הערעור נדחה, "האב המטלטל" - לכלא

שנה וחצי לאחר שבית המשפט המחוזי הרשיע את תושב המרכז בהריגת בנו התינוק ובגרימת חבלה לבתו התינוקת – בית המשפט העליון דחה את ערעורו של האב. במוקד הדיון עמדה השאלה האם הפגיעות בתאומים נגרמו כתוצאה מטלטול או מנסיבות טבעיות. פרקליטו של האב לחדשות 2 Online: "בית המשפט הרס בטעות משפחה"

"האב המטלטל" לכלא (חדשות 2)

בית המשפט העליון דחה היום (שלישי) את ערעורו של תושב המרכז - "האב המטלטל" - שנידון לחמש שנות מאסר לאחר שהורשע לפני כשנה וחצי בהריגת בנו התינוק בן ה-4 חודשים ובגרימת חבלה חמורה לבתו, אחותו התאומה של התינוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרכב של שלושה שופטים דחה פה אחד את ערעור האב והותיר על כנו את העונש שנגזר עליו - 5 שנות מאסר. השאלה העיקרית שעמדה במוקד הדיון בעליון היא האם הפגיעות של התאומים נגרמו כתוצאה מ"טלטול", או שמדובר בנסיבות טבעיות שעניינן מצבם הרפואי.

"לצערי אדם חף מפשע נכנס לכלא", אמר לחדשות 2 Online פרקליטו של האב, עו"ד ירום הלוי. "גם בית המשפט המחוזי וגם בית המשפט העליון הגנו שלא בצדק על עדויות מומחי התביעה שהיו שגויות".

"אדם חף מפשע נכנס לכלא". עו"ד ירום הלוי

"התוצאה קשה במיוחד משום שהאב יצטרך בעוד חודש להיפרד - לא רק מהחירות שלו אלא גם מבתו, שהיא כיום בת ארבע וחצי והוא הצליח לבנות איתה קשר חם ואוהב", הוסיף עו"ד הלוי. "אין לי ספק שבית המשפט הרס בטעות משפחה".

מחלוקות רפואיות רבות

פסק הדין של העליון עסק בעיקרו בהכרעה במחלוקות הרבות בין הרופאים המומחים שהציגו שני הצדדים. בית המשפט דן בכל אחת משש המחלוקות הרפואיות שהועלו ודחה את מרבית טענותיו של האב.

אחת המחלוקות נסובה סביב השאלה האם התגלו אצל התינוק המנוח שלושה ממצאים שהופעתם יחד מכונה "משולש" והיא מתאימה להגדרה הרפואי של "תסמונת התינוק המטולטל". בית המשפט קבע שלמרות טענות האב בנוגע לקושי לקבוע כי הופיע דימום ברשתית של התינוק, המשולש אכן התקיים.

מחלוקת נוספת נגעה לתרחיש חלופי שהעלה האב ביחס להתפתחות המשולש אצל התינוק. האב טען כי התופעות נגרמו בשל "פקקת ורידים", אך בית המשפט קבע כי התשתית הראייתית אינה תומכת בכך והוסיף כי הופעת פקקת ורידים אצל פעוטות, שבעקבותיה מתפתח דימום מסיבי בכל חלקי המוח, היא תרחיש "נדיר שבנדירים". בית המשפט ציין כי גם יתר הממצאים הרפואיים תמכו בטענה כי התינוק טולטל וכי ראשו נחבט.

בית המשפט העליון דן גם במחלוקת עקרונית בנוגע לתוקף המדעי של "תסמונת התינוק המטולטל", שקובעת כי הופעת המשולש מספיקה כדי לקבוע כי פעוט טולטל. בהכרעתם ציינו השופטים כי מהימנותה של האבחנה "מחוללת ויכוח נוקב בעולם הרפואה". בשונה מבית המשפט המחוזי, העליון קבע כי כלל אין צורך להכריע בשאלה עקרונית זו.

על פי הקביעה, השבר שאותר בעצם הקודקוד של התינוק מעיד על כך שראשו נחבט באופן אלים ומצא שהוכח כי החבטה נלוותה לטלטול. "הסבריו של המערער אודות הנסיבות שהובילו לפגיעות המרובות בילדיו קרסו בזה אחר זה", קבע בית המשפט.