אגוזים בהמבורגר לאלרגית: "כמעט מתתי"

תושבת ירושלים שסובלת מאלרגיה חריפה לאגוזים הזמינה המבורגר ביחד עם בני משפחתה בחג סוכות האחרון, אך למרות שהבטיחו לה שהמנה שלה חפה מכל סיכון – תוך זמן קצר פיתחה תגובה אלרגית חריפה. "אם אמא שלי לא הייתה אחות, אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה". כעת היא תובעת את הרשת - שם נמסר: "נלמד את הפרטים"

התקף אלרגיה בגלל המבורגר (אילוסטרציה) (רויטרס)

נטע, צעירה בת 19 מירושלים, סובלת מאלרגיה חריפה לאגוזים המחייבת אותה לוודא שהמזון שלה אינו מכיל אחד מהאלרגנים שצריכתם עלולה לגרום לה אפילו למוות. היא לא נוהגת ליטול סיכונים מיותרים ובדרך כלל נמנעת מלאכול מחוץ לביתה, אולם לדבריה ארוחה אחת שהזמינה ברשת "בורגרס בר" כמעט עלתה לה בחייה. כעת היא תובעת את המסעדה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש במוצאי שמחת תורה השנה, אז החליטו נטע ובני משפחתה להזמין ארוחה מרשת ההמבורגרים. היא שוחחה באריכות עם נציג ההזמנות הטלפוני וביקשה, לטענתה, שהמנה שתישלח אליה תהיה נקייה לחלוטין מהחומרים שאליהם היא רגישה, ואפילו מעקבות אלרגנים ואף הסבירה את חשיבות הדבר. לאחר שגם בהזדמנויות קודמות הבהירו לה נציגי החברה כי לא נשקפת לה כל סכנה מהקטשופ ומהרוטב החריף שהרשת מציעה, הזמינה נטע מנה על בסיס רכיבים אלה בלבד.

זמן קצר אחרי שבוצעה ההזמנה הטלפונית, הגיע לבית המשפחה שליח ועמו המזון. כל אחת מהמנות נשמרה באריזה אישית, שעל גביה נכתב למי היא מיועדת. נטע פתחה את המארז שעליו התנוסס שמה וכמו יתר בני המשפחה, החלה לאכול.

"התחושה הייתה שאני הולכת למות"

"כבר אחרי כמה שניות התחלתי להרגיש עקצוצים בלשון", היא סיפרה. "היה לי ברור שזו לא המנה שהזמנתי ושאכלתי אלרגן. מנקודה זו ואילך המצב החל להידרדר. התקשיתי לנשום והרגשתי בחילה איומה, כשבמקביל הגרד והעקצוצים התפשטו בכל הגוף, מלווים בהזעה מוגברת. בבטן ובגרון התפתחו כאבים עזים. התחושה שלי הייתה שאני באמת הולכת למות".

למרבה מזלה של נטע, אמה - המשמשת אחות בבית החולים הדסה - הייתה בבית באותו הזמן ומיהרה להגיש לה עזרה. יתר בני המשפחה המבוהלים פנו לבדוק מה גרם להתקף האלרגיה החמור. לדבריהם, המנה שממנה אכלה כללה רוטב פסטו סמיך שהיא כלל לא הזמינה, העשוי בין היתר מאגוזי קשיו. "אם אמא שלי לא הייתה אחות, אני לא רוצה לחשוב בכלל מה עלול היה לקרות".

לאחר המקרה, נטע הגישה לבית משפט השלום בירושלים תביעה נגד "בורגרס בר" בסך 60 אלף שקלים, באמצעות עו"ד גיא צברי. "המקרה הזה משקף לכל הפחות רשלנות חמורה", טען עו"ד צברי. "על בתי אוכל ומסעדות מוטלת חובת זהירות כלפי לקוחותיהם. כפי שלא ניתן להעלות על הדעת מצב שבו יהודי שומר כשרות יקבל, ללא ידיעתו, מנה הכוללת בשר לבן וכפי שאין להגיש בשר או מוצרים מן החי לאדם טבעוני, קל וחומר שכשמדובר באלרגנים - האחריות הזאת מחייבת שבעתיים".

מרשת "בורגרס בר" נמסר בתגובה: "התקבלה תביעה נגד אחד מזכייני הרשת. ביקשנו לקבל את התביעה בכדי ללמוד את הפרטים. לאחר שהתביעה תתקבל נוכל להגיב בהתאם".