רשמית: תיק הבדיקה נגד ברק נסגר

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2, היועץ המשפטי וינשטיין החליט לסגור את תיק הבדיקה נגד ראש הממשלה לשעבר - כשנה לאחר חשיפת הקלטות אולמרט, בהן נשמע אומר כי ברק לקח שוחד בעשרות מיליוני שקלים. הנימוק: אין בסיס לטענות‎ ולחשדות לעבירות פליליות

תיק הבדיקה ייסגר כבר השבוע, ברק (ארכיון)

כעת זה רשמי: כפי שפורסם לראשונה השבוע בחדשות 2, הודיע היום (חמישי) יהודה וינשטיין על סגירת תיק הבדיקה נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק. כזכור, הפרשה החלה לאחר שראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט האשים - בשיחה מוקלטת - את ברק בקבלת שוחד וטובת הנאה: היום קבע וינשטיין כי אין בסיס לחשדות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראשית הפרשה בנובמבר 2014, אז נחשף כי בהקלטות הסתר שביצעה שולה זקן, נשמע ראש הממשלה לשעבר אולמרט טוען כי ברק גרף לכיסו עשרות מיליוני דולרים בתיווך של עסקאות נשק בינלאומיות.

לדברי אולמרט, מי שסייע לברק היה גיסו, עורך הדין דורון כהן, שגם העביר את הכסף בחשאיות לבנקים בשוויץ. "הוא (ברק) לוקח מכל עיסקת נשק קופון", נשמע אז אולמרט בהקלטות. "הוא לוקח שוחד במיליונים ובעשרות מיליוני דולרים. אין עיסקת נשק שישראל עושה... כולם מדברים על זה". 

היום הודיע וינשטיין לבא כוחו של ברק על החלטתו "לגנוז את הבדיקה" על החשדות לשוחד שקיבל ברק, לדברי אולמרט, בזמן שכיהן כשר ביטחון. ההחלטה התקבלה "לאחר בחינת ממצאי בדיקת המשטרה והמלצתה, וכן המלצת פרקליטות המדינה, לפיהם לא בוססו חשדות נגד מר ברק במישור הפלילי" - כך אמר וינשטיין.

במסגרת הבדיקה של משטרת ישראל נגבו עדויות מגורמים רלבנטיים שונים, ובראשם מאולמרט - וגם התקבל חומר מאנשים ומרשויות הקשורים לפרשה. "במהלך שלבי הבדיקה התקיימו בפני היועץ המשפטי לממשלה דיונים עם הגורמים הרלוונטיים, בהתאם לממצאי הבדיקה, וכן נגבתה עדות גם ממר ברק עצמו", הוסיף וינשטיין, שהדגיש כי גם המשטרה סברה שאין תשתית ראייתית שתצדיק פתיחה בחקירה פלילית.

תגובת פרקליטיו של ברק: "רכילות והשמצות"

עורכי דינו של ברק, ממשרדו של רם כספי ואיתן מעוז, מסרו בתגובה: "אהוד ברק מברך על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לגנוז את הבדיקה לאחר שלא נמצאה תשתית אפילו לפתיחה בחקירה. ברק הודיע מלכתחילה שמדובר ברכילות והשמצות שאין בהם מאומה, והעמיד מייד את כל החומר הדרוש להליך הבדיקה כדי שזה ימוצה עד תום ובאופן היסודי ביותר האפשרי".

עוד מסרו הפרקליטים כי "ברק מביע הערכתו ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולמשטרת ישראל על בדיקה עמוקה שאיפשרה להסיר באופן סופי ומוחלט מסדר היום את ההשמצות השקריות שנאמרו כלפיו".