חודש מאסר נוסף נגזר על אולמרט‎

ביהמ"ש דחה את העסקה בין רה"מ לשעבר לפרקליטות בתיק שיבוש ההליכים, לפיה ירצה 6 חודשי מאסר בחופף לעונש בפרשת הולילנד. השופט חן: "משמעות ההסדר היא שלא ירצה עונש כלל על השיבוש ולזה לא אוכל להסכים"

בית משפט השלום בירושלים דחה הבוקר (רביעי) באופן חלקי את הסדר הטיעון שהושג בין ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט לבין הפרקליטות בפרשת שיבוש מהלכי המשפט שבא לידי ביטוי בהקלטות הסתר של שולה זקן. בית המשפט הוסיף חודש מאסר אחד ל-18 חודשי המאסר שכבר נגזרו על אולמרט בפרשת הולילנד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הסדר הטיעון, גזר הדין של אולמרט בפרשת שיבוש החקירה אמור היה להיות שישה חודשים, אך על פי הסיכום ששת החודשים הללו היו אמורים להתבצע בחופף ל-18 חודשי המאסר שנגזרו עליו בפרשת הולילנד. אולם נשיא בית משפט השלום, אביטל חן, מתח ביקורת על ההסדר הזה והחליט לחפוף רק חמישה מששת חודשי המאסר.

"אני מתקשה לראות כיצד אולמרט לא ירצה את העונש הנוסף בפועל", אמר השופט חן. "משמעות ההסדר היא שלא ירצה עונש כלל על השיבוש, ולזה לא אוכל להסכים. אין מניעה לחפוף חלק מהעונש, לטעמי הייתי גוזר חצי-חצי".

"יש כאן כמה אינטרסים מתנגשים", הוסיף השופט. "יש גם אינטרס של אמון הציבור לפיו אדם ראוי שירצה עונש. הסדר הטיעון סביר מבחינת עונש המאסר, אך אינו סביר מבחינת דרישת החפיפה. לא התעלמתי מהפגיעה במעמד הנאשם, נתתי משקל גם לקנס הגבוה. בנסיבות לעיל לא אוכל לקבל את הכל".

בסופו של דבר קבע השופט כי הוא אכן גוזר שישה חודשי מאסר על אולמרט, אלא שרק חמישה חודשים מהם יהיו חופפים, ו-30 ימי המאסר הנוספים ירוצו במצטבר. בנוסף, נגזרו על ראש הממשלה לשעבר ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, והקנס עליו סוכם - ישולם.

ההרשעה בתיק, בזכות הקלטות שולה

"אולמרט מאוכזב, נחליט לגבי הערעור"

"צר לי על קביעות השופט", אמר פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהרף עם סיום המשפט. "אנחנו נבדוק אותה לגופה, נראה מה יהיה האינטרס של אולמרט ונחליט לגבי הערעור. הלכנו על העסקה הזו משום שהיא נעשתה על דעת הבכירים ביותר במערכת וקיבלה את אישור פרקליט המדינה".

"אולמרט מאוכזב משום שהיה סיכום ובגללו באנו הנה בתחושה שזו צריכה להיות התוצאה, כי כך הוסכם", הוא הוסיף. "צריך לקיים הסכמים וגם הסכמי טיעון. יהיה נדיר לחרוג מהם".

התובעת במשפט, עו"ד קרן בר מנחם, פרקליטת מחוז מרכז, אמרה כי "ראינו חשיבות בעובדה שהנאשם הודה ולקח לראשונה אחריות משפטית וציבורית על מעשיו. בית המשפט הנכבד סבר אף הוא שהענישה שהצענו ראויה, אך בחר להוסיף סטייה קלה ממספר ימי המאסר. הפרקליטות ראתה בעונש שהוצע הדרך הראויה לסיום הפרשות העגומות בהן אולמרט הורשע".

עו"ד זהר, ארכיון (חדשות 2)

בשבוע הבא: אולמרט ייכנס לכלא

באחרונה, הודה והורשע אולמרט במסגרת הסדר טיעון בשתי עבירות של שיבוש מהלכי משפט שבאו לידי ביטוי בהקלטות הסתר של מי שהייתה ראש לשכתו, שולה זקן.

כבר במהלך הדיון שנערך בשבוע שעבר בעניינו של אולמרט בבית משפט השלום, מתח השופט חן ביקורת על נציגי הפרקליטות בנוגע לעונש שיוטל על אולמרט. השופט חן תהה מדוע לא יבוצע המאסר, לפחות בחלקו במצטבר לעונש שנגזר על ראש הממשלה לשעבר בתיק הולילנד, ולא בחפיפה כפי שנקבע בהסדר הטיעון.

אולמרט יישלח לכלא בעוד חמישה ימים בלבד. ראש הממשלה לשעבר צפוי לרצות את עונשו באגף המיוחד בכלא מעשיהו בו כלואים 18 בני אדם בלבד, 2 בכל תא. את חבריו לאגף, ראש הממשלה לשעבר מכיר מצוין, משום ששה מהם הורשעו יחד איתו בפרשה.