השכמה ב-04:00 וספירות 4 פעמים ביום: כך ייראו החיים של אולמרט בכלא

איך יתנהלו הימים של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט החל מ-15 בפברואר? השר לשעבר שלמה בניזרי ממליץ לו לזכור שבכלא "הוא לא ראש ממשלה ולא ראש עיר - אהוד, סתם אחד כמו כולם"

בעוד כשבועיים יושלמו השיפוצים באגף 10 בכלא מעשיהו, בו ירצה אהוד אולמרט את עונש המאסר שנגזר עליו. ב-15 בפברואר יתייצב בכלא מעשיהו ראש הממשלה לשעבר, ועד אז יוכל לקבל עצות מאסירים לשעבר באגף - בהם שר הבריאות והרווחה לשעבר, שלמה בניזרי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

למרות שעונש המאסר של אולמרט קוצץ משמעותית, וייתכן שלאחר ניכוי שליש ובתוספת שחרור מנהלי ימצא עצמו שוהה בכלא פחות משנה, עדיין צפוי לאולמרט משבר. "הדבר הראשון זה מה שמכונה בספרות המקצועית 'הלם המאסר'", מסביר גונדר בדימוס חיים גליק. "פתאום אדם עובר משלב בו הוא עושה מה שהוא רוצה - במיוחד ראש ממשלה לשעבר - לאדם שעושה מה שאומרים לו. שעת הקימה, שעות האכילה, סוג האוכל - הכל נקבע על ידי אחרים".

השגרה החדשה: קריאה, למידה, עבודות ניקיון - וארבע ספירות ביום

שגרת יומו החדשה של אולמרט תיפתח בהשכמה ב-4 לפנות בוקר, וארבע פעמים ביום יתייצב לספירה. רוב הזמן בין לבין יעבור בקריאה ובלמידה במועדון, אך צפויות לו גם עבודות ניקיון בתאים ואולי גם עבודות גינון.

באגף המיוחד בו יוחזק אולמרט יהיו שישה תאים, שלוש מיטות בכל תא. לצד ראש הממשלה לשעבר יוחזקו אסירים שנדרשת סביבם אבטחה מיוחדת ונבחרי ציבור אחרים שאין צורך להחזיק אותם בתנאי הפרדה.

"הוא צריך לזכור שכשהוא שם הוא לא ראש הממשלה, לא ראש העיר - אלא רק אהוד, סתם אחד כמו כולם", אמר בניזרי. "החבר'ה מסביב, הן הסוהרים והן האסירים, לא אוהבים אנשים שבאים עם המעמד הקודם". לדבריו, אחד האתגרים המרכזיים הצפויים לאולמרט הוא המדים. "הם מאוד עקביים בנושא הזה: יציאה לקנטינה, יציאה למפגשים - זה אך ורק על מדים. זה קטע לא נעים בכלל", הדגיש.

לדברי השר לשעבר, הבדידות והשהות מחוץ לבית היא המועקה הכבדה ביותר במהלך תקופת המאסר. "העונש האמיתי של בית סוהר זה שבסופו של יום אתה לא מגיע הביתה - לא בחגים, לא בשבתות. אתה לבד עם עצמך, וזה כאב גדול", הוא מסכם.