שני מאסרי עולם לרוצחת ילדיה

שנתיים לאחר שדקרה את בנה איגור (7) ובתה מירה (5) למוות, גזר ביהמ"ש המחוזי בירושלים שני מאסרי עולם על קרינה בריל בגין רצח. השופטים גזרו על בריל את העונש הכבד על אף טענתה לחוסר שפיות. במהלך הקראת גזר הדין צעקה בריל לשופטים: "תמותו כולכם!"

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר היום (רביעי) שני מאסרי עולם על קרינה בריל, שהורשעה ברצח שניים מילדיה, איגור בן ה-7 ומירה בת ה-5, לפני כשנתיים. בעת הקראת גזר הדין על ידי השופטים זעקה לעברם בריל: "תמותו כולכם!".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בגזר הדין קבעו השופטים צבי סגל, בן ציון גרינברגר וארנון דראל כי מעשה הרצח המזעזע של בריל מצריך עונש מצטבר. "הזוועה שבגרם המוות היא גדולה לאין שיעור, שכן המדובר באם אשר במו ידיה רצחה באכזריות את שני ילדיה הרכים בשנים, בני 5 ו-7 ביום הירצחם", ציינו. "נדמה, כי אין דרך לבטא את שאט הנפש ממעשיה החמורים והמחרידים של הנאשמת, אלא בהשתת ענישה מצטברת", הדגישו השופטים.

השופטים דחו גם את טענותיה של בריל לאי שפיות בעת הרצח. "אין בידינו לקבל את טענת הנאשמת לפיה יש במצבה הנפשי כדי להצדיק סטייה ממדיניות הענישה הנהוגה ולהטיל על הנאשמת מאסרי עולם חופפים", הסבירו.

"על אף ליקויה הנפשי של הנאשמת, פעולותיה בעת ביצוע מעשי הרצח היו מחושבות והעידו על כך שהפעילה שיקול דעת במהלך ביצוען", הבהירו השופטים. "הנאשמת יכולה הייתה להימנע מביצוע המעשים אך בחרה להשלימם, על אף ניסיון אחותה לעצור בעדה".

בריל ושני ילדיה שנרצחו (FLASH90)

"לא הייתי אמא טובה - אז רצחתי אותם"

בחודש אפריל האחרון הורשעה בריל ברצח ילדיה, לאחר שדקרה אותם למוות באמצעות סכין בזמן שישנו - לדבריה מחשש שרשויות הרווחה ייקחו ממנה את ילדיה בשל מצבה הנפשי והתנהגותה כלפיהם.

בחקירתה הודתה בריל ברצח, אך טענה לאי שפיות: "לא הייתי אמא טובה - אז רצחתי אותם", הסבירה. "הנאשמת לא הייתה חסרת יכולת של ממש להבין את הפסול במעשיה", ציינו השופטים בהרשעה. "לא הייתה חסרת יכולת של ממש להימנע מהמעשה, ולכן לא קמה לנאשמת הגנה".

כתב האישום החמור נגד בריל הוגש באוקטובר 2013, חודש לאחר הרצח הכפול שבוצע בדירתה בירושלים. מכתב האישום שהגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי בעיר עולה כי בריל, שעלתה לארץ כשנה קודם לכן, חוותה קשיי קליטה רבים ובין השאר תואר כי נקטה באלימות כלפי אחד מילדיה ובמהלך ראש השנה שלפני הרצח אף ניסתה להתאבד.

כמו כן, טענו בפרקליטות, בריל טופלה בתקופה שלפני הרצח על ידי גורמי הרווחה. בשלב מסוים הביעה חשש מכך שהרשויות יוציאו את ילדיה מחזקתה. יממה לפני פגישה שקבעו הרשויות עמה, בריל ציינה בפני אחותה נדיה כי לא תאפשר לאף גורם לקחת את ילדיה ממנה, וכי היא מתכוונת לפגוע בהם ובעצמה.

"לא קמה הגנה לנאשמת". בריל (פייסבוק)

הפסיכיאטר המחוזי קבע: בריל כשירה לעמוד לדין

מששמעה נדיה, אחותה של בריל, על כוונותיה היא נשארה ללון בביתה. בבוקר שלמחרת, גמלה בבריל ההחלטה לרצוח את ילדיה ולשים קץ לחייה. בריל נטלה על פי כתב האישום סכין מטבח גדולה, חתכה את ורידי ידיה ופנתה לחדר הילדים, שם שיספה את גרונה של בתה שקראה לעברה: "אמא, לא צריך". בהמשך פנתה בריל גם אל בנה ושיספה את גרונו מתוך כוונה להמיתו.

"אחד הילדים התחנן לחייו", אמר נציג המשטרה באחד הדיונים בתיק. "מדובר בדקירות רבות במספר מקומות. תיק החקירה הוא עב כרס, וכולל את הודעת אחותה של בריל, שראתה את האירוע וניסתה למנוע את הרצח. חומר החקירה קושר את המשיבה לרצח הילדים, בראש ובראשונה הודאות החשודה עצמה". לדברי המשטרה, האחות הוברחה באיומי סכין ולאחר מכן ניסתה האם להתאבד.

"הפעילה שיקול דעת" (פייסבוק)

בנובמבר 2013 קבע הפסיכיאטר המחוזי כי היא כשירה לעמוד לדין. עמדת הפסיכיאטר סתרה את חוות הדעת שהציגו סנגוריה של בריל, שניתנה על ידי בית חולים ברוסיה, לפיה בריל סובלת מהפרעה נפשית. "מצבה הנפשי והגופני יציב, היא אינה זקוקה להמשך אשפוז פסיכיאטרי", קבע הפסיכיאטר.