גזר דין ראשון בפרשת "קרטל הלחם"

4 שנים לאחר שנחשפה הפרשה, הטיל בית המשפט עונש של שנת מאסר על בעלי המאפיות "דוידוביץ" ו"ברמן" לצד קנסות כבדים. ראשי המאפיות הואשמו כי בשנת 2010 חברו יחד על מנת לתאם את עליית מחירי הלחם ולמנוע תחרות. "המחיר הועלה בשיעור ניכר ונגרם נזק כספי משמעותי לציבור הצרכנים", קבע בית המשפט

"נזק כספי משמעותי נגרם לציבור"

בשנת 2012 התפוצצה פרשת "קרטל הלחם" עם חשיפת תכניתם של בעלי המאפיות הגדולות לתאם את העלאת מחירי הלחם בכדי להימנע מתחרות. רשות ההגבלים העסקיים הגישה כתבי אישום נגד המאפיות והיום (רביעי) גזר בית המשפט עונשי מאסר ראשונים בפרשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עונש של שנת מאסר אחת על בעלי מאפיית "דוידוביץ" ישעיהו דוידוביץ' ועל בעלי מאפיית "ברמן" יהודה שניידמן. בנוסף ישלמו שניידמן ודוידוביץ' קנסות בגובה 200 ו-300 אלף שקלים, מאפיית ברמן עצמה תשלם קנס בגובה 1.4 מיליון שקלים ומאפיית דוידוביץ 700 אלף שקלים קנס.

על מאפיית "אלומות" נגזר לשלם קנס של 400 אלף שקלים ואילו הדיון בעניינם של המאפיות "אנג'ל", "מרחבית" ו"דגנית" עדיין נמשך.

על פי כתב האישום שהוגש באוגוסט 2012, בתחילת שנת 2010 קיימו ראשי המאפיות הגדולות מספר מפגשים שמטרתם פעולה משותפת למנוע תחרות ולהעלות את מחירי הלחם האחיד והחלות. מנכ"לי המאפיות הודו בביצוע הסדר כובל והדיון הפך להיות על מידת הנזק שנגרם, או היה יכול להיגרם, אם פעילות הקרטל לא הייתה נעצרת.

בחודש יולי האחרון הכריע בית המשפט כי ההסדר בין ראשי המאפיות נעשה בנסיבות מחמירות וכי נזק כבד נגרם לציבור. "המחיר הועלה בפועל בשיעור ניכר במספר רב של חנויות ונגרם נזק כספי משמעותי בפועל לציבור הצרכנים", טען בית המשפט. "התחרות בין המאפיות נפגעה באופן משמעותי. הנזק בפועל כתוצאה מן ההסדר הכובל מתחדד, נוכח העובדה שהעלאת המחירים נוגעת למוצר בסיסי וחיוני, ובוצעה במקומות המאופיינים באוכלוסייה ממעמד סוציו-אקונומי נמוך".