מינוי דרעי לשר הפנים: "על גבול מתחם הסבירות"

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין העביר את חוות הדעת בדבר מינויו של אריה דרעי לשר הפנים לידי ראש הממשלה. הוא טען כי אין מניעה משפטית למינוי, אך הבהיר כי עצם מינוי של דרעי לתפקיד שר נמצא כ"מעורר קשיים משפטיים"

"על גבול מתחם הסבירות", דרעי (פלאש 90 מרים אלסטר)

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין טען היום (חמישי) כי מינויו של יושב ראש ש"ס אריה דרעי לתפקיד שר הפנים מצוי "על גבול מתחם הסבירות". בדבריו במסגרת חוות הדעת שהעביר בנושא לידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, טען וינשטיין כי אין מניעה משפטית למינוי, אולם "הדבר ישאר לדיון בספירה הציבורית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"לאור האמור, עמדתי היא, כי אמות-המידה שהתווה בית המשפט העליון בפסיקתו בסוגיה שלפנינו אינן מובילות למסקנה כי מינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים לוקה, במישור המשפטי, באי-סבירות קיצונית", הבהיר היועץ וינשטיין בפתח דבריו. יחד עם זאת סייג וינשטיין וכתב: "יש לשוב ולהזכיר כי גם עצם מינויו של דרעי לתפקיד שר נמצא כמעורר קשיים משפטיים ואף הוגדר על-ידי בית המשפט העליון כמצוי 'על גבול מתחם הסבירות'. כוחן של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת".

בסיכום חוות הדעת ציטט היועץ וינשטיין את דברי בית המשפט העליון בדבר מינויו של דרעי לתפקיד שר: "השאלה האם המינוי ראוי, גם אם בתחום המשפט לא נמצאה עילה להתערבות, תישאר לדיון בספירה הציבורית".

היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין (ארכיון) (פלאש 90 מרים אלסטר)

אחרי כ-17 שנים: השיבה למשרד הפנים

ההודעה בדבר מינויו הצפוי של דרעי עוררה ביקורת רבה, זאת לאחר שבית המשפט הרשיע אותו בשנת 99' בעבירות של שוחד ומרמה והפרת אמונים, עבירות שבוצעו בין היתר בזמן כהונתו כשר הפנים.

דרעי המשיך לעמוד בראש משרד הפנים גם עם פתיחת החקירה הפלילית נגדו וגם עם הגשת כתב האישום נגדו ביוני 1993, עד שבג"ץ קבע כי הוא אינו יכול להמשיך לכהן בתפקידו - והוא התפטר.