העונש המקל לאנס שלא ייכלא: המדינה ערערה

על רקע הביקורת החריפה והמחאה הציבורית בעקבות החלטת המחוזי לא לשלוח למאסר את יניב נחמן, ערערה הפרקליטות לביהמ"ש העליון. בפרקליטות טענו כי העונש לא הולם את חומרת העבירות וביקשו לגזור "מאסר משמעותי" על נחמן. בשבוע שעבר המתלוננות פנו לפרקיטות וזעמו: "העונש מזלזל בנו"

עבודות שירות בגין אונס. יניב נחמן (משטרת ישראל)

לפני כחודש וחצי עורר בית המשפט המחוזי בתל אביב ביקורת לאחר שגזר עבודות שירות בלבד על יניב נחמן, שהורשע בביצוע אונס ומעשה מגונה בכוח. המתלוננות נגד נחמן יצאו למאבק ציבורי, בשיאו כתבו לפרקליט המדינה: "מרגישות שהופקרנו". היום (שלישי), בעקבות המכתב שנחשף בחדשות 2 Online, החליטה הפרקליטות לערער על העונש הקל של נחמן/ "המדינה מבקשת מבית המשפט להחמיר החמרה משמעותית בעונשו של נחמן", נכתב בפנייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההחלטה, שהתקבלה למרות ששרידי סם אונס נמצאו בשערה של אחת הנשים, עוררה זעם ומחאה אישית כנגד השופטים. בית המשפט השתכנע אז שהפרסומים הנרחבים והמקיפים אודות פרטי החקירה, תוך חשיפת זהותו של נחמן ותמונתו, פגעו פגיעה הרסנית ושלא לצורך בשמו הטוב, לאורך זמן וברמה שספק אם ניתן יהיה לתקן אותה בעתיד. מאז, התברר, יניב נחמן כבר חזר לאפליקציית ההיכרויות "טינדר" וחלק מהמתלוננות הביעו חשש שהוא יפגע שוב בנשים.

בערעור שהוגש לבית המשפט העליון נכתב כי "טעה בית המשפט המחוזי בתל אביב כאשר גזר על נחמן עונש שאין בו כל הלימה לחומרת מעשיו ולמידת אשמתו, עונש החוטא לשיקולי הרתעת המשיב עצמו והרתעת הרבים, ושאיננו מבטא את מדיניות הענישה הראויה בעבירות מין בכלל, ובעבירות אינוס ומעשה מגונה בכוח בפרט". נגד נחמן, כזכור, היו מתלוננות רבות - אך לבסוף הוא הודה והורשע באונס ומעשה מגונה בצעירה אחת, רוני ריבר.

הפגנת מחאה על העונש לנחמן (חדשות 2)

הדרישה: בין 4 ל-6 שנות מאסר

"המדינה סבורה כי בגזר הדין נפלו מספר שגיאות משפטיות מהותיות - הרושם העולה מגזר הדין הוא כי שיקולים שמקומם איננו בשלב קביעת המתחם, כגון טענות הנאשם שהשתקם וששמו הטוב נפגע, השפיעו על שיקול דעתו של בית המשפט קמא באופן בו קבע את מתחם הענישה, אף שהדבר לא תמיד נאמר מפורשות בגזר הדין", נכתב בערעור - שהוגש באמצעות מנהל המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה, עו"ד ג'ואי אש, ועו"ד הילה גורני. בפרקליטות הדגישו כי מתחם הענישה הוא בין 4 ל-6 שנות מאסר.

הערעור כולל ביקורת חריפה על הרכב השופטים, שלדברי הפרקליטות "שגה באופן מהותי כשציין שאין הכרח שמאסר זה יהא כולו מאסר בפועל. המדינה סבורה שפרשנות זו משמעה שהרף התחתון של מתחם הענישה הינו מאסר על תנאי בלבד, וכפועל יוצא אינה הולמת את חומרת העבירות בהן הורשע נחמן". במכתב של הפרקליטות הודגש כי העונש על עבירה זו חייב להיות "עונש מאסר משמעותי בפועל".

כמו כן, לטענת הפרקליטות, בית המשפט לא ייחס מספיק חשיבות לפן הסדרתי של המעשים: "בית המשפט המחוזי לא נתן די משקל לעובדה שנחמן ביצע במתלוננת שתי עבירות מין, כאשר כבר בזמן ביצוע הראשונה בהן - עבירת המעשה המגונה בכח, הביעה המתלוננת בבירור את חוסר רצונה בקיום מעשים מיניים כלשהם עימו, ולאחריה היא אף ברחה לחדר המקלחת כשהיא בוכייה. נחמן עזב את דירתה, אולם אחר כך חזר על עקבותיו, נכנס אליה לחדר האמבטיה ולאחר שניסה לפייסה, ביצע בה עבירת מין נוספת וחמורה יותר". על סמך זאת, טוענים בפרקליטות, מידת האשם "לא נמצאת ברף הנמוך".

עוד דחו בפרקליטות את הטענה לפיה הפרשה פגעה בשמו הטוב של נחמן: "אף אם ישנו פער בין החשדות שיוחסו למשיב מלכתחילה לבין העבירות בהן הורשע, הרשעה בשתי עבירות חמורות אלה מכתימה את שמו של המשיב באופן משמעותי, בדין, ומתייגת אותו אל מול החברה כולה כעבריין מין מסוכן, על כל המשתמע מכך. בנסיבות אלה, טענות שעניינן פגיעה בשמו הטוב של המשיב הן בעלות משקל מוגבל ביותר".

העליון יקבע: העונש היה הולם? (משטרת ישראל)

מכתב המתלוננות: "העונש מהווה זלזול בנו"

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות 2 המכתב ששלחו חלק מהמתלוננות לפרקליט המדינה שי ניצן, ובו הן הפצירו בו להגיש ערעור על חומרת העונש. בין המתלוננות שפנו לניצן גם רוני ריבר שנחמן הודה והורשע באינוסה. "אנחנו 5 נשים ללא היכרות מוקדמת, בעלות מכנה אחד משותף - כולנו נפגענו מאותו עבריין מין", כתבו המתלוננות. "אנחנו פונות אליך בשם הנשים שקולן לא הושמע בכתב האישום הסופי. עונש זה מהווה זלזול בנו ובנפגעות נוספות, מצמצם את יכולת ההרתעה של בית המשפט ומשדר מסר של הפקרת ביטחונן של נשים".

במכתב ציינו המתלוננות כי העונש המקל שהוטל על נחמן משדר מסר לנפגעות עבירות מין לפיו מוטב להן להימנע מהגשת תלונה במשטרה - "כי אתן תעברו דרך ייסורים שבסופה צדק לא ייעשה ולא ייראה". המתלוננות הוסיפו: "כל אותן נשים שהגישו תלונה התעוררו ומצאו את עצמן עירומות - כולנו עברנו את אותה חוויה דומה שבה גילינו כי נלקחה מאיתנו השליטה על גופנו למספר שעות וכי נאנסנו - מה שמצביע על שיטת ביצוע זהה".

"אנו מתפללות בשבילנו ובשביל כל אותן בנות ונשים שמשהו ישתנה", סיכמו. "אנו זועקות שצריך להיעשות שינוי שיעודד נפגעות ונפגעי תקיפה מינית לקום ולדבר, לא להתבייש! אנחנו מבקשות שהמדינה תתן את ההרגשה שיש גוף חזק מאחוריהן שנלחם בשביל שמירה על הצדק. אנא עשו צדק, ערערו על עונשו של יניב נחמן".

הנאנסת רוני ריבר: "הרגשתי שהשפיות בורחת"

בריאיון לתכנית "עובדה" בחודש שעבר החליטה ריבר לא רק לספר על המקרה, אלא גם לדבר בשמה המלא ובפנים גלויות בלי טשטוש על אותו לילה בו הגיע אליה נחמן והשאיר אותה מרוסקת: לדבריה, הוא כפה את עצמו עליה - ולאחר מכן, במקלחת, היא חשבה שהכל נגמר.

"אני רצה לחדר אמבטיה וטורקת את הדלת - פשוט מצאתי את עצמי מתנדנדת על המעקה של האמבטיה בדמעות ונזלת על כל הפרצוף", סיפרה בריאיון לרוני קובן. "אני פשוט מתנדנדת ככה, ממש לא יודעת מה לעשות עם עצמי, מרגישה שהשפיות שלי בורחת ממני והבנתי פתאום איך אישה יכולה להפוך למשוגעת".