העליון קבע: לופוליאנסקי לא ייכנס לכלא

עונשיהם של רוב המורשעים בפרשת הולילנד הופחתו על ידי בית המשפט, כשרק שניים מהערעורים שהוגשו - של מאיר רבין ואורי שטרית - נדחו. ראש עיריית ירושלים לשעבר לופוליאנסקי ירצה 6 חודשי עבודות שירות. הרשימה המלאה

לא רק ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט חיכה הבוקר (שלישי) למוצא פיהם של שופטי העליון: בתיק הולילנד הסבוך הורשעו ב-2014 תשעה נאשמים נוספים, שרובם ערערו על גזר דינם. הבולט בהם הוא ראש עיריית ירושלים לשעבר אורי לופוליאנסקי, ששופטי העליון החליטו להקל משמעותית בעונשו, ובמקום שש שנות מאסר גזרו עליו שישה חודשי עבודות שירות. עונשיהם של רוב המורשעים האחרים הוקלו גם הם, והם יתחילו לרצות את מאסרם בעוד 45 יום.

לקריאת תקציר הכרעת הדין לחצו כאן

סיקור נרחב: אולמרט נשלח ל-18 חודשי מאסר

לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים לשעבר שבתקופה הרלוונטית שימש כסגן ראש העיר, הורשע בקבלת שוחד ונשלח בתחילה לשש שנות מאסר. במקביל לערעור שהגיש חלה הרעה במצבו הרפואי, והיום החליטו שופטי העליון לדחות את הערעור על הרשעתו פה אחד, אך קיבלו את הערעור על גזר הדין וקבעו כי הוא ירצה שישה חודשי עבודות שירות.

"אני מודה למשפחתי הטובה ומודה בעזרת השם שאמשיך לעשות שירות למען העם", אמר לופוליאנסקי לאחר ההחלטה. "אני מתפלא על דברים מסוימים, אני מצר על חברים שצריכים ללכת למאסר ואני מקווה בעזרת השם להמשיך את השירות לעם כפי שעשיתי במשך 40 שנה להמשיך לעזור ולסייע ולמי שנזקק. תודה ושיהיה בשורות טובות".

אורי שטרית (אורי לנץ)

עונשיהם של יתר המורשעים:

אורי שטרית: 7 שנות מאסר - אין שינוי בעונש

אורי שטרית, מהנדס העיר ירושלים לשעבר שהורשע בקבלת שוחד, נשלח בתחילה לשבע שנות מאסר בפועל ונגזר עליו קנס בסך מיליון שקלים. בית המשפט העליון הותיר היום את העונש על כנו. "הערעור נדחה פה אחד - הוא הורשע בארבע עבירות שוחד ואיסור הלבנת הון ורישום כוזב. המאסר בפועל - 7 שנים", קבעו השופטים.

שטרית שימש כמהנדס העיר בשנים 2000-2006 ומתוקף תפקידו היה אחראי על קביעת מדיניות התכנון העירונית בירושלים וכן שימש כיועץ לוועדה המקומית. בגין חלקו בפרשת הולילנד הוא הורשע בעשר עבירות של לקיחת שוחד בסך כולל של יותר מ-1.7 מיליון שקלים. את כספי השוחד הפקיד שטרית במשרד האדריכלים שבבעלותו והסווה אותם באמצעות עשרות חשבוניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגזר הדין בבית המשפט המחוזי כתב השופט רוזן כי שטרית "נטל את כספי השוחד מתוך מניע אחד ויחיד - בצע כסף". כשיקול לקולא פירט השופט רוזן בגזר דינו אודות עברו הצבאי העשיר של שטרית. בנוסף לשבע שנות המאסר בפועל גזר השופט רוזן על שטרית גם קנס בסך מיליון שקלים, שנתיים מאסר על תנאי וחילוט כספים בסך חצי מיליון שקלים.

הלל צ'רני: הערעור התקבל חלקית, העונש הוקל

על הלל צ'רני, אחד מיזמי פרויקט הולילנד ובעלי הזכויות בקרקע, גזר בזמנו בית המשפט המחוזי בתל אביב 3.5 שנות מאסר בפועל וקנס של שני מיליון שקלים. צ'רני הורשע בתשע עבירות של תיווך בשוחד ובעשר עבירות של מתן שוחד.

העליון הקל היום בעונשו, לאחר שזיכה אותו משתי עבירות: "הערעור התקבל חלקית פה אחד - זוכה מעבירת רישום כוזב ומעבירה אחת של הלבנת הון, הוא הורשע בשמונה עבירות של מתן שוחד. הערעור על גזר הדין מתקבל פה אחד, עונש המאסר בפועל - 26 חודשים".

בגזר דינו של בית המשפט המחוזי כתב השופט דוד רוזן כי "צ'רני לא יכול היה לקדם את הולילנד ללא העברת כספים. צ'רני גדל כאזרח נורמטיבי שבנסיבות אחרות היה משמש אות ודוגמה. הוא הסתבך בעבירות שוחד ניקלות וחמורות, הוא העמיד לרשותו בורות מזומנים שהניעו את גלגלי מכונת השוחד".

לזכותו של צ'רני הדגיש השופט דוד רוזן כי "אין דין נותן השוחד כדין מקבל השוחד. מקבל השוחד הוא בבחינת בוגד ואילו נותן השוחד מנצל פרצות בשירות הציבורי". עוד ציין רוזן כי צ'רני לא היה היוזם והמוביל בתעשיית השוחד, אלא "הובל על ידי עד המדינה". בשולי דבריו ציין השופט רוזן בשבחו של צ'רני את עברו הצבאי העשיר של היזם ואת תרומתו למוסדות ציבוריים רבים. "הנאשם התגלה כאדם צנוע ונדיב", כתב השופט רוזן. בנוסף למאסר בפועל, נגזרו על צ'רני שנה וחצי של מאסר על תנאי וחילוט בסך מיליון שקלים.

אביגדור קלנר: שתי שנות מאסר במקום שלוש שנים

אביגדור קלנר, ממקימי חברת "הולילנד פארק", שותפו של צ'רני בפרויקט הולילנד ובעלי חברת הזרע, נשלח על ידי בית המשפט המחוזי לשלוש שנות מאסר בפועל ונגזר עליו קנס של מיליון שקלים לאחר שהורשע בשתי עבירות של תיווך בשוחד ובעבירה אחת של הלבנת הון. שופאי העליון קיבלו היום את הערעור שהגיש חלקית - הוא זוכה מארבע עבירות שוחד והלבנת הון, אך הורשע במתן שוחד ובעבירה אחרת של הלבנת הון. עונש המאסר קוצר משלוש שנים לשנתיים.

בפרשת חוות הזרע, הסתעפות של הפרשה המרכזית, הורשע קלנר בארבע עבירות של תיווך שוחד ובעבירה אחת של הלבנת הון. בגזר הדין כתב השופט רוזן כי "קלנר עסק במערכת חשבונאית מושחתת. הוא היה חבר קרוב כאח לעד המדינה ולולא פועלו חלק ניכר מעיסקאות השוחד לא היו באות לאוויר העולם. קלנר פעל מתוך מטרה אחת ויחידה - כדי לגרוף ספים לכיסו".

לזכותו של קלנר ציין רוזן כי הוא הובל על ידי עד המדינה דכנר. בנוסף לשלושת שנות המאסר בפועל השית בית המשפט המחוזי על קלנר גם קנס בסך מיליון שקלים, שנתיים מאסר על תנאי וחילוט כספים בסך 500 אלף שקלים.

הערעור נדחה. מאיר רבין (פלאש 90, גדעון מרקוביץ')

מאיר רבין: הערעור נדחה

מאיר רבין, עוזרו האישי לשעבר של עד המדינה שמואל דכנר, נשלח על ידי בית המשפט המחוזי לחמש שנות מאסר בפועל ונגזר עליו קנס בסך 500 אלף שקל. היום, דחה העליון את הערעור שהגיש, והשאיר את עונש המאסר על כנו. כתב האישום ייחס לרבין העברת חלק נרחב מכספי השוחד לאישי הציבור. הוא הורשע בעבירה אחת של תיווך לשוחד בגין קבלת 95 אלף שקלים מדכנר ומסירתם לאליעזר שמחיוף, חבר מועצת ירושלים לשעבר.

בגין חלקו בפרשת תעשיות המלח, הסתעפות של הפרשה המרכזית, הורשע רבין בשלוש עבירות של תיווך בשוחד. על חלקו של רבין בפרשה כתב שופט המחוזי רוזן כי "רבין ודכנר פעלו כמכונת שיחוד משומנת ויחד העבירו מיליוני שקלים". עוד ציין רוזן בגזר הדין כי לא ברור כמה מכספי השוחד נותרו באמתחתו. בנוסף לחמש שנות המאסר בפועל גזר השופט רוזן על רבין גם שנתיים מאסר על תנאי וקנס של 500 אלף שקלים.

דני דנקנר (עידו ארז , ynet)

דני דנקנר: שתי שנות מאסר במקום 3.5

על דני דנקנר, יו"ר דירקטוריון חברת תעשיות המלח לישראל, נגזרו 3.5 שנות מאסר בפועל וקנס בסך 500 אלף שקלים לאחר שהורשע במחוזי בתיווך לשוחד. העליון דחה את הערעור ברובו, זיכה את דנקנר מעברה של רישום כוזב והקל בעונשו משלוש וחצי שנות מטסר לשנתיים.

דנקנר, יו"ר בנק הפועלים לשעבר, שבתקופה הרלוונטית לכתב האישום כיהן כיו"ר דירקטריון של חברת תעשיות המלח לישראל, הורשע בשלוש עבירות של תיווך לשוחד בגין העברת 1.3 מיליון שקלים ליעקב אפרתי באמצעות רבין. על חלקו של דנקנר בפרשה כתב שופט המחוזי דוד רוזן כי דנקנר העביר "סכומי שוחד הנאמדים במאות אלפי שקלים באמצעותם ביקש לקדם עיסקאות בשווי מיליונים. דנקנר פעל מתוך מניע אחד ויחיד של בצע כסף".

אליעזר שמחיוף: העונש הופחת מ-42 ל-18 חודשי מאסר

אליעזר שמחיוף, חבר מועצת העיר של ירושלים לשעבר, נשלח על ידי המחוזי ל-3.5 שנות מאסר בפועל והוטל עליו קנס של 300 אלף שקלים לאחר שהורשע בשוחד והלבנת הון. היום זיכה אותו העליון מעבירה אחת של שוחד. הערעור על עונש המאסר התקבל בחלקו, והוא ירצה 18 חודשי מאסר במקום שלוש שנים וחצי. שמחיוף, חבר מועצת העיר ירושלים בין 1998 ל-2008, כיהן משנת 2003 כסגן ראש העיר.

השתתפו בהכנת הידיעה: גיא פלג, אסף יחזקאלי, עזרי עמרם, יאיר שרקי וסיון רהב-מאיר.