אבי בניהו: "הלקח מהפרשה - לא להסתבך עם ברק"

בריאיון ראשון אחרי סגירת התיק, אבי בניהו מאשים את שר הביטחון לשעבר ביצירת "הפרשה המביכה" וטען: "הרפז לא חיבר את המסמך לבד". דובר צה"ל לשעבר הוסיף ותקף: "אשכנזי היה פופולרי מדי ומצא את עצמו נרדף"

אבי בניהו משיב מלחמה: ימים ספורים לאחר שהתיק נגדו בפרשת הרפז נסגר, התייצב דובר צה"ל לשעבר באולפן שישי ותקף את הליכי החקירה שלא הניבו תיק פלילי: "לא נמצא אירוע שבו הדרג הצבאי יצא נגד הדרג המדיני". בריאיון טלוויזיוני ראשון מאז סגירת התיק טען בניהו כי החקירה נגד אשכנזי הייתה "ים של ראיות שחיפשו לו פשע וחקירה שנוהלה בצד אחד של המגרש". על ההחלטה לא להעמיד אותו ואת אשכנזי לדין הוא אמר: "צריך להסתכל על השורה התחתונה - אמרתי גם באולפן הזה שאני נקי ושאני חף מפשע, והעובדה היא שגם אם שמי מוזכר, היועץ המשפטי מקבל את גרסתי, מנקה אותי ומזכה מחוסר אשמה". הוא סירב להתנבא האם אשכנזי ירוץ לפוליטיקה בעת הזו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"גבי אשכנזי הוא איש אחר ממה שמכירים", סיפר בניהו על ההיכרות האישית עם האדם שנחשב למועמד מוביל בגוש המרכז-שמאל ואף גובר בסקרים על הרצוג ולפיד. "הוא בנאדם טוב שעבר סיוט בפרשה הזו. הוא לא נטול שגיאות והוא לא אמא תרזה, אבל אני זוכר אותו מכשהיה אלוף פיקוד צפון. אמר את דעתו בחדר; כשאמרו לו לא להיות רמטכ"ל, הוא הצדיע לדגל. הוא איש ערכי. הוא יחליט אם ללכת לפוליטיקה".

בניהו, שמתח ביקורת רבה על הקרבות בין המטכ"ל לבין משרד הביטחון שהובילו לפתיחת הפרשה, הוסיף: "אין בי טינה כלפי איש - לא כלפי ברק, לא כלפי גלנט, לא כלפי עיתונאים. כל אחד יעשה את חשבון הנפש שלו, שנהיה חברה טובה יותר. גם הדרג המדיני, גם התקשורת". בניהו רמז כי ההחלטה בתיק - שקובעת כי רק בועז הרפז יועמד לדין - לא חושפת את כל האמת בפרשה: "אני מעריך שהרפז לא כתב את המסמך לבד, וגם אחרים מעריכים כך".

ההחלטה המלאה של היועמ"ש בפרשת הרפז

על חלקו בפרשה אמר: "היועץ המשפטי, שלא השאיר אבן על אבן, העיר לי במקרה אחד על מסמכים שהיו אצלי בשגגה. אני נותן לעצמי ציון נמוך על האירוע הזה, אני מצטער עליו", אמר בניהו בנוגע למסמכים המסווגים שנמצאו בביתו "אני מנצל את ההזדמנות הזו כדי לפנות לקצינים אחרים בצבא שישימו לב לזה, גיליתי שלכל קצין יש ארכיון פרטי בארכיון צה"ל ואפשר לשים את זה שם. יש לי הרבה מאוד לקחים, יש לי את חשבון הנפש שלי. אני מסיים חמש שנים וחצי קשות מנשוא עם עינוי דין גדול, ואני שמח מאוד ומרגיש הקלה שהתיק הזה נסגר".

"הוא איש ערכי". אשכנזי

"לא הייתי מודע למסמך"

לאחד שהודה ליועץ המשפטי על הבדיקה, בניהו תקף את הגורמים שלדעתו עומדים מאחורי החקירה: "לאירוע הזה יש סיבה ויש מסובב. החקירה הזו התנהלה בחצי אחד של המגרש. בסופו של דבר היו אירועים לא נעימים בין לשכות שר הביטחון והרמטכ"ל, הדוח שופך אור על העניין הזה. אני שמח שהוסרה העננה שריחפה מעל ראשו של הרמטכ"ל לשעבר וראשי וראשו של ארז וינר. אני לא מכיר אמירה שההתנהגות שלי לא ראוי, ואני לא זוכר את מבקר המדינה אומר מילים חריפות עלי".

"אינני דוברו של גבי אשכנזי בערב הזה, אל תשאלו אותי עליו", הוסיף בניהו - שהבהיר כי "לא הייתי מודע למסמך, נודע לי רק אחרי פרסומו. יש לי את הלקחים שלי - אני לוקח על עצמי את עניין המסמכים ומביע על כך צער. בנושאים אחרים, דוח היועץ המשפטי מנקה אותי לחלוטין". על הלילה בו שהה במעצר, אותו כינה "לילה אחד בלי כוכב", אמר בניהו: "אני מצר על הקלות הבלתי נסבלת שבה באו לקיבוץ, הקישו על הדלת ומצאתי את עצמי במעצר - אני עושה חשבון נפש, אבל גם אחרים צריכים לעשות חשבון נפש".

בניהו דחה את הטענות לפיהן הוא וארז וינר השמידו ראיות: "אני לא מחקתי שום שיחה. התקיימה שיחה בין ארז לביני כשהוא התייעץ איתי בין רמטכ"ל לעיתונאי. בתוך השיחה הזו ניהלו הכתב והרמטכ"ל שיחת רכילות על אנשי המדינה ובני זוגם. כדי להגן על אותם אנשים, ארז ואני פעלנו כדי להגן על מוסד הרמטכ"לות - והמבקר מקבל את גרסתנו".

"אשכנזי מצא את עצמו נרדף"

את המשך הפרשה כינה: "אירוע מביש ומתמשך בו הקשיבו לשיחות הרמטכ"ל ועצרו שני קצינים בכירים באופן חסר תקדים - לא היה פה פשע שחיפשו לו ראיות אלא ראיות שחיפשו לו פשע. עברתי יותר מחמש שנים לא פשוטות. ישבתי לילה במעצר, עד היום לא מבין על מה", סיכם דובר צה"ל לשעבר. "מה שחשוב הוא שלא נמצא מקום בו הדרג הצבאי יצא נגד המדיני, ולא היו דברים כפי שדיווחו". 

על הביקורת נגד אשכנזי אמר: "אני מכיר את החולשה של הדרג הפוליטי לרמטכ"לים כבר 30 שנה - כשהם מגיעים לבולטות, מעבירים עליהם מכסחת דשא. אשכנזי היה פופולרי מדי, רצו לקצר לו את הכהונה וזה לא הלך. יש שר ביטחון מצוין, רמטכ"ל מצוין - שלא מתחרה בו, כי יש לו צינון - ולא מתראיין, וגבי אשכנזי מצא עצמו נרדף. הנשיא לא סייע לו, ראש הממשלה לא סייע לו - הוא לא אסף שום חומר". את הריאיון סיים בעקיצה כלפי שר הביטחון לשעבר: "הלקח שלי הוא שאסור להסתבך עם אהוד ברק. הוא שלח לי שליח וביקש ממני להתפטר כשסירבתי להיות ראש לשכתו".