פרשת ביביטורס: לאחר השימוע, הדוח יפורסם במאי

מבקר המדינה הגיש לעיונו של נתניהו את הדוח השנתי החדש, שכולל התייחסות לפרשת נסיעותיו בזמן כהונתו כשר אוצר. המבקר הוסיף כי ב-2015 התקבלו חומרים נוספים, לאחר שהיועץ המשפטי הורה על סגירת התיק

בנימין ושרה נתניהו, ארכיון (אבי אוחיון לע"מ)

האם המבקר ינחית "פצצה פוליטית" בקרוב? מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע כי הוא יפרסם בחודש מאי את הדוח על פרשת "ביביטורס" - נסיעותיו של נתניהו בתקופתו כשר אוצר לפני כעשור. הבדיקה בפרשה חודשה לאחר שלפני כשנה וחצי הודיע היועץ המשפטי לממשלה שלא נמצא מקום לפתוח בחקירה פלילית. המבקר, שבעבר הגיש טיוטות של הדוח לנתניהו, לא הודיע מה מסקנות הדוח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שפירא הוסיף כי תוך כדי הבדיקה הועברו ליועץ המשפטי ב-2015 חומרים נוספים בנושא. עוד ציין המבקר כי הפרק כולל ביקורת מעקב על דוח נסיעות שרים וסגני שרים שפורסם בשעתו. הדברים נאמרו במעמד החתימה על דוח המבקר השנתי, שהועבר אמש לראש הממשלה ולח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת.

בחודש ינואר ערך שפירא שימוע לנתניהו בנושא מימון נסיעותיו לחו"ל, במסגרת המאמצים להשלים את הדוח. השימוע נערך לבקשת נתניהו לאחר שזה חש כי לא הצליח להפריך את החשדות בשימועים קודמים שנערכו לו.

בספטמבר 2014 הודיע דאז היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין כי החליט לסגור את התיק ולסיים את הליך הבדיקה בפרשה. "בסופו של דבר, לאחר בחינת מכלול החומר שנאסף, המליץ בפניי ראש אח"מ לסיים את הליך הבדיקה, משלא נמצאה תשתית ראייתית לפתיחה בחקירה פלילית", אמר אז וינשטיין. בדצמבר 2012 העביר המבקר שפירא את החלק בטיוטת הדוח הנוגע לנתניהו לבדיקת היועמ"ש.

מבקר המדינה השופט יוסף שפירא (חדשות 2)

שפירא נגד "חוק הג'ובים"

הדוח המלא של המבקר, הכולל 54 פרקים, עוסק במספר נושאים ובהם: מינוי עובדים בכירים בשירות המדינה, שילוב האוכלוסייה הערבית בתעסוקה, פעולות משרד החינוך למניעת גזענות, בטיחותם של עובדים ובריאותם והטיפול המשטרתי בשתיית אלכוהול מופרזת.

במהלך האירוע מתח שפירא ביקורת חריפה על יוזמתו של נתניהו, שזכתה לכינוי "חוק הג'ובים", לפיה ימונו בכירים ללא מכרז. "הרחבה משמעותית של היקף המשרות הבכירות הפטורות ממכרז עלולה לערער את היסודות שעליהם הוקם שירות המדינה בישראל ועלולה לשנות את אופיו כשירות ממלכתי, מקצועי ונטול זיקה פוליטית", טען המבקר - שהתריע על המגמה לבטל את ועדות האיתור.

המבקר הודה לעובדי המשרד על כך שגם דוח הביקורת השנתי החדש, שמספרו 66ג', "מביא לידי ביטוי את העבודה המקצועית, היסודית ונטולת פניות ומשוא פנים, שמאפיינת את עובדי משרד מבקר המדינה ואת דוחות הביקורת".