ערעור פינטו נדחה: ירצה שנת מאסר

בית המשפט העליון דחה הבוקר את ערעורו של הרב יאשיהו פינטו, שהורשע במסגרת הסדר טיעון במתן שוחד לקצין המשטרה אפרים ברכה ז"ל ונשלח לשנת מאסר. בדיון נקבע כי פינטו אכן ירצה שנת מאסר וכי עונשו לא יומר לעבודות שירות

פינטו, ארכיון (יוסי זליגר, פלאש 90)

בית המשפט העליון דחה הבוקר (שלישי) את ערעורו של הרב יאשיהו פינטו, שהורשע במתן שוחד לקצין המשטרה תנ"צ אפרים ברכה ז"ל. פינטו עירער על חומרת העונש שקיבל, שנת מאסר אחת, וביקש להמירו בעבודות שירות - אולם גזר הדין נותר על כנו והרב ייכלא ב-16 בפברואר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחודש מאי השנה גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב על פינטו עונש של שנת מאסר אחת, לאחר דחיות רבות שנגרמו עקב מצבו הבריאותי, שבסופן הודה הרב בעבירות המיוחסות לו כחלק מעסקת הטיעון עליה חתם. הוא הורשע בעבירות של שיבוש מהלכי משפט, בהצעה לשוחד ובמתן שוחד לברכה, ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה. בנוסף נגזרו על הרב שנתיים מאסר על תנאי וקנס כספי בסך מיליון שקלים.

השופט עודד מודריק הדגיש בדבריו כי מצבו הרפואי של הנאשם ורעייתו, אין בהם להצדיק הקלה בעונש כפי שביקשו עורכי הדין של פינטו. לאחר מתן גזר הדין, ביקשו פרקליטי הרב מבית המשפט לעכב ב-45 ימים את ביצוע העונש, זאת על מנת שיוכלו להגיש ערעור לבית המשפט העליון. בתום הדיון המשפטי, תקפו עשרות מחסידיו של הרב צוותי צילום שהיו במקום - דחפו והכו אותם ללא כל התגרות.

אפרים ברכה ז"ל (פייסבוק)

השופט מודריק מתח ביקורת חריפה על התנהלותו של הרב המקובל. "מדובר ברב וגדול שחטא והחטיא", אמר השופט בפסיקתו. "הוא שיחת והשחית אחרים ששילב בפשעיו ובהם גם את אשתו אף על פי שהייתה שרויה, לפי הטענה, גם לעת מעשה במצב הנפשי המתקיים היום". השופט אף הוסיף: "לבד מהיקפה הכספי של הצעת השוחד והסכנות ה'רגילות' הגלומות בהיכנעות של משרת הציבור להצעת השוחד, בולט בענייננו גם מרכיב של 'ניצול מרות'. הנאשם ניצל את 'מרותו' על קצין המשטרה. מרות הנובעת מהשקפת עולמו הדתית של תנ"צ ברכה".

סאגה של התחמקויות

על פי הסדר הטיעון שעליו חתם הרב, הוא הודה כי העביר סכומי כסף גדולים לקצין המשטרה הבכיר, בתמורה למידע מתוך חקירה שהתנהלה נגדו. החקירה עסקה בחשד לפיו כספים מתוך עמותת "חזון ישעיה" הועברו לחשבונותיהם הפרטיים של פינטו ורעייתו.

גזר הדין של הרב פינטו נתקל בלא מעט קשיים ועיכובים, לאחר ששהה תקופה ארוכה בחו"ל בשל טיפולים רפואיים שעבר. בפרקליטות העבירו מסרים חריפים לפיהם יבטלו את הסדר הטיעון אם לא יגיע מיד לישראל - דבר שגרם לו להתייצב בסופו של דבר בבית המשפט.