הפרקליטות דורשת: מאסר עולם לרוצחי אבו-חדיר

בחודש נובמבר הרשיע בית המשפט שני קטינים בחטיפה וברצח של הנער מוחמד אבו חדיר ביולי 2014. כעת דורשים בפרקליטות להטיל על השניים את העונש הכבד ביותר, ואביו של אבו-חדיר הוסיף: "להרוס להם את הבית כמו לערבים". הנאשם השלישי טרם הורשע, והדיון על מצבו הנפשי נמשך

האם הנערים שחטפו ורצחו את מוחמד אבו-חדיר ירצו את העונש החמור ביותר בספר החוקים? לפני כחודשיים הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את שני הנאשמים הקטינים בחטיפה וברצח של הנער ממזרח ירושלים ביולי 2014. היום (רביעי) ביקשה הפרקליטות מבית המשפט לגזור עליהם את העונש הכבד ביותר האפשרי - מאסר עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עבור אחד הנערים, שהשתתף גם בניסיון החטיפה הראשון שנכשל, דרשה הפרקליטות עונש של מאסר עולם ומספר שנות מאסר נוספות. עו"ד אבי חימי, המייצג את הקטין השני, ביקש מבית המשפט להקל עם הנאשם: לדבריו, רף הענישה לקטינים בעבירות אלו עומד על 16-22 שנות מאסר - ומעשיו של מיוצגו נמצאים ברף התחתון, מכיוון שלקח חלק פחות פעיל באירוע ולא הכה בעצמו את אבו-חדיר.

חוסיין אבו חדיר, אביו של הנער שנרצח, סיפר לפני הדיון: "המצב הנפשי שלנו קשה, גם לאמא של מוחמד ולשאר הילדים שלנו. אני רוצה שיהיה צדק בבית המשפט - חוץ מזה לא רוצה כלום. אני רוצה לראות את הדמוקרטיה של המדינה, אומרים שזו המדינה הדמוקרטית היחידה במזרח התיכון". אבו חדיר הוסיף ודרש להחמיר עם הנערים: "רוצה שיהרסו להם את הבית כמו לערבים, רוצה שיהיה להם מאסר עולם. נראה האם הדמוקרטיה של ישראל צודקת".

"מסע ציד אדם"

בנוסף לשני הקטינים שהורשעו, ישנו נאשם נוסף בפרשה - יוסף חיים בן דוד (31), הנאשם המרכזי שלדברי הפרקליטות תכנן את הפשע והנהיג את שני הקטינים, לא הורשע עד כה בשל מצבו הנפשי, על אף שנקבע כי ביצע את העבירות המיוחסות לו. לאחר ההכרעה אמר אז אביו של אבו חדיר: "אני חושש שהכל הצגה ושהוא לא ייכנס למאסר עולם".

שלושת הנאשמים נעצרו על בסיס לוחיות הזיהוי של רכב שזוהה כזה שבאמצעותו נחטף אבו חדיר. הם הודו במעשים המיוחסים להם וטענו כי מדובר היה בנקמה על רצח שלושת הנערים גיל-עד שאער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל. השלושה שחזרו כיצד חטפו את הנער, תושב שכונת שועפאט שבמזרח ירושלים, רצחו אותו ולאחר מכן שרפו את גופתו.

נחטף ונרצח כנקמה (רויטרס)

כך יצאה לפועל החטיפה - והרצח

על פי כתב האישום, הבגיר ואחד הקטינים החליטו לצאת ל"פעולת נקם" ולילה לפני חטיפת מוחמד אבו חדיר, ניסו לחטוף ילד ערבי בן שבע מידיה של אמו. הנאשם הקטין לפת את הילד בגרונו והחל לגרור אותו לרכב ולאחר שהאם ניסתה להתנגד - הוא הכה באגרופו בפניה ובעט בה. לאחר שאנשים התקרבו למקום החליטו השניים להימלט. מאוחר יותר באותו לילה ניסו השניים להצית מספר כלי רכב של ערבים בשכונת צור באחר.

למחרת, לאחר הכנה והצטיידות מוקדמת, יצאו הנאשמים לבצע את פעולת הנקם שתכננו. על פי כתב האישום נגדם, השלושה יצאו ל"מסע ציד אדם" שנמשך מספר שעות, ובסופן איתרו את אבו חדיר, הכניסו אותו בכוח לרכב ונסעו לכיוון יער ירושלים.

בדרכם ליער חנקו אותו עד אובדן הכרה ויוסף בן חיים הכה באמצעות לום בראשו. לאחר מכן שפכו דלק על גופו של אבו חדיר והציתו אותו בעודו מחוסר הכרה. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" פרסמה את ממצאי דוח נתיחת הגופה של הנער ולפיהם פיח נמצא בריאותיו ובדרכי הנשימה שלו - עדות לכך שנשרף בעודו חי.