חברת הביטוח: "רצח - לא תאונה בלתי צפויה"

משפחתו שן נער בן 14 נרצח הייתה אמורה לקבל פיצוי במסגרת הביטוח שנעשה לכל תלמיד בישראל, אלא שבחברת "כלל" מצאו נימוק יצירתי במיוחד להימנע מתשלום. הטענה: רצח לא עונה להגדרה של אירוע בלתי צפוי. "איך אפשר להגיד לאבא שהרצח של הבן שלו צפוי?", מתרעם האב. ב"כלל ביטוח" טוענים: המשפחה לא אפשרה לעיין בתיק החקירה

לפני שנה נרצח בנו בן ה-14 של חיים (שם בדוי) על ידי חבורת נערים במרכז הארץ, סמוך לגן השעשועים בשכונה. זה החל בריב סתמי בבית הספר והסתיים בדקירה בצוואר ובמוות בתוך דקות של ילד בחטיבת הביניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה היה יום סוער, ישבנו ואכלנו ארוחת ערב ואז התקשרו אליו וביקשו שהוא יגיע", משחזר חיים את יום הרצח, "פשוט חיכו לו". את שיחת הטלפון שבה הודיעו לו כי בנו נדקר הוא לעולם לא ישכח. "אשתי הגיעה וראינו את כל האמבולנסים והמשטרות, הבנתי שקרה אסון. ואז הכניסו אותנו לחדר ואמרו לנו שהבן שלנו נרצח. הרגשתי שהנשמה שלי נעקרת מהמקום".

חודשים אחרי הרצח הוא הלך לאסוף את השברים. במשפחה פנו לסיוע המשפטי במשרד המשפטים לקבלת עזרה. שם נאמר להם כי הם זכאים לקבל כסף מחברת הביטוח - במסגרת הביטוח שנעשה לכל תלמיד.

הודעת הדחייה של חברת כלל ביטוח

בני המשפחה נדהמו לקבל מחברת "כלל ביטוח" הודעת דחייה. הסיבה: "רצח המנוח הוא אירוע אשר בוצע בכוונה תחילה ולפיכך אינו עונה בגדרי הפוליסה כאירוע בלתי צפוי". "התשובה שלהם הייתה כל כך מקוממת", מתרעם חיים. "איך אפשר להגיד לאבא שהרצח של הבן שלו היה צפוי מראש?".

"חברת הביטוח מוצאת את הפרצה הראשונה שהיא יכולה למצוא בחוק או בפרשנות ופשוט משאירה את הכסף אצלה", אומרת עו"ד תמי קלנברג-לוי מהאגף לסיוע משפטי בתכנית סנ"ה. כבר שנים שבסיוע המשפטי עוזרים למשפחות לקבל את הכסף אחרי שמשהו קורה לילד, אבל בלא מעט מקרים הם נתקלים בסירוב ובתירוצים.

"חברת הביטוח באופן כללי נמצאת בעמדת כוח כי היא גוף גדול, ממוסד היטב, עם טובי המומחים בתחומים שהיא עוסקת בהם", אומר גלעד סממה, מנהל האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים. "אנחנו מזהים מגמה ברורה מאוד של חברות ביטוח שמנצלות את מעמדן וכוחן ולא עומדות בהתחייבויותיהן מול האוכלוסיות המוחלשות".

מכלל ביטוח נמסר בתגובה: "לצערנו, למרות בקשתנו החוזרת לקבל ייפוי כוח המאפשר לנו לעיין בתיק החקירה, לא נענינו עד כה. לכן, בהסתמך על המסמכים החלקיים שהיו בידינו, נאלצנו לדחות את התביעה. לכשנקבל את ייפוי הכוח, נבחן מחדש את המקרה על כל ממצאיו ונשקול עמדתנו בהתאם".

עם זאת, בעקבות פניית חדשות 2 יצרה היום מחלקת התביעות של החברה קשר עם עורכת הדין של בני המשפחה ועדכנה אותם כי הם צפויים לקבל את הפיצוי המלא.