שיחת הטלפון שסיבכה את אשכנזי

חקירתם של הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי ובועז הרפז בגין שיבוש הליכי חקירה התמקדה בשיחת טלפון אחת בין הרמטכ"ל לשעבר לבין בועז הרפז, שנקראת "שיחת מעיינה". במהלך השיחה עלה החשד כי אשכנזי ועוזרו חשבו על לחשוף את הרפז כמקור למסמך שהודלף, אך היועמ"ש החליט כי הוא מקבל את גרסת אשכנזי, שטען: "קבענו להגיד אמת"

מרכז החקירה: "שיחת מעיינה" (רויטרס וחדשות 2)

בדוח שפרסם היום (רביעי) היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הוקדש פרק מיוחד ל-"שיחת מעיינה", השיחה שעמדה במוקד החשד לשיבוש הליכי משפט על ידי הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, רעייתו רונית ובועז הרפז. השיחה זכתה לכינוי "שיחת מעיינה" משום שנוהלה מביתה של מעיינה נבריסקי, חברתה של רונית אשכנזי. ניהול השיחה מביתו של צד שלישי, היא שהעלתה את הניחוח הקונספירטיבי בפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי הסביר את השיחה ואמר בחקירתו: "אני רוצה שלכל מי שמעורב בפרשה יהיה ברור לו שאומרים את האמת, שלא יתבלבל, שלא יגן עלי, שלא יספר סיפורים". כשנשאל בחקירתו אם לא הבין שמדובר בשיבוש הליכי משפט ענה: "אני לא משפטן ולא מתעסק בפלילים. אני לא חושב על הדברים האלה. הרי גם לארז (וינר) אמרתי את זה. אולי גם לארז אסור להגיד?".

אשכנזי הסביר כי השיחה בוצעה דווקא מביתה של מעיינה, מכיוון שישב שם לאכול - ותוך כדי החליט שהוא רוצה לדבר עם הרפז. בשלב מסוים רונית אשתו נתנו לו את הטלפון מבלי שנתן את דעתו לכך ולפני שידע באיזה קו הוא משוחח. היועץ המשפטי לממשלה הדגיש בשלב זה כי בחקירתו הראשונית של אשכנזי, הוא מסר גרסה אחרת.

17 דקות כדי "להגיד את האמת"

"בחקירה משנת 2012 מסר אשכנזי גרסה שונה. הוא טען כי היה בדרכו הביתה וביקש מאשתו לדבר עם הרפז, משום שלו לא היה את מספר הטלפון. רונית אמרה לו שהיא אצל חברתה מעיינה ושיבוא לצלצל משם", כתב היועמ"ש. בחקירתו אז הוסיף הרמטכ"ל לשעבר: "בועז לא אהב את השיחה, אמרתי לו שאומרים את האמת, רק את האמת".

גרסתו של הרפז: "שכבתי על הגדר בשבילו"

בועז הרפז נחקר פעמים רבות במשטרה ואף ערך ראיון טלוויזיוני בו השמיע מספר גרסאות לאותה שיחת טלפון בינו לבין אשכנזי. בחקירתו השלישית טען הרפז כי בשיחה שקיים עם הרמטכ"ל לשעבר ביקש ממנו לספר את האמת על טיב היחסים ביניהם. "הוא אמר לי שאצטרך להגיד שראיתי את המסמך אצל ארז וינר והוא ראה את המסמך אצלי. ואז אמר שברק יכריז על גלנט כרמטכ"ל ואמרתי לו העיקר שהוא לא יהיה הנעלב".

"דיברנו על זה שלא צריך להוציא בוץ ולכלוכים מיותרים וצריך להגיד רק את האמת", סיכם הרפז את חקירתו בשנת 2010. בניגוד לדברים אלו, טען הרפז בראיון לאיילה חסון מהערוץ הראשון: "הוא ביקש ממני להקטין את טיב היחסים בינינו ולהגיד שמדובר ביחסים שטחיים בלבד". הרפז הוסיף: "אמרתי לו שאני לא יכול להכחיש את הדברים, והוא הבטיח לי שיטפל בהכל מול התקשורת".

בנוגע להתקשרות במסרונים בין הרפז לבין רונית אשכנזי, הרפז טען כי מדובר בבקשה שהגיעה מהרמטכ"ל לשעבר. "הוא ביקש שנגיד שאני בקשר עם רונית והסכמתי. אני שכבתי על הגדר בשבילו. לא שיקרתי למענו, אבל לא נתתי את כל הפרטים בעדות שלי".

מי שהייתה הצלע המתווכת בין השניים, רונית אשכנזי, לא נחקרה במסגרת החקירה המדוברת. "היא לא הייתה מודעת לתוכן השיחות, וממילא לא הייתה לה כל מודעות לפגיעה פוטנציאלית בחקירה", כתב היועמ"ש.

אשכנזי לווינר: "נגיד ממי קיבלנו את המכתב"

החלטתו של וינשטיין לסגור את התיק נגד כל המעורבים למעט הרפז, נשענת בין השאר על אותה שיחה אחת בין הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי להרפז. שיחה נוספת שקיים אשכנזי, הפעם עם עוזרו לשעבר ארז וינר, עזרה ליועמ"ש להגיע להחלטתו.  "אם זה יגיע לכדי חקירה, אנחנו נצטרך להגיד את האמת על איך הגיע אלינו המכתב וגם ממי", מסר אשכנזי לווינר. אשכנזי הוסיף כי בועז הרפז יצטרך להבין שלא נשקר וכי יותר מידי אנשים מעורבים בזה.

היועץ המשפטי לממשלה הסביר כי השיחה בין הצדדים שארכה 17 דקות היא ארוכה מידי בשביל רק בשביל להסכים "להגיד את האמת", וייתכן שהייתה גם שיחת אזהרה להרפז שידע כי עליו לצמצם את הקשר עם אשכנזי, או שייחשף כמקור המסמך. עם זאת, קבע היועמ"ש כי אין אפשרות לשלול את גרסתו של אשכנזי, באשר לתוכן "שיחת מעיינה".