תמונות ראשונות: האגף שבו מוחזק אולמרט‎

בכלא מעשיהו השלים רה"מ לשעבר את הליך הקליטה והמיון. הוא שוהה ב"אגף 10" המאובטח עם 5 המורשעים האחרים בפרשת הולילנד ובתאו מותקנת מצלמה שמתעדת כל פעילות. תיעוד: מהמסדרונות ועד חדר האוכל - כך זה נראה

כך נראה האגף בו מוחזק ראש הממשלה לשעבר: שעות לאחר כניסתו של אהוד אולמרט לאגף 10 בכלא מעשיהו, מפרסם השב"ס (שירות בתי הסוהר) תצלומים מתוך כותלי הכלא. בתצלומים נראים חלקיו השונים של האגף - בהם התאים, חדרי האוכל והמסדרונות. ראש הממשלה לשעבר עבר במהלך היום סדרה של בדיקות ושיחות עם מנהל הכלא, עם עובדת סוציאלית ועם קצין מודיעין ולאחר מכן שובץ באחד התאים באגף. בתא בו נכלא אולמרט מותקנת מצלמת טלויזיה שמתעדת כל פעילות שנעשית בו, ובמקביל מוצב גם מאבטח שמפקח אחר תנועותיו.‎

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אולמרט, שירצה בתא 19 חודשי מאסר לפחות - עד הדיון בערעורו בפרשת טלנסקי, נפרד הבוקר מחירותו והחל בתהליך קליטתו כאסיר באגף שנועד למורשעים בכירים - בהם מעורבים נוספים בפרשת הולילנד: אליעזר שמחיוף, דני דנקנר, אורי שטרית, מאיר רבין ואביגדור קלנר. כמו כן צפויים לשבת באגף השופט לשעבר דן כהן וקצין המשטרה ערן מלכה, שהורשע בפרשת רונאל פישר.

"מתוקף תפקידו הנ"ל חשוף לאיומי פגיעה במתווים שונים והמידע אליו היה חשוף נמצא בסכנה אף הוא", הסבירו בשב"ס לפני כליאתו של אולמרט. כדי לשמור על ביטחון הכלואים באגף 10, ובשל צרכים הנובעים משיקולי ביטחון לאומי והרקע של האסירים הנוספים באגף, הם יוחזקו בנפרד מאסירים אחרים. לכלואים יוקצו ביקורים, שירותי רפואה, חינוך, טיפול ושיקום. אגף 10 בכלא מעשיהו לא נבנה במיוחד, אלא שופץ בסטנדרטים של כלל האגפים שעוברים שיפוץ - בעלות של ארבעה מיליון שקלים.

(שב"ס)

התפוסה המלאה של האגף: 18 אסירים

שירות בתי הסוהר סיים בימים האחרונים את השיפוץ שנערך באגף, שהוסב מאגף אסירי עבודה לכזה המיועד לכליאתם של אסירים שמשיקולים שונים יש קושי בהצבתם עם אסירים מכלל האוכלוסייה, או כאלה שאינם מהווים סיכון כלפי יושבי אגף זה. תפוסתו המלאה של האגף תעמוד על 18 אסירים: באגף 10 יש שישה תאים, שבכל אחד מהם שלוש מיטות, מקלחת ושירותים, ארון לציוד, שולחן, כיסאות וטלוויזיה.

טלפונים ציבוריים מוצבים במסדרון ובאגף גם כיתת לימוד ומועדון אגף, חדר ביקורים, שני חדרי מפגש עם עו"ד, חדר המשמש כבית כנסת, ספריה, ציוד ספורט, חדר אוכל, חצר אגף, יומן אגף, משרד עובד סוציאלי ומשרד מפקד האגף.

"כופר מכל וכל באישומי השוחד שיוחסו לי"

מוקדם יותר, בהצהרה מוקלטת ששיגר לכלי התקשורת רגע לפני שהחל לרצות את עונשו, נפרד אולמרט מקרוביו ומחבריו. "הבוקר אכנס לכלא לרצות את עונשי. בהיותי ראש ממשלה הופקדה בידיי האחריות העליונה לשמירת ביטחונם של אזרחי ישראל - היום אני הוא זה שעומד להיסגר מאחורי סורג ובריח", אמר מול המצלמה. "אתם ודאי משערים בנפשכם עד כמה השינוי הזה כואב ומוזר עבורי, עבור משפחתי ועבור יקיריי ואוהדיי".

"בשעה זו חשוב לי פעם נוספת לומר, כפי שאמרתי בבית המשפט ומחוצה לו, שאני כופר מכל וכל באישומי השוחד שיוחסו לי", המשיך אולמרט. "חשוב לי להדגיש כי אף אחד מהאישומים בהם הורשעתי אינו מיוחס לפעילותי בתקופה בה כיהנתי כראש ממשלה".

"עמדה לי זכות גדולה לשרת את הציבור כחבר כנסת, כשר, כראש עיריית ירושלים וכראש ממשלת ישראל", הוסיף אולמרט. "במהלך פעילותי הענפה עשיתי גם טעויות, למרות שלדעתי הן לא היו בעלות אופי פלילי. על חלקן אני משלם היום מחיר יקר, אולי יקר מדי. בלב כבד מאוד אני מקבל על עצמי את גזר הדין. אין אדם העומד מעל החוק".

"בחרתי מרצוני לשרת כאיש ציבור, מסלול שיש בו הרבה אתגר וסיפוק בצד מחירים כבדים. אחד מהם הוא היווצרות של תדמית שלא משקפת נכונה את המורכבות של חיי, אישיותי והבחירות שלי", המשיך ראש הממשלה לשעבר, "לדאבוני הוצמדה לי בשנים האחרונות תווית של מושחת".

"היום אני ראש ממשלה לשעבר שעומד לרצות עונש מאסר" הצהיר אולמרט בהמשך הסרטון. הוא ציין כי זהו מהלך חריג וחמור, שיש מי שיראו בו אישור לכוחה של הדמוקרטיה הישראלית. "אני מבקש באותה נשימה להעלות את האפשרות שכדור השלג המשפטי בענייני הלך ותפח משלל סיבות נוספות שאינן משפטיות בלבד. אולי כשתשקוט הסערה והעיסוק במה שסובב אותי יחזור לפרופורציה נורמלית, יקבלו חלק הדברים פרשנות אחרת ומימדים שפויים יותר. אולי במרחק הזמן יוכל הציבור לבחון את הרגע העגום הזה במבט ביקורתי ומאוזן. אני מאמין שגם לכך זקוקה הדמוקרטיה הישראלית".

"החיים מזמנים לי היום מבחן לא פשוט", סיכם ראש הממשלה לשעבר. "אני הולך לקראתו בעצב גדול. אבל האהבה התמיכה וההזדהות שאני זוכה להן בימים אלה מחזקות אותי לקראת הבאות".

עזרי עמרם השתתף בהכנת הידיעה.