העונש המקל ליניב נחמן: "אין לי ספק שהוא ימשיך לפגוע"

אחת המתלוננות נגד יניב נחמן, שהורשע באונס אך לא נשלח לכלא, זועמת: "אני הקורבן ולא הוא, אין לי יותר שום אמון במערכת". אביה: "זה ילווה את הנפגעות כל החיים". פרקליטו של נחמן: "התגובות נובעות מבורות"

יניב נחמן (משטרת ישראל)

ביקורת חריפה נמתחה הבוקר (ראשון) על החלטת בית המשפט המחוזי בתל אביב לגזור שישה חודשי עבודות שירות בלבד על יניב נחמן, שהורשע במקרה אחד של אונס. במקור הוגשו 11 תלונות של נשים, שטענו כי נחמן תקף אותן מינית ותיארו שיטת פעולה דומה. אחת מהן, שעדותה לא נכללה בכתב האישום, הגיבה בזעם להחלטה: בשיחה עם חדשות 2 Online היא מתחה ביקורת על הפסיקה ואמרה כי "היחיד שדאגו לשמור על שמו הטוב הוא האנס".

אנס ויישאר חופשי: הסברי השופטים

"אני מאוכזבת, בכיתי כל היום, זה כואב לדעת ש-11 בנות שלא מכירות אחת את השנייה התלוננו וכלום לא קרה", אמרה המתלוננת. "מה עם הבנות שנפגעו? לא הייתה להן האפשרות להשמיע את קולן, חלק ניכר מהבנות לא נכנסו אפילו לכתב אישום, כי לא מצאו סם אונס, זה אבסורד שכל כך הרבה בנות התלוננו וסיפרו את אותו הסיפור, רואים שזה סדרתי. מה, כולן רוצות להתנקם בו? כולן התאהבו מעל הראש ורצו לפגוע בו? אני אישית לא הייתי מסוגלת לחיות עם עצמי אם הייתי מתלוננת סתם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

11 הנשים שהתלוננו במשטרה תיארו שיטת פעולה דומה לפיה הן בילו איתו בלילה ובבוקר הן מצאו את עצמן עירומות כשהן לא זוכרות דבר ממה שאירע. החקירה המשטרתית הראשונה התמקדה בחשד שנחמן השתמש בסם אונס כדי לערפל את הכרתן של הנשים, אך כמו במרבית המקרים גם כאן לא ניתן היה להוכיח את הטענה מכיוון שהסם מתפוגג במהרה - ולא נמצאו שרידים שלו בגופן של הנשים.

"חוששת להיתקל בו שוב, הוא כבר חזר לרחובות ולטינדר"

למרות זאת, הגישה הפרקליטות כתב אישום חמור ביותר נגד נחמן, שכלל שלושה אישומי אונס ועבירות מין נוספות. בשל קשיים ראייתיים גובש הסדר טיעון במסגרתו תוקן לבסוף כתב האישום וכלל מעשה אונס אחד ומעשה מגונה בכוח.

היא התייחסה בשיחה עם חדשות 2 Online גם לתגובות באתרי האינטרנט לעונש המקל: "אני קוראת טוקבקים וזה פוגע אישית. הקול שלי לא נשמע, אין לי איך להגן על עצמי. אני זו הקורבן ולא הוא. אין לי יותר שום אמון במערכת. האם הייתי מתלוננת גם היום? אני לא יכולה להגיד לך שלא חשבתי על זה כל היום, אבל אם בשנתיים האלה הצלתי ולו מישהי אחת זה היה שווה. אבל אני לא יכולה שלא לחשוב למה ללכת להתלונן אם זה נגמר בעבודות שירות".

בגזר הדין הסבירו השופטים את החלטתם וטענו כי נסיבות מעצרו של נחמן והפרסום הנרחב אודות הפרשה הובילו אותם להקל באופן יחסי בעונשו. המתלוננת הביעה חשש כי נחמן יחזור לתקוף נשים: "הוא כבר נמצא שוב בטינדר ומסתובב לו ברחובות בעוד אני נשארתי במצב הלא הגיוני הזה. אני רק מדמיינת שאראה אותו ברחוב ואני פורצת בבכי. לא ייתכן שאחרי כל זה הוא זה שמסתמן כקורבן", הוסיפה בבכי, "אין לי ספק שהוא ימשיך לפגוע".

החלטה מעוררת מחלוקת. ארכיון (חדשות 2)

אביה של המתלוננת: "הבנות ייקחו את זה איתן לכל חייהן"

אביה, שליווה אותה בשנתיים האחרונים, סיפר גם הוא על אכזבתו מהמערכת: "אני כועס כי לא יתכן שאדם כזה ייצא לחופשי, גם אם נעברה עבירה אחת של אונס, לא יתכן שהוא יסתובב חופשי. השופטים שכחו שנפגעו פה 11 בנות, שייקחו את זה איתן לכל חייהן. הסיפור הזה לא עוזב את הבת שלי וכל מה שמעניין את השופטים זה שהשם שלו נפגע בתקשורת. כואב הלב, כיום מתלוננת תחשוב פעמיים לפני שהיא ניגשת למשטרה, בסוף יצא שהוא המסכן מכל הפרשה הזו, שהוא סבל במעצר וששמו הטוב נפגע. בית המשפט טעה".

השופטים ציינו כי אמנם העבירות בגינן הורשע נחמן חמורות וכי החוק קובע שמתחם הענישה נע בין ארבע לשש שנות מאסר, אך הם מבדילים בהחלטתם בין "שנות מאסר" לבין שנות "מאסר בפועל". לבסוף הוחלט לגזור על נחמן עונש של חצי שנת עבודות שירות ומאסר על תנאי - עונש מופחת אפילו בהשוואה לבקשת פרקליטו, עו"ד יובל נחמני, שביקש לגזור עליו 10 חודשי מאסר.

אורית סוליציאנו, מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, מחתה גם היא על ההחלטה: "העונש הקל שנגזר על יניב נחמן מעורר פליאה, תמיהה ויוצר רושם של אזלת יד של מערכת אכיפת החוק ולפיכך אנו קוראות לפרקליטות לערער על קולת העונש. המסר שעולה מעונש זה הוא של זילות כלפי גופן של נשים. כיצד יעלה על הדעת שאדם שנגדו היו סדרה של תלונות על אונס ומעשה מגונה מצד נשים שונות אינו נענש כראוי, הנשים בהן פגע נחמן יישאו עמן עוד שנים ארוכות את מחיר הפגיעה ואילו האנס ישלם מחיר פעוט עד מגוחך".

"מקרה זה מעיד על כך כי מערכת אכיפת החוק עדיין לא מצליחה להתמודד עם תופעה שהופכת להיות נפוצה - שימוש בסם אונס. ידוע כי קיימת בעולם טכנולוגיה המאפשרת זיהוי סם אונס אך טכנולוגיה זו עדיין לא נרכשה ואינה קיימת במדינת ישראל ולכן עברייני מין רבים מצליחים לחמוק מהרשעה לפיכך על משרד הבריאות לרכוש אותה בהקדם האפשרי כי ללא המערכת כמעט ואין סיכוי לגלות מספיק מוקדם את עקבות הסם בדם ובכך להשיג ראיות הנדרשות בהליך המשפטי", אמרה סוליציאנו.

עורך דינו של נחמן: "התגובות ניתנו מתוך בורות"

בתחילה הוגש נגד נחמן כתב אישום שכלל מעשי אונס, מעשים מגונים והטרדות מיניות של מספר נשים, אך לאחר שהושגה עסקת טיעון בעניינו, הוגש כתב אישום מתוקן ומרוכך בהרבה נגד נחמן. לפי כתב האישום המתוקן, נחמן הואשם כי בשנת 2009 אנס צעירה עמה היה בקשר.

תגובת פרקליטות מחוז ת"א (פלילי): "הפרקליטות הגיעה להסדר טיעון בתיק זה שבמסגרתו הורשע הנאשם באונס ובמעשה מגונה בכוח. הסדר הטיעון לא כלל הסכמה לעניין העונש. הפרקליטות טענה למתחם ענישה של בין 4 ל-7 שנות מאסר בפועל וביקשה לגזור על הנאשם יותר מ-4 שנות מאסר. בית המשפט קבע מתחם של בין 4 ל-6 שנות מאסר בפועל. בסופו של דבר, בית המשפט גזר על הנאשם 6 חודשי עבודות שירות. הפרקליטות שוקלת לערער על גזר הדין".

עו"ד יובל נחמני, סניגורו של נחמן, מסר בתגובה: "יש להצטער על כך שהתגובות לגזר הדין ניתנו מתוך בורות, על יסוד פרסומים חלקיים, ומבלי לעיין בגזר הדין עצמו. במיוחד כך כשהדברים אמורים בבעלי תגובה שמייצגים אינטרסים ציבוריים חשובים". נחמני הוסיף כי "בית המשפט קבע, כמקובל, וכפי שנעשה באופן אוטומטי בכל התיקים הפליליים, שתקופת המעצר תחשב כתקופת מאסר. על תקופה זו, הוסיף בית המשפט עוד 6 חודשים של עונש מאסר לריצוי בעבודות שירות, ובכך אימץ המלצת הגורמים המטפלים הרשמיים, וכן פסק פיצוי בסך עשרות אלפי שקלים למתלוננת. מכאן, שהטענה שהנאשם 'יישאר חופשי' היא חסרת יסוד. ההגנה לא ביקשה עונש מאסר של 10 חודשים".

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il

הצטרפו לדף הפייסבוק של עזרי עמרם