אולמרט לשופטים: אני חש נרדף

יום לאחר שהגיע להסדר טיעון עם הפרקליטות בעניין הקלטות הסתר של שולה זקן, בית המשפט דן בערעור שהגיש ראש הממשלה לשעבר על העונש שנגזר עליו בפרשה אחרת - פרשת מעטפות הכסף. עורך דינו של אולמרט רמז כי יבקש מבית המשפט שעונשו יהיה חופף ולא מצטבר, אך על כך ענה השופט: "מדובר בשתי עבירות שונות"

מערער שוב בעליון. אולמרט, ארכיון (גיל יוחנן)

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הגיע הבוקר (שלישי) לבית המשפט העליון, לדיון בערעורו על גזר הדין בפרשת טלנסקי. לפני כשנה הורשע אולמרט במסגרת הפרשה בעבירות של מרמה והפרת אמונים ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. בגין זאת נגזרו עליו שמונה חודשי מאסר וקנס של 100 אלף שקל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסיומו של הדיון הבוקר פנה אולמרט לשופטים באופן אישי. "לא אטען על הכרעת הדין", הוא הבהיר. "אומר בזהירות, לא אטען טענה כלשהי על תרומתי בעניינים הקשורים לקיומה של מדינת ישראל. מה שידוע ידוע, ומה שלא - עדיף כך. אני מדבר על פעילות של עשרות שנים. מעולם לא התעשרתי".

"הקדשתי ימים ולילות לסייע ליחידים ומוסדות בעניינים שקובעים את איכות חיינו וטובת חיינו של אנשים רבים שחלקם העידו בבית המשפט", הוסיף אולמרט. "כבר נאמר במקורותינו: המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו. זה לא סוד, אני נתון במצב שאני ובני משפחתי רואים כמרדף".

השופט הנדל: "מדוע שיקבל הנחה?"

בשלב מוקדם יותר של הדיון רמז בדבריו עורך דינו של אולמרט כי הוא יבקש עבור מרשו עונש חופף, למרות שבית המשפט המחוזי קבע שהעונש הוא מצטבר. על כך אמר השופט הנדל כי "מדובר בשתי פרשיות שונות, הוא עבר שתי עבירות. מדוע שיקבל הנחה?".

במהלך הדיון טענה פרקליטות המדינה כי כיוון שבהסדר עם אולמרט על תיק השיבוש סוכם שהוא ירצה את העונש בחפוף לעונש המאסר על הולילנד, לא הגיוני שגם בפרשת טלנסקי יוחלט לחפוף את העונש עם עונש המאסר על הולילנד.

על כך השיב אחד מפרקליטיו של אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי, כי "על פי החוק ניתן לחפוף גם עשר תקופות מאסר במקביל. אין כאן הצדקה לעונש מצטבר, מספיק זה מספיק".

אולמרט חתם על הסדר טיעון בפרשת הקלטות הסתר

אתמול, לפנות ערב, חתם אולמרט עם הפרקליטות על הסדר טיעון מצומצם, שבמסגרתו הוא יודה בשני אישומים של שיבוש מהלכי משפט בפרשה אחרת - פרשת הקלטות הסתר של ראש לשכתו לשעבר, שולה זקן.

הסדר הטיעון כולל גם הסכמה בין הצדדים בנוגע לעונש שייגזר על אולמרט - 6 חודשי מאסר, שירוצו בחופף למאסר שנגזר עליו בתיק הולילנד. התיק כולו נסמך על 9 הקלטות שביצעה ראש לשכתו לשעבר.

"את חייבת אותי". אולמרט וזקן (רויטרס)

כתב האישום המדובר עוסק בזמן שבו התנהלו נגד אולמרט וזקן שני הליכים משפטיים - "התיק הירושלמי" (ראשונטורס, טלנסקי ומרכז ההשקעות) ותיק הולילנד. מכתב האישום עולה כי במהלך ניהול ההליכים המשפטיים "המשיך אולמרט לתמוך כלכלית בזקן והעביר אליה סכומי כסף נכבדים".