חשיפה: ההקלטה שהשופטים לא שמעו

אם השביתה הכללית תימנע, צפוי בית המשפט העליון להכריע מחר בערעורו של רומן זדורוב על הרשעתו ברצח תאיר ראדה ז"ל. תחקיר של "עובדה" על המכון לרפואה משפטית יכול היה לסייע ככל הנראה לשופטים שכבר כתבו למעשה את הכרעת הדין, אלא שההקלטה הנדירה שתושמע במלואה ביום חמישי בערוץ 2 הוסתרה מהשופטים

ההקלטה הנדירה ששופטי בית המשפט העליון לא שמעו - נחשפת: השאלה אם תאיר ראדה ז"ל נרצחה בסכין יפנית או בסכין משוננת הייתה אחת השאלות המרכזיות בערעורים על הרשעתו של רומן זדורוב ברצח הנערה לפני תשע שנים. התביעה טענה כל הזמן שהרצח נעשה בסכין יפנית וזה גם מה שקבע הרופא מהמכון לרפואה משפטית, ד"ר זייצב, בחוות הדעת שלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ההגנה הביאה חוות דעת דרמטית של ד"ר מאיה פורמן שקבעה כי החתך בסנטר נגרם מסכין משוננת, אלא ששופטי בית המשפט המחוזי דחו את חוות הדעת הזאת, מתחו ביקורת נוקבת על ד"ר פורמן, והרשיעו את זדורוב.

עכשיו, ערב הכרעת הדין של בית המשפט העליון, חושפת התכנית "עובדה" עדות דרמטית של רופא מתוך המכון לרפואה משפטית שסיפר כי בעוד הדיונים בבית המשפט המחוזי התקיימו, הוא התייצב בפני ד"ר זייצב, ואמר לו כי הוא טועה וכי דווקא ד"ר פורמן צודקת - הסכין הייתה משוננת.

תאיר ראדה ז"ל (חדשות 2)

"ברור לי שזה סכין משוננת"

"הסיפור הוא כזה, אחרי שהיא (ד"ר מאיה פורמן) כתבה 'סכין משוננת'... זייצב קורא לי לחדר שלו, ומראה לי את התמונות... של תאיר ראדה", סיפר הרופא בשיחת טלפון שהקלטתה הגיעה לידי כתב "עובדה", עמרי אסנהיים.

"פעם ראשונה ראיתי את התמונות ולא ידעתי מה המקרה בכלל", טען הרופא. "הוא שואל אותי: 'תגיד לי, הפצע הזה הוא מסכין משוננת, או מושחזת בלי שינון?'. אני מסתכל... מה אני רואה? אני רואה פצע חתך שבהמשך שלו יש מין פצעי חתך זעירים במרחקים שווים אחד מהשני".

"אני חושב שנייה ואני אומר: 'כן, ברור לי שזה סכין משוננת'", הוא המשיך. "אני אומר לו: 'תשמע, נו, זה המנגנון"... ואז הוא עושה ככה, תשמע, הוא אומר לי: 'איך לא ראיתי את זה?'... ולא סתם, אלא... שמתי את התמונה על פאוור פוינט והראיתי לו שהמרחקים (בין הפצעים) שווים ולכן זה לא יכול להיות שום דבר אחר".

ארכיון (חדשות 2)

"צריך בן אדם עם היגיון בריא שיגיד 'המלך עירום'"

אלא שאז, לדברי הרופא מהמכון לרפואה משפטית, ד"ר זייצב הפתיע אותו. "הוא מוציא אותי מהחדר שלו, מזמין את קוטיק (מתמחה במכון) ואומר לו: 'טוב, טוב, טוב, הרופא הזה מדבר שטויות... בוא תכתוב כך וכך וכך...'", הוא אמר בהקלטה הנדירה.

"ואני אמרתי לו (למתמחה): 'תקשיב, אתה לא חותם על חוות הדעת הזאת בשום אופן...'", סיפר הרופא. "בסוף הוא לא חתם עליה והוא פשוט עזר לזייצב למצוא את זה בספרים. יש כל מיני הסברים תלושים כאלה... משהו שיחלץ אותו מהסיטואציה וגרסה שהוא יכול לדבוק בה ולהגיד שזה נמצא, וזה יכול, וזה שריר וזה קיים... אבל זה קשקוש... צריך פשוט בן אדם עם היגיון בריא שיגיד 'המלך הוא עירום - שלום'".

"מה אני אגיד לך?", סיכם הרופא, "התחושה שלי שזה נורא נוח לבתי המשפט ונורא נוח לפרקליטות, הם לא היו צריכים אפילו לבקש, מה שנקרא... יש להם עד נפלא, זה מה שהחזיק את כל האימפריה ההיא".

את העדות הדרמטית הזו של הרופא מתוך המכון לרפואה משפטית, לא שמעו השופטים בבית המשפט העליון. דבריו הוסתרו מהם, והם כידוע אמורים לתת את הכרעת הדין בעניין זדורוב מחר. ד"ר זייצב סירב להגיב לדברים.

התחקיר המלא ישודר ביום חמישי בתכנית "עובדה" בערוץ 2.