אביחי מנדלבליט נכנס לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה: "לא כפוף למרותו של איש, אשמור על עצמאות מוסד היועץ"

מי שכיהן עד אתמול כמזכיר הממשלה, נכנס היום לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה במקומו של עו"ד יהודה וינשטיין. "שלטון החוק הוא אבן יסוד במדינה יהודית ודמוקרטית", אמר מנדלבליט. היועץ היוצא וינשטיין ביקר את השרה שקד: "אסור לפצל את תפקיד היועץ המשפטי, זה יפגום בשלטון החוק"

@001@היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט: היום (שני) התקיים בבית עורכי הדין טקס חילופי היועץ המשפטי לממשלה, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין ושרת המשפטים איילת שקד. היועץ היוצא, עו"ד יהודה וינשטיין, סיים היום את תפקידו אחרי 7 שנים - ופינה את מקומו למי שכיהן עד אתמול כמזכיר הממשלה, האלוף במיל' והפרקליט הצבאי הראשי לשעבר, אביחי מנדלבליט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, איחל ליועץ המשפטי הנכנס "להמשיך להיות נאמן ומחויב לחוק ללא מורא וללא משוא פנים". ליועץ היוצא איחל הנשיא: "תמשיך לתרום למדינה מרוחב דעתך מניסיונך ומהתבונה השיפוטית והציבורית בה ניחנת".

"שמירה על דרך הישר ונאמנות למצפונך היא קשה בשירות הציבורי ובמיוחד בתפקיד המורכב של היועץ המשפטי לממשלה", אמרה שרת המשפטים, איילת שקד. ליועץ היוצא, יהודה וינשטיין, אמרה: "המעמד הזה מעניק לי הזדמנות להודות לך באופן אישי על השיח הפורה והעבודה המשותפת עמך". למנדלבליט איחלה הצלחה והביעה ביטחון בניסיונו: "צברת ניסיון מגוון כסניגור, כפרקליט צבאי ראשי, כשופט וכמזכיר הממשלה. שמור על עצמאותך והישאר נאמן לחוק ולאמת".

"אני מסיים היום את שנות כהונתי כאן, ואוכל לומר שעשיתי זאת בדרכי שלי", אמר היועץ היוצא, עו"ד וינשטיין ופנה למחליפו: "אני בטוח בהצלחתך. מוסד היועץ חזק מסך כל מרכיביו, חשוב לאין ערוך מאלה שמאיישים אותו. התנגדתי לפיצולו ואני מקווה שגם אתה תתנגד לכך. פיצול התפקיד יחליש את שלטון החוק".

היועמ"ש היוצא. וינשטיין (יונתן סינדל פלאש 90)

"היום אני נוטל על כתפיי את גלימת היועץ המשפטי, זו זכות גדולה שלצדה אחריות רבה עוד יותר", אמר היועץ הנכנס מנדלבליט. "זו זכות לשרת את אזרחי מדינת ישראל, שלצדה אחריות לשלטון החוק במדינת ישראל. שלטון החוק נוגע לכל אזרח ואזרח במדינה והוא אבן יסוד במדינה יהודית ודמוקרטית, בלבו של שלטון בחוק ניצבת גם השמירה על מעמדם של בתי המשפט והשופטים. שלטון החוק הוא הידיעה שכל מי שנפגע עבירה ידע שהעבריין ייתפס".

עוד הוסיף מנדלבליט כי הוא אינו נתון למרותו של איש: "יש לפעול ללא הרף לשמירה על עצמאותו של היועץ המשפטי לממשלה. חשוב לזכור ששלטון החוק אין משמעו שלטונו של היועץ המשפטי. המשפט נועד להגן על זכויות האדם של כל אדם".

"חלק מהקריטריונים לכניסה לתפקיד הם כנראה חיבה לענף ספורט כלשהו. וינשטיין אהב אגרוף, אני נושם כדורגל מגיל צעיר. כך חינכתי גם את בני משפחתי ואת בני בן השנתיים, שכינויו הוא מסי הקטן. המפתח לשיתוף פעולה הוא לאמן את הקבוצה נכון על המגרש. את תפיסת העולם הזו יישמתי ב-30 שנות השירות ציבורי שלי. עלינו לעבוד כצוות מתוך תחושת שליחות ואחריות משותפת".  

מינויו של מנדלבליט לא עבר בשקט - ואושר

לפני כחודש המליצה הוועדה לאיתור מועמדים למשרת היועץ המשפטי לממשלה לראש הממשלה ושרת המשפטים על מינויו לתפקיד של מנדלבליט, שהוא גם ד"ר למשפטים. ההחלטה התקבלה לאחר 14 דיונים וישיבות שהתקיימו בנושא ובתמיכתם של ארבעה חברי ועדה. יו"ר הוועדה, נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס, התנגד להמלצה הזו.

גם המינוי הזה לא עבר בשקט, לאחר שמספר ארגונים, בהם התנועה לאיכות השלטון ואומ"ץ, עתרו לבג"ץ בדרישה למנוע אותו בטענה לניגוד עניינים. אלא שבג"ץ דחה את העתירות נגד המינוי - ולאחר שהשרים אישרו אותו, והוועדה שהוקמה המליצה רק על מנדלבליט לתפקיד - נסללה הדרך למינויו.