עשרות במשפט דורס שלום שרקי ז"ל: "זה רצח, לא תאונה. דמנו לא הפקר"‎

חאלד קוניטה, שהואשם ברצח שלום יוחאי שרקי ז"ל בפיגוע הדריסה בגבעה הצרפתית טען בבית המשפט כי הוא סובל מהזיות והכחיש שביצע את הפיגוע באופן מכוון. במקביל, בני משפחתו של שרקי הגיעו עם תומכים רבים לבית הדין: "מערכת המשפט לא מגנה על האזרחים הנורמטיבים"

עשרות בני אדם הגיעו היום (שני) לדיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בו הוצגו טענות ההגנה של חאלד קוטינה, שהואשם בביצוע פיגוע הדריסה בו נרצח שלום יוחאי שרקי ז"ל. "באנו להבטיח שדם יהודי אינו הפקר", אמרו בני משפחתו של שרקי שהצטופפו במסדרונות בית המשפט יחד עם עשרות תומכים שבאו לחזקם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדיון בעניינו של קוטינה עדיין מתנהל בבית המשפט, כעשרה חודשים לאחר שדרס למוות את שרקי ז"ל, ופצע קשה את שירה קליין (23) בפיגוע דריסה בצומת הגבעה הצרפתית בירושלים. בתחילת חקירתו הכחיש קוניטה כי פגע בשניים בכוונה, ועורך דינו טען אז כי תוצאות האירוע נגרמו כתוצאה ממזג האוויר. אולם בחודשים האחרונים עלו טענות אחרות לפיהן התכוון קוניטה להסתפק בפציעתם של השניים ולא להרגם. מוקדם יותר נודע, כי קו ההגנה של קוטינה צפוי להתבסס על טענה לאי שפיות בזמן המעשה.

במהלך הדיון בבית המשפט, עומת קוטינה עם הפרטים שעלו בחקירת המשטרה והשב"כ. ״עשיתי את עצמי משוגע לפני הרופאים כי רציתי להתאשפז בבית החולים, שם יותר נוח״‎, אמר קוטינה בבית הדין. "יש לי הזיות. רואה דברים שאומרים לי שהם לא אמיתיים".

בהמשך נשאל קוטינה בנוגע להודאותיו בחקירה בנוגע לכוונותיו הראשוניות. "אמרת לחוקר שעשית את התאונה באופן מכוון. זה מה שקרה?", נשאל. "לא", השיב המחבל והסביר: "כל הדיבורים שאמרתי הם שקר ולא אמת, והפרטים לא זכורים לי‎".

"לא מגנים על האזרחים"

הגענו לכאן כי אנו רוצים צדק, זה לא מה שקורה כאן היום", אמרה בת משפחתו של שרקי ז"ל מחוץ לאולם. "אין הרתעה. מערכת המשפט נותנת את כל הזכויות להם (למחבלים), ולא מגנה על זכויות האזרחים הנורמטיבים. יש לנו ממשלה ימנית שאמורה להגן עלינו, שבחרנו בה, והיא לא עושה את התפקיד שלה".

עשרות בביהמ"ש: "דם יהודי אינו הפקר" (חדשות 2, עמית ולדמן)

"רצח, לא תאונה" (חדשות 2, עמית ולדמן)

לדברים הצטרף גם יצחק, אב שכול מירושלים שהגיע בכדי לחזק את המשפחה: "באנו כדי להבטיח שדם יהודי לא יהיה הפקר. אנו מביעים מחאה על כך שמשהו מנסה להראות שזו תאונה שברור שזה פיגוע רצחני".

הרב אורי שרקי, אביו של שלום ז"ל, התייחס לטענותיו של המחבל לפיהן לא זכר רבים מפרטי החקירה. "ראינו שהוא קיבל הנחיות כיצד לענות על שאלות", אמר הרב. "כשנשאל לגבי כל דבר שמפליל אותו - הוא פתאום אמר שהוא לא זוכר, אך כשזה נגע בדברים אחרים הוא זכר היטב. אנו כאן כדי לוודא שמערכת המשפט תעשה את עבודתה, לכן קראנו לכמה שיותר אנשים שיגיעו לכאן".

שלום יוחאי שרקי ז"ל

עוכב במחסום - והחליט לבצע פיגוע

בתיעוד המקרה שפורסם כשבועיים לאחר הדריסה, נראה המחבל במכוניתו, כשלפתע - רכבו סוטה בחדות ממסלולו - ודורס את שרקי ז"ל, אחיו של עמיתנו בחדשות 2 יאיר שרקי, ואת שירה קליין שעמדו במקום. השניים נראים כשהם מוטחים על המדרכה מעוצמת הפגיעה - ואז קוטינה נוסע עם רכבו לאחור, ומתחמק במהירות מן המקום.

בכתב האישום שהוגש נגד קוטינה זמן קצר לאחר הפיגוע נטען כי הוא החליט לבצע פיגוע נגד יהודים לאחר שעוכב במחסום באחת הכניסות לירושלים יחד עם הוריו. הוא לקח את ההורים ממקום מגוריו בענאתא בחזרה לביתם בשייח' ג'ראח במזרח ירושלים ולאחר שהוריד אותם החליט לבצע את הפיגוע. "במעשיו המתוארים לעיל, גרם הנאשם בכוונה תחילה למותו של שלום שרקי ז"ל וכן ניסה לגרום למותה של שירה קליין", נכתב בכתב האישום.