"מח"ש צמאי דם, ניר עוד יחזור לתפקיד"

קרוביו של ניר סומך, קצין המג"ב שזוכה מהריגת שכנו ושוחרר במפתיע לאחר כשלוש שנים, דורשים את החזרתו לשירות. אביו האשים את המחלקה לחקירות שוטרים, שניהלו את החקירה נגדו: "המערכת צריכה לבדוק את עצמה"

סומך ורעייתו, היום (חדשות 2)

במשפחת סומך חוגגים את השחרור - ודורשים את החזרתו של קצין המג"ב לשירות: שעות לאחר ההחלטה הדרמטית של בית המשפט העליון, שזיכה הבוקר (חמישי) את ניר סומך שירה למוות בשכנו בן טל, סומך יצא מבית המשפט - הפעם כאדם חופשי - והלך להתאחד עם משפחתו. במקביל, משפחתו של סומך הפנתה האשמות כלפי המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) שניהלה את החקירה שהובילה להרשעה - אותה הרשעה שבוטלה היום בצעד נדיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סומך, שריצה כשלוש שנות מאסר לפני הזיכוי המפתיע, הודה לפרקליטיו וביקש למסור את תנחומיו למשפחתו של טל: "אני מצר ומצטער על כך שהשלו אותם". בשיחת הטלפון הראשונה שקיים מחוץ לכותלי הכלא אמר בקול נרגש ובבכי: "אני חוזר הביתה!". עוד בטרם חזר לביתו חבל לכיש על מנת לפגוש את בנותיו, סומך עלה לקברו של קרוב משפחתו שנפטר לפני כשנתיים - כאשר סומך ריצה את עונש המאסר שנגזר עליו.

ליטל סומך פרץ, אחותו של ניר, אמרה לחדשות 2: "נגמרו שבע השנים הקשות, עכשיו יגיעו שבע השנים הטובות". אהרון סומך, אביו של ניר, טען: "מח"ש צמאי דם, מי שיחקור צריך לקבל החלטות, המערכת צריכה לבדוק את עצמה". האב טען כי המחלקה לחקירות שוטרים התנגדה לעסקת טיעון עם סומך: "זו חוצפה".

בן טל ז"ל (דודו גרינשפן)

"לא רוצים לשפוט את משפחת המנוח"

האב הביע אמון בכך שבנו, ששירת כקצין מג"ב לפני הירי הגורלי ב-2009, יחזור לשירות - למרות התנגדות משפחתו של בן טל ז"ל: "ניר עוד יחזור לחדר שלו, דיברתי עם המפקד שלו שאמר לי שהוא מקווה שהוא יחזור למקום שממנו הוא יצא".

סומך האב הביע את תנחומיו בפני משפחת טל: "אני לא רוצה לשפוט את משפחת המנוח, הם היו צריכים לעשות משהו. ניר הוציא אותו מהתאבדות ועשה הכל כדי לעזור לו, הוא היה מסכן". שרה, אמו של ניר, הוסיפה: "התחושות הן שהאמת יצאה לאור ואנחנו כל הזמן האמנו באמת ויש אלוהים. עברנו שבע שנים רעות ועכשיו יהיו שבע שנים טובות. להמשך אנחנו מתכננים פשוט לחיות ולהמשיך את החיים".

טלי סומך, אשתו של הקצין, הביעה שמחה על ההחלטה וחיכתה לשחרור המיוחל של בעלה: "אנחנו מאושרים ומודים לכולם, האמת יצאה לאור". שירית, אחותו של סומך, סיפרה לחדשות 2 על תגובת המשפחה: "התחושה טובה מאוד, אנחנו מאושרים. לא ידענו כלום, הופתענו לטובה ושמחנו לשמוע את החלטת בית המשפט. עוד לא ראינו אותה". חברת המשפחה הוסיפה מחוץ לאולם: "הוא רוצה לראות את הבנות שלו ולחבק אותן".

"שלא יתנו שוב לאיש הזה נשק"

מנגד, קרוביו של ההרוג קוראים למנוע מסומך לחזור למשטרה: "המומים ומזועזעים". עו"ד נחמי פיינבלט - שייצג את משפחתו של בן טל ז"ל - אמר כי כעת המאבק הוא על מניעת החזרתו של סומך למשטרה: "שוחחתי הבוקר עם אמו ואחותו של בן, הן כמובן בכו. שתיהן היו המומות ומזועזעות כאחד במיוחד לאור ההחלטה מנומקת של בית המשפט המחוזי". פיינבלט הוסיף: "הסברתי להן שכעת צריך להיות רציונליים ולא רגשיים, צריך להילחם שלא יתנו לאיש הזה נשק שוב".

סומך הורשע לפני כשלוש שנים בהריגת שכנו בן טל בשנת 2009 במושב זיקים, לאחר שחשב שהוא מחזר אחרי אשתו טלי: לאחר תקופה ארוכה בה השמיע טל איומים ועקב אחר בני הזוג, העימות הדרמטי בין טל לסומך הסתיים בשלוש יריות ובמותו של טל בזירה. סומך טען כי הצעד בוצע מהגנה עצמית מכיוון שטל החזיק באופן מאיים את מנעול ההגה של מכוניתו, ובית המשפט העליון החליט היום לבטל את ההרשעה מחמת הספק: השופטים הוסיפו כי לא ניתן לקבוע בוודאות שהירי לא בוצע מתוך הגנה עצמית.

מנגד, השופטים - יצחק עמית, נעם סולברג וענת ברון - זיכו פה אחד את סומך מעבירת ההריגה וקבעו כי יש לשחרר אותו לאלתר. שלושת השופטים קבעו כי בן טל, באותו עימות קטלני עם סומך, החזיק מנעול הגה והניף אותו באופן מאיים כלפי סומך - או לכל הפחות הגדירו זאת כאפשרות סבירה: "בנקודה זו נכנס לתמונה הספק הסביר, וכאמור, על מנת ליהנות מהסייג של הגנה עצמית, די בספק זה כדי לזכות את ניר".

ניר וטלי סומך, ארכיון (באדיבות עובדה)

השופטים זיכו: "תגובתו לא הייתה בלי סבירה"

"לנוכח נסיבותיו הייחודיות והחריגות של המקרה, גם אני באתי לכלל דעה כי אין לומר שתגובתו של ניר היתה בלתי סבירה או בלתי מידתית", נכתב בהחלטה. שופטי העליון ציינו היום את האיום שנשקף לסומך מבן טל בעת העימות: "ניר הוא אמנם קצין מג"ב מנוסה, המתורגל בשימוש בנשק ואולי אף במצבים של סכנת חיים. ואולם דבר לא הכינו ולא הכשירו להתמודדות בסיטואציה שבה לא רק שקיים איום ממשי ומיידי על חייו – אלא גם על רעייתו הנמצאת אף היא בזירה, בקרבת ביתם, בשעה שבנותיו שוהות בתוכו, והמאיים הוא מי שהיה בן בית שהפך אויב מבית".

בתיק, שנחקר על ידי אנשי המחלקה לחקירות שוטרים, עלו עדויות לפיהן טען סומך כי במשך שנים הטריד בן טל את אשתו של סומך, חיזר אחריה, איים בהתאבדות אם לא תיענה לו - ואף ניסה לממש את איומיו. לדברי קצין המשטרה, המצב החמיר עד כדי כך שבני הזוג נאלצו לעזוב את ביתם ביישוב גבעת יהושע ולעבור לקיבוץ זיקים. העימות בין השניים הוביל לתקרית בה ירה סומך למוות בבן טל, לאחר שזה לדבריו היווה סכנה. בעקבות הממצאים הורשע סומך בהריגה ונשלח ל-14 שנות מאסר - החלטה שבוטלה כעת.

כשבוע לפני הרשעתו, שחזר סומך בפני חוקרי המשטרה את העימות עם בן טל שהתרחש בשנת 2009. "אני רק מזהה מה שנקרא את האיום ופועל לנטרול הסכנה", אמר לחוקרים כשהדגים את הריב בינו לבין בן טל שבמהלכו ירה בו.

"אני ממש מחדד את המבט. אני דורך את האקדח, אני מזהה אותו מניף את המוט. אני כבר שולף את האקדח, מכוון אותו. אני נותן כדור אחד, ואני רואה את המוט עדיין כביכול בשלבי חזרה. בשלב הזה אני נכנס למצב נוסף ונותן שני כדורים לכיוון של הראש".

"הקצין נקלע לסיטואציה של שבריר שניה", אמר אז חימי, אחד מפרקליטיו של סומך. "הוא היה צריך לקבל החלטה". עורך הדין תהה: "האם חייו של הקצין עדיפים על חיי המנוח, שבא ואיים עליו והסתער עליו וניסה לרוצץ את גולגולתו?". מנגד, טענה אמו של המנוח, כי בנה ואשתו של סומך ניהלו רומן, שככל הנראה הוציא את הנאשם מדעתו.