בראשון: מינוי מנדלבליט יאושר בממשלה?

לאחר שהוועדה המיוחדת המליצה רק על מועמד אחד למשרת היועץ המשפטי הבא לממשלה - אביחי מנדלבליט - הממשלה צפויה לאשר את המינוי השנוי במחלוקת כבר בתחילת השבוע הבא. עתירה שהוגשה נגד מינויו נדחתה

הוועדה המליצה - מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש (מארק ישראל סאלם, FLASH 90)

סאגת מינוי היועץ המשפטי הבא תיפתר? הממשלה צפויה לאשר ביום ראשון את מינויו של אביחי מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש הבא - כך עולה מסדר היום שחולק לשרים הבוקר (חמישי). מנדלבליט, שמשמש כיום כמזכיר הממשלה, נחשב למועמד המועדף על נתניהו להחליף את היועץ הנוכחי יהודה וינשטיין - שיסיים את כהונתו בת שבע השנים בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עם זאת, ייתכן שאישור הממשלה לא יהווה סוף פסוק: מספר ארגונים, בהם התנועה לאיכות השלטון ותנועת אומ"ץ, צפויים להגיש עתירות לבג"ץ נגד המינוי ולטעון לניגוד עניינים. השבוע נדחתה אחת העתירות נגד המינוי בטענה שמדובר ב"פנייה מקדימה" מכיוון שמינויו עוד לא אושר על ידי השרים.

בשבוע שעבר המליצה הוועדה המיוחדת לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשרת המשפטים איילת שקד על מינויו של מנדלבליט. ההחלטה התקבלה לאחר 14 דיונים וישיבות שהתקיימו בנושא ובתמיכתם של ארבעה חברי ועדה. יו"ר הוועדה, נשיא העליון לשעבר אשר גרוניס, התנגד להמלצה הזו.

היועמ"ש היוצא וינשטיין (מרים אלסטר, פלאש 90)

מנדלבליט, שמשמש כיום כמזכיר הממשלה, הוא ד"ר למשפטים ואלוף בצה"ל לשעבר שכיהן כפרקליט הצבאי הראשי.

הוועדה כללה את ח"כ ענת ברקו (הליכוד), שר המשפטים לשעבר משה ניסים, פרופסור גבריאלה שלו ועו"ד יחיאל כץ. לאחר אישורם של אלו ולאחר שדנו בהסתייגויות שהוגשו, החליטו להמליץ על מינויו של מזכיר הממשלה מנדלבליט - היחיד שזכה בתמיכה של 4 חברי וועדה, כנדרש.

בעת שירותו כפרקליט הצבאי הראשי, נחקר מנדלבליט באזהרה בחשד שהיה מעורב בפרשת הרפז. אם יאושר מינויו, יחליף הפצ"ר לשעבר את עו"ד יהודה ויינשטיין.