סמים ודירות מסתור: מסלול המחבל

כתבי אישום מוגשים נגד שלושת הסייענים למחבל נשאת מלחם, שרצח שלושה בני אדם בתל אביב בתחילת החודש. אחד מהם העיד: "הוא איים עליי שאעזור לו או שאגמור כמוהם, הוא תכנן עוד פיגוע"

המחבל הנמלט, נשאת מלחם

כתבי אישום הוגשו הבוקר (רביעי) נגד שלושה בני אדם שנעצרו בחשד לסיוע למחבל נשאת מלחם שרצח בתחילת החודש שלושה ישראלים בתל אביב - שניים מהם ברחוב דיזנגוף ואחד ברחוב יוניצמן, סמוך לצומת גלילות. מכתבי האישום נחשף תיאור מסלול הבריחה של מלחם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מממצאי החקירה עלה כי מיד לאחר הירי נמלט מלחם מזירת הפיגוע, וברחוב אבן גבירול הסמוך עלה על מונית מזדמנת, מוניתו של אמין שעבאן מלוד. הוא נסע במונית לאזור הצפוני של חוף הים בתל אביב, סמוך למלון "מנדרין", שם רצח את שעבאן.

הוא נטש את המונית בדרך נמיר, סמוך למכללת "לוינסקי", לאחר שנתקל בקושי בתפעולה, והמשיך לוואדי ערה בתחבורה ציבורית. ממצאי החקירה מלמדים גם כי מלחם תכנן וביצע את הפיגוע לבדו, ללא מעורבות של נוספים.

בטלפון הנייד של מלחם, אותו איבד ברמת אביב בבוקר הפיגוע, אותרו חומרים המעידים על כך שהמחבל הנמלט צפה בתכנים דתיים המשמשים כהכנה נפשית טרם יציאה לפיגוע, וכן עסק בתיעוד עצמי במסגרתו פירט את שנאתו העזה כלפי "אויבי האסלאם" - שיעים, נוצרים ויהודים, תוך שימוש במונחים התואמים את האג'נדה של דאע"ש ושל ה"סלפיה ג'האדיה". עוד פירט מלחם בסרטונים אלו את שנאתו הרבה כלפי הרוסים.

זירת הפיגוע בדיזנגוף

"אתה חייב לעזור לי או שתגמור כמוהם"

בלילה הראשון שלאחר הרצח ישן נשאת מלחם במחסן ביתו של אחד הנאשמים. לאחר שבעל הבית גילה שמלחם ישן אצלו, איים עליו המחבל: "רצחתי שני יהודים וערבי אחד שרצה להסגיר אותי למשטרה. אתה חייב לעזור לי או שתגמור כמוהם".

יום למחרת עזב מלחם את המחסן של הנאשם המרכזי והלך להסתתר באותה דירת מסתור שבה התחבא במשך שבוע. במהלך התקופה הזאת סיפק לו הנאשם המרכזי אוכל וסמים. מהחקירה התברר שלמלחם הייתה כוונה לבצע עוד פיגוע

בשלב מסוים ביקש המחבל הנמלט טלפון סלולרי. הנאשם המרכזי ביקש טלפון מנאשם אחר שגר בשכנות לאותה דירת מסתור. כשנשאל למי מיועד הטלפון, השיב: "לנשאת מלחם". בשלב הזה העניק לו השכן טלפון סלולרי עבור המחבל.

דירת המסתור של מלחם, החודש (חדשות 2)

אחד הנאשמים זיהה את מלחם ולא הסגיר אותו

הנאשם השלישי, מוכר בחנות, מכר חפיסות סיגריות לנשאת מלחם ביום הראשון שלאחר הפיגוע ולא הסגיר אותו, חרף העובדה שזיהה כי מדובר במחבל הנמלט - כך על פי כתבי האישום.

שבוע בדיוק לאחר שרצח את שלושת הישראלים אותר נשאת מלחם בערערה ונורה על ידי כוחות הביטחון, לאחר שפתח באש לעברם. יום למחרת נחשף מקום המסתור של מלחם - בית שבו התגוררה משפחתו בעבר, לפני כ-10 שנים.

בכניסה לדירת המסתור נמצאו קליעים ובתוך חלל הבית נמצאו שאריות רבות של אוכל, שתייה ובגדים.