דרמה בבית המשפט: מו"מ עד הרגע האחרון

דקות לפני שדחה את ההסדר בין הפרקליטות לרה"מ לשעבר בתיק השיבוש וגזר חודש מאסר נוסף, זימן השופט חן ללשכתו את סנגורי אולמרט ואת נציגי הפרקליטות, אמר להם שהוא לא מוותר על העונש וביקש שיגיעו להבנות

הקראת גזר דינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתיק שיבוש ההליכים, שנפתח בעקבות הקלטות שולה זקן, התעכבה הבוקר (רביעי) באופן ניכר וכל הצדדים המתינו זמן ממושך באולם בית משפט השלום בירושלים. מתברר כי העיכוב נבע מדרמה שאירעה מאחורי הקלעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-8:30 זימן השופט אביטל חן את שני הצדדים ללשכתו - מצד אולמרט סנגורו עו"ד אלי זהר ומצד הפרקליטות התובעות במשפט עו"ד קרן בר מנחם ועו"ד שרון משעל. 

השופט חן אמר להם שהוא לא מוותר על עונש מאסר והחליט לגזור 45 ימי מאסר - במצטבר לעונש של 18 חודשי מאסר שנגזרו על אולמרט בפרשת הולילנד. השופט ביקש מהצדדים להגיע להבנות בנושא העונש ואמר כי אם לא יגיעו זה יהיה העונש שייגזר. הוא אף אמר להם שיהיה מוכן להמעיט בקנס שהוטל על אולמרט.

אולמרט, הבוקר (חדשות 2)

הצדדים יצאו להתייעץ - התובעות עם פרקליט המדינה שי ניצן ועו"ד זהר עם אולמרט, לאחר מכן חזרו ללשכת השופט. נציגי הפרקליטות אמרו כי הם דבקים בהסדר הטיעון ומה שאולמרט יחליט - כך יהיה. עו"ד אלי זהר אמר: "לא יקום ולא יהיה. אנחנו מתנגדים לכל שינוי בהסדר הטיעון שהוא מידתי וראוי - בשל הודאתו של אולמרט ולקיחת האחריות".

הצדדים יצאו מלשכת השופט ולאחר כרבע שעה הוא גזר על אולמרט 30 ימי מאסר במצטבר - כלומר עוד חודש מאסר בנוסף לעונש בהולילנד. "אני מתקשה לראות כיצד אולמרט לא ירצה את העונש הנוסף בפועל", אמר השופט חן במהלך הקראת גזר הדין. "משמעות ההסדר היא שלא ירצה עונש כלל על השיבוש, ולזה לא אוכל להסכים. אין מניעה לחפוף חלק מהעונש, לטעמי הייתי גוזר חצי-חצי".

"יש כאן כמה אינטרסים מתנגשים", הוסיף השופט. "יש גם אינטרס של אמון הציבור לפיו אדם ראוי שירצה עונש. הסדר הטיעון סביר מבחינת עונש המאסר, אך אינו סביר מבחינת דרישת החפיפה. לא התעלמתי מהפגיעה במעמד הנאשם, נתתי משקל גם לקנס הגבוה. בנסיבות לעיל לא אוכל לקבל את הכל".

"העונש שהוצע - דרך הראויה לסיום הפרשות העגומות"

"צר לי על קביעות השופט", אמר פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהרף עם סיום המשפט. "אנחנו נבדוק אותה לגופה, נראה מה יהיה האינטרס של אולמרט ונחליט לגבי הערעור. הלכנו על העסקה הזו משום שהיא נעשתה על דעת הבכירים ביותר במערכת וקיבלה את אישור פרקליט המדינה. אולמרט מאוכזב משום שהיה סיכום ובגללו באנו הנה בתחושה שזו צריכה להיות התוצאה, כי כך הוסכם", הוא הוסיף. "צריך לקיים הסכמים וגם הסכמי טיעון. יהיה נדיר לחרוג מהם".

התובעת במשפט, עו"ד קרן בר מנחם, פרקליטת מחוז מרכז, אמרה כי "ראינו חשיבות בעובדה שהנאשם הודה ולקח לראשונה אחריות משפטית וציבורית על מעשיו. בית המשפט הנכבד סבר אף הוא שהענישה שהצענו ראויה, אך בחר להוסיף סטייה קלה ממספר ימי המאסר. הפרקליטות ראתה בעונש שהוצע הדרך הראויה לסיום הפרשות העגומות בהן אולמרט הורשע".