מאסר על תנאי וקנס לח"כ זועבי

בית משפט השלום בנצרת גזר על החכ"ית 6 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים וקנס בגובה 3,000 שקלים לאחר שהורשעה בהעלבת עובד ציבור במסגרת הסדר הטיעון שנחתם עמה עוד לפני הגשת כתב האישום. זועבי: "יש מדיניות של איפה ואיפה בפרקליטות"

זועבי, ארכיון (חדשות 2)

בית משפט השלום בנצרת גזר הבוקר (ראשון) שישה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים על חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת), לאחר שבחודש שעבר הרשיע אותה בעבירה של העלבת עובד ציבור במסגרת הסדר טיעון שחתמה עמה הפרקליטות. כמו כן נקנסה זועבי ב-3,000 שקלים אותם עליה לשלם תוך 30 יום, כשביכולתה להמיר את הקנס ל-30 ימי מאסר, וחתמה על התחייבות שלא לבצע עבירה דומה בשנתיים הקרובות - התחייבות שהפרתה תגרור קנס נוסף בגובה 5,000 שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

זועבי הורשעה לאחר שנחקרה והואשמה בעקבות תלונה של שוטר ערבי מיולי 2014, שטען כי קראה לעברו קריאות גנאי. השוטר, מתחנת נצרת, טען כי בעת שסיים לטעון בבית משפט השלום בעיר בדיון בנוגע לחשודים בהפרות סדר ובעודו עומד עם שוטר נוסף בבית המשפט, החלה חברת הכנסת לקרוא לעברם קריאות קשות. במסגרת הדיון הודתה ח"כ זועבי בהאשמות שיוחסו לה. "המאבק שלי הוא מאבק פוליטי, אבל עושים ממנו עניין אישי", אמרה. "לכן אני חושבת שזה תיק מיותר".

במסגרת עסקת טיעון סוכם כי חבר הכנסת תכתוב מכתב התנצלות, תשלם את הקנס ותתחייב שלא לבצע עבירה דומה בשנתיים הקרובות - אולם השופטת לילי יונג-גפר החליטה לגזור על זועבי גם את עונש המאסר על תנאי בנוסף על כך. "נוכח מעמדה הציבורי, המיקום וההקשר שבו נאמרו הדברים, והפרסום והתפוצה להם זכו, יש בענייננו גם משקל להרתעת הרבים ולהעברת מסר כי התנהגות מעין זו אינה לגיטימית ומקובלת, וכי מעבר לגינוייה יש לפעול להכחדתה באמצעות ענישה מוחשית ומרתיעה", נימקה.

הסדר הטיעון: הודאה ומכתב התנצלות

זועבי אף ציינה כי בעקבות משפטה היא סופגת הסתה באופן עקבי ממחנה הימין והאשימה את הפרקליטות באפלייה מגזרית. "כשליברמן אומר, ש'אנחנו נוריד את הראש לכל אחד שלא מסכים איתנו' והתבטאויות כאלה לא מגיעות לבית משפט, ומקרה זוטר כן מגיע לבית משפט - זה קורה בגלל שיש מדיניות של איפה ואיפה בפרקליטות".

לפני כשבועיים הפרקליטות הגישה לבית המשפט את כתב האישום במסגרת הסדר טיעון שנחתם עמה, לאחר שהביעה התנצלות על מעשיה במכתב רשמי שהעבירה. בהסדר נקבע כי זועבי תודה ותורשע בעבירה של העלבת עובד ציבור לפי סעיף 288 לחוק העונשין. על פי ההסדר, זועבי הודיעה כי היא מוותרת על כל טענה לחסינות או על כל טענה אחרת ולאחר הגשת כתב האישום, תודה במיוחס לה ותורשע.