קצין מג"ב שירה למוות בשכנו - זוכה

דרמה בעליון: בשנת 2009 ירה ניר סומך בשכנו, בן טל, בשל טענות שהטריד וחיזר אחר אשתו. היום, 3 שנים אחרי שנשלח ל-14 שנות מאסר - הפכו השופטים את ההחלטה וזיכו אותו מחמת הספק. משפחתו: "הצדק יצא לאור"‎

החלטה דרמטית של בית המשפט העליון: השוטר ניר סומך, שהורשע בהריגת שכנו בן טל בשנת 2009 כי חשב שהוא מחזר אחרי אשתו טלי, זוכה היום (חמישי) מחמת הספק - לאחר שישב בכלא כבר כשלוש שנים. בעקבות הפסיקה המפתיעה, שזכתה לתגובה המומה בבית המשפט, סומך ישוחרר בשעות הקרובות מהכלא. משפחתו הגיבה בשמחה להחלטה, בה קבעו השופטים כי לא ניתן לקבוע שסומך לא פעל מתוך הגנה עצמית. משפחתו של בן טל זעמה על ההחלטה, והצהירה כי תמשיך להיאבק נגד חזרתו של סומך למשטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השופטים - יצחק עמית, נעם סולברג וענת ברון - זיכו פה אחד את סומך מעבירת ההריגה וקבעו כי יש לשחרר אותו לאלתר. שלושת השופטים קבעו כי בן טל, באותו עימות קטלני עם סומך, החזיק מנעול הגה והניף אותו באופן מאיים כלפי סומך - או לכל הפחות הגדירו זאת כאפשרות סבירה: "בנקודה זו נכנס לתמונה הספק הסביר, וכאמור, על מנת ליהנות מהסייג של הגנה עצמית, די בספק זה כדי לזכות את ניר".

תזכורת: כך הורשע ניר סומך

"לנוכח נסיבותיו הייחודיות והחריגות של המקרה, גם אני באתי לכלל דעה כי אין לומר שתגובתו של ניר היתה בלתי סבירה או בלתי מידתית", נכתב בהחלטה. ב-2013 סומך זוכה מחמת הספק מרצח, אך הורשע בהריגה - החלטה שכעת בוטלה על ידי העליון.

שופטי העליון ציינו היום את האיום שנשקף לסומך מבן טל: "ניר הוא אמנם קצין מג"ב מנוסה, המתורגל בשימוש בנשק ואולי אף במצבים של סכנת חיים. ואולם דבר לא הכינו ולא הכשירו להתמודדות בסיטואציה שבה לא רק שקיים איום ממשי ומיידי על חייו – אלא גם על רעייתו הנמצאת אף היא בזירה, בקרבת ביתם, בשעה שבנותיו שוהות בתוכו, והמאיים הוא מי שהיה בן בית שהפך אויב מבית".

"האמנו באמת, יש אלוהים"

טלי סומך, אשתו של הקצין, הביעה שמחה על ההחלטה וחיכתה לשחרור המיוחל של בעלה: "אנחנו מאושרים ומודים לכולם, האמת יצאה לאור". שירית, אחותו של סומך, סיפרה לחדשות 2 על תגובת המשפחה: "התחושה טובה מאוד, אנחנו מאושרים. לא ידענו כלום, הופתענו לטובה ושמחנו לשמוע את החלטת בית המשפט. עוד לא ראינו אותה". חברת המשפחה הוסיפה מחוץ לאולם: "הוא רוצה לראות את הבנות שלו ולחבק אותן".

שרה, אמו של ניר, הוסיפה: "התחושות הן שהאמת יצאה לאור ואנחנו כל הזמן האמנו באמת ויש אלוהים. עברנו שבע שנים רעות ועכשיו יהיו שבע שנים טובות. להמשך אנחנו מתכננים פשוט לחיות ולהמשיך את החיים".

עו"ד יאיר גולן, מפרקליטיו של סומך, בירך על ההחלטה: "זו תחושה של הקלה עצומה. ניהלנו משפט מסובך ביותר שהתעוררו בו שאלות משפטיות ועובדתיות מורכבות. אנחנו שמחים מאוד על התוצאה עם כל ההבנה לטרגדיה שקרתה כאן. בית המשפט העליון החזיר למעשה לחיים קצין מעולה, אדם ערכי ומוסרי שהיה נתון בסיטואציה בלתי אפשרית שמוט ברזל מונף לעברו ופעל כפי שקבע בית המשפט, מתוך הגנה עצמית. זו הקלה רבה".

עו"ד אבי חימי הוסיף: "זה פסק דין תקדימי בסוגיית ההגנה העצמית. אני מקווה שניר סומך, קצין מצטיין, יוכל לשוב למסכת חייו. גם ביום משמח זה איננו שוכחים את משפחת המנוח ואנו תקווה לעתיד טוב יותר".

משפחתו של בן טל: "למנוע מסומך להחזיק שוב נשק"

עו"ד נחמי פיינבלט, שייצג את משפחתו של בן טל, אמר כי כעת המאבק הוא על מניעת החזרתו של סומך למשטרה: "שוחחתי הבוקר עם אמו ואחותו של בן, הן כמובן בכו. שתיהן היו המומות ומזועזעות כאחד במיוחד לאור ההחלטה מנומקת של בית המשפט המחוזי".

פיינבלט הוסיף: "הסברתי להן שכעת צריך להיות רציונליים ולא רגשיים, צריך להילחם שלא יתנו לאיש הזה נשק שוב".

עו"ד פיינבלט, פרקליטה של משפחת טל (חדשות 2)

בתיק, שנחקר על ידי אנשי המחלקה לחקירות שוטרים, עלו עדויות לפיהן טען סומך כי במשך שנים הטריד בן טל את אשתו של סומך, חיזר אחריה, איים בהתאבדות אם לא תיענה לו - ואף ניסה לממש את איומיו. לדברי קצין המשטרה, המצב החמיר עד כדי כך שבני הזוג נאלצו לעזוב את ביתם ביישוב גבעת יהושע ולעבור לקיבוץ זיקים. העימות בין השניים הוביל לתקרית בה ירה סומך למוות בבן טל, לאחר שזה לדבריו היווה סכנה.

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע את סומך בהריגה וזיכה אותו מאשמת רצח: בעקבות ההרשעה נשלח סומך ל-14 שנות מאסר, אם כי בית המשפט הציע לאחרונה לקצר את עונשו באופן משמעותי.

סומך טען: אשתי הוטרדה במשך שנים, נאלצנו לעבור דירה

כשבוע לפני הרשעתו, שחזר סומך בפני חוקרי המשטרה את העימות עם בן טל שהתרחש בשנת 2009. "אני רק מזהה מה שנקרא את האיום ופועל לנטרול הסכנה", אמר לחוקרים כשהדגים את הריב בינו לבין בן טל שבמהלכו ירה בו.

"אני ממש מחדד את המבט. אני דורך את האקדח, אני מזהה אותו מניף את המוט. אני כבר שולף את האקדח, מכוון אותו. אני נותן כדור אחד, ואני רואה את המוט עדיין כביכול בשלבי חזרה. בשלב הזה אני נכנס למצב נוסף ונותן שני כדורים לכיוון של הראש".

"הקצין נקלע לסיטואציה של שבריר שניה", אמר אז חימי, אחד מפרקליטיו של סומך. "הוא היה צריך לקבל החלטה". עורך הדין תהה: "האם חייו של הקצין עדיפים על חיי המנוח, שבא ואיים עליו והסתער עליו וניסה לרוצץ את גולגולתו?". מנגד, טענה אמו של המנוח, כי בנה ואשתו של סומך ניהלו רומן, שככל הנראה הוציא את הנאשם מדעתו.

תום שחר השתתפה בהכנת הידיעה.