שני מאסרי עולם לאב שרצח את בנותיו

עלי אמטיראת חנק ותלה את שתי בנותיו בנות השנתיים וה-4 במאי 2013 ביישוב אל פורעה שבנגב. היום שלח אותו בית המשפט לשנים ארוכות בכלא. גם היום הוא המשיך לטעון: "הפלילו אותי, אני חף מפשע"

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שלישי) שני מאסרי עולם על עלי אמטיראת, תושב הפזורה הבדואית שהורשע ברצח שתי בנותיו הקטנות לפני כשנתיים וחצי. הבנות, רימאס בת 4 ואסינאד בת שנתיים, נמצאו תלויות בבית המשפחה בפזורת אל-פורעה שבנגב לאחר שהאב חנק אותן. גם במהלך הדיון היום המשיך אמטיראת להתעקש בבית המשפט: "הפלילו אותי, אני חף מפשע".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנאשם רצח בדם קר את שתי בנותיו הקטנות וגדע את חייהם עוד בראשיתם", קבעו השופטים. "קשה להלום כיצד אב, אשר באופן טבעי אמור לגונן ולשמור על ילדיו מכל פגע, מחליט לקפד את חיי ילדותיו באופן מעורר חיל ופלצות. הנאשם נטל את חייהם של בנותיו הכה רכות בשנים באופן זדוני, מתוכנן ומכוון, בקור רוח מצמרר, והכל מתוך מטרה להתנקם באם".

"הנאשם קרא לשתי הבנות לבוא לביתו ושם חנק אותן כשאחז בצווארן בחוזקה בידיו ורצח אותן", צוין בהכרעת הדין. "לאחר שרצח אותן תלה הנאשם את הבנות באמצעות חבל מתקרת ביתו, הותיר אותן שם ונמלט".

הבנות שנרצחו, רימאס ואסינאד (פאנט)

"המשטרה לא נקפה אצבע רק משום שאנחנו בדואים"

בחודש אוגוסט הרשיע בית המשפט את אמטיראת, שנעצר במאי 2013 לאחר מצוד משטרתי והואשם ברצח הכפול והמחריד. הרצח עלה לכותרות בין היתר בשל מחדלי המשטרה, שלא השכילה להעניק לשתי הבנות הקטנות הגנה והתעלמה מכל נורות האזהרה ומתחנוניה של אמן לעזור להן. במהלך הפרשה הודחו מפקד תחנת משטרת ערד, סגנו וקצין נוסף, כיוון שהשוטרים לא בדקו תלונה שהגישה האם יום לפני הרצח.

טרם הקראת הכרעת הדין המשיך האב לעמוד על חפותו. "ביקשתי להגיע להסדר ולא הגיעו, לכן שבתתי רעב", אמר. "אני מבקש שיגיעו איתי להסדר ושיוכיחו שאני אדם זכאי. אני לא עבריין. אני חף מפשע ואוכיח את זה, ולא בקומבינות של התביעה".

אמטיראת בן ה-42 נעצר לאחר שבמשך שבועות רבים הסתתר מהמשטרה בשטחים פתוחים, מערות ונקיקים בנגב. "המשטרה לא נקפה אצבע רק משום שאנחנו בדואים", טענה אז האם, עביר דנדיס.

זכתה להתעלמות מהמשטרה. אם הבנות (פוראת נאסר, חדשות 2)

מפקד התחנה הודח בשל המחדל

"לא אשכח ולא אסלח, כי הגשתי תלונה במשטרה כמה ימים לפני כן", אמרה האם שתיארה את מסכת ההתעללות הנמשכת של האב בבנותיו. "הוא היה מושך אותן בשיער ומטיח אותן ברצפה. הוא בן אדם משוגע".

זמן קצר לאחר המחדל, הורה מפכ"ל המשטרה דאז רב-ניצב יוחנן דנינו על הקמת ועדת בדיקה שתחקור את התנהלות השוטרים בפרשה - זאת בשל חשד לרשלנות "בדרגה הגבוהה ביותר", שתרמה לתוצאה הטראגית. בהמשך הוחלט להדיח את מפקד תחנת ערד בשל האירוע הקשה.

"חקירת הרצח והמצוד אחר החשוד הוגדרו על ידינו כמשימה הראשונה בסדר העדיפויות של המחוז", הדגיש אז מפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב יורם הלוי לאחר לכידתו המורכבת של האב. ניצב הלוי אמר כי רק לאחר מיצוי הדין, "אוכל להישיר מבט אל אם הילדות שנרצחו ולומר לה כי עשינו הכל כדי שהמפלצת שביצעה את הרצח תהיה במקום הראוי - מאחורי סורג ובריח".