העליון יכריע: זדורוב רצח את תאיר ראדה?

9 שנים אחרי הרצח המזעזע בבית הספר בקצרין, בית המשפט העליון יפסוק בערעור שהגיש רומן זדורוב, שהורשע פעמיים ברציחת הנערה ב-2006. כך השתלשלה פרשת הרצח המסועפת

פרשת רצח הנערה תאיר ראדה ז"ל קרובה להכרעה: בית המשפט העליון ימסור הבוקר (רביעי) את פסיקתו בערעור שהגיש רומן זדורוב, מי שהורשע פעמיים ברציחתה של הנערה בת ה-13 ב-2006 בחדר השירותים בבית ספרה בקצרין.

חשיפה: ההקלטה שהשופטים לא שמעו

הפרשה ידעה תהפוכות רבות ולמרות שני פסקי הדין שקבעו ללא כל ספק כי זדורוב הוא זה שדקר את הנערה, נותרו סימני שאלה באוויר, בין השאר גם בעיני אמה של תאיר, אילנה ראדה, שציינה בעבר פעמים רבות כי לדעתה הרוצח האמיתי של בתה עדיין לא נתפס.

ראדה נרצחה ב-6 בדצמבר 2006 כשהייתה בת 13 בלבד. המקרה אירע בצהרי היום בבית הספר "נופי גולן" שבקצרין, וגופתה נמצאה כשעליה סימני אלימות קשים. זמן קצר לאחר מכן נתפס רומן זדורוב שהועסק בבית הספר כפועל בניין.

הורשע פעמיים תוך פחות מ-4 שנים

אף על פי ששוחרר בפעם הראשונה, הוא נעצר בשנית, ואז גם הודה ברצח ושיחזר אותו. סניגוריו טענו לאחר מכן כי ההודאה הוצאה ממנו בכוח על ידי החוקרים וזדורוב ביקש לחזור בו.

בספטמבר 2010 הורשע לראשונה זדורוב בבית המשפט המחוזי בנצרת ונשלח למאסר עולם. סניגוריו ערערו לעליון ושם נקבע כי המחוזי ידון בחוות דעת חדשות של מומחים מטעם ההגנה שנגעו בעיקר לשתי סוגיות מרכזיות - טביעת הנעל שנמצאה על מכנסי הג'ינס של תאיר וסוג הסכין ששימשה את הרוצח ומעולם לא נמצאה. בשתי סוגיות אלו הייתה מחלוקת בין המומחים מטעם ההגנה לבין אלו של התביעה.

בפברואר 2014 הרשיע בית המשפט המחוזי בנצרת את זדורוב פעם נוספת, לאחר שהרכב השופטים סבר כי נמצאו כשלים בעדויות המומחים מטעם ההגנה - הן מבחינת מהימנותם והן מבחינת מקצועיותם.

הסניגוריה הציבורית מינתה את עורכי הדין הבכירים אביגדור פלדמן ואלקנה לייסט לטפל בתיק הסבוך והם החליטו פעם נוספת לפנות לבית המשפט העליון. השופטים: יורם דנציגר, יצחק עמית וצבי זילברטל יציגו הבוקר את הכרעתם המפורטת לאחר שדנו פעם נוספת בראיות שהוצגו בפניהם.

סכין יפנית או סכין משוננת?

השאלה אם ראדה נרצחה בסכין יפנית או בסכין משוננת הייתה אחת השאלות המרכזיות בערעורים על הרשעתו של רומן זדורוב ברצח הנערה לפני תשע שנים. התביעה טענה כל הזמן שהרצח נעשה בסכין יפנית וזה גם מה שקבע הרופא מהמכון לרפואה משפטית, ד"ר זייצב, בחוות הדעת שלו.

ההגנה הביאה חוות דעת דרמטית של ד"ר מאיה פורמן שקבעה כי החתך בסנטר נגרם מסכין משוננת, אלא ששופטי בית המשפט המחוזי דחו את חוות הדעת הזאת, מתחו ביקורת נוקבת על ד"ר פורמן, והרשיעו את זדורוב.

בתחקיר שישודר מחר בתכנית עובדה תיחשף עדות דרמטית של רופא מתוך המכון לרפואה משפטית, שסיפר כי בעוד הדיונים בבית המשפט המחוזי התקיימו - הוא התייצב בפני ד"ר זייצב ואמר לו כי הוא טועה וכי דווקא ד"ר פורמן צודקת - הסכין הייתה משוננת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק