האישום: "רצו לרצוח חיילים בהשפעת דאע"ש"

הותר לפרסום כי שני בני דודים מהצפון ניסו להצטרף לשורות ארגון דאע"ש בסוריה, וגם תכננו לבצע פיגוע נגד חיילים בצומת גולני ההומה. על פי כתב האישום החמור, השניים צפו בדרשות של מנהיג הארגון והושפעו ממתקפת הטרור בפריז

התארגנות נוספת של דאע"ש בישראל נחשפה: הבוקר (חמישי) הוגש כתב אישום נגד שני בני דודים מהצפון, שיצאו לטורקיה מתוך כוונה להצטרף לארגון הטרור. בכתב האישום החמור נטען כי השניים, צעיר מהכפר ריינה סמוך לנצרת וקרוב משפחתו מהכפר אום ראנם הסמוך לעפולה, קיבלו את ההחלטה בעקבות מתקפת הטרור הרצחנית בפריז - למרות שהמגעים שלהם עם הארגון התחילו עוד קודם. עוד נטען כי השניים תכננו לבצע פיגוע נגד חיילים בצומת גולני. הם נעצרו בזמן שתכננו לקנות נשק כדי לבצע מתקפת טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השניים נעצרו השבוע במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וימ"ר צפון במשטרת ישראל. העצורים הינם מוחמד עומר בדר חסן - כבן 20, תושב רינה, ואחמד טלאל אחמד סעאידה, כבן 23, תושב אום אל ראנם.

הנאשם המרכזי, מוחמד עומר בדר חסן (תקשורת שב"כ)

הפרקליטות טענה בכתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בנצרת, כי השניים נפגשו לפני כחצי שנה בטורקיה עם סוכן של הארגון, שיצר איתם קשר וגייס אותם לשורות דאע"ש. הצטרפותם נמנעה בגלל בעיות בירוקרטיות שמנעו מהם להמשיך לסוריה, והוריהם הצליחו ליצור איתם קשר ושכנעו אותם לחזור לישראל.

בשב"כ טענו כי השניים לא עברו לסוריה מסיבה אחרת: על פי הודעת הארגון, השניים פגשו משפחות של פליטים סורים שנמלטו מאימת דאע"ש, ובעקבות סיפורי הזוועה ששמעו יחד עם המסרים מבני משפחתם שביקשו מהם לחזור לישראל, הם החליטו לשוב על עקבותיהם.

מתוך החקירה שהתנהלה על ידי היחידה המרכזית של המחוז הצפוני ועל ידי השב"כ עולה כי השניים הביעו נכונות לתמוך בדאע"ש כבר לפני כשנה, והביעו מסרי תמיכה בארגון ברשתות החברתיות. "מאז חזרתם לישראל, המשיכו השניים להיחשף לתכנים אידיאולוגיים קיצוניים של דאע"ש ברשת האינטרנט ועל-ידי שיחות עם תומכי דאע"ש נוספים בישראל", הדגישו בשב"כ, "השניים המשיכו לשקול יציאה ללחימה במסגרת ארגון דאע"ש ואף היו בקשר עם פעיל הארגון מעירק".

כתב האישום מייחס להם חברות בהתארגנות בלתי מותרת, מגע עם סוכן זר, תמיכה בהתאחדות בלתי מותרת וניסיון יציאה לחו"ל שלא כדין - כמו גם ניסיון ביצוע פיגוע בחיילים בישראל, לאחר שהתברר כי השניים תכננו לבצע פיגוע בריכוז של חיילים שעמדו בצומת גולני מכיוון שמדובר באזור בו נמצאים חיילים רבים, אבל הפעולה לא יצאה לפועל מכיוון שטרם הצליחו לרכוש נשק. לאחד מהנאשמים מיוחסות גם עבירות של עישון סמים, נהיגה במהירות מופרזת מעל 200 קילומטרים לשעה וגם מיוחס לו שימוש בנשק וירי.

בנוסף, בטלפון של הנאשמים נמצאו תמונות וסרטונים התומכים בדאע"ש, והם עקבו אחרי דאע"ש באינטרנט וביוטיוב. תוכן כל הסרטונים שצפו בהם קשור לדאע"ש: השניים הקשיבו לדרשה של מנהיג דאע"ש שמטיף לכל המוסלמים בעולם להצטרף לארגון. במהלך השהות בטורקיה הם תכננו את הפיגוע בצומת גולני שלא יצא לפועל, והביעו הזדהות עם הפיגוע בפריז ברשתות החברתיות.