3 שנות מאסר למצית הדו לשוני בי-ם

ביהמ"ש בירושלים קבע כי הנאשם השלישי בהצתת בית הספר, יצחק גבאי, יישלח לשלוש שנים בכלא, ובנוסף גזר עליו מאסר על תנאי. כמו כן, גבאי יידרש לשלם פיצוי כספי לבית הספר, בסך עשרת אלפים שקלים. השופט בדיון ציין כי העונש הזה הוא "במחצית התחתונה של מתחם העונש ההולם"

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (שלישי) שלוש שנות מאסר בפועל ליצחק גבאי, שהורשע בהצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים בשנה שעברה. על פי גזר הדין, גבאי ירצה בנוסף שנה וחודשיים מאסר על תנאי ויידרש לשלם פיצוי כספי לבית הספר בסך עשרת אליפם שקלים בגין הנזק שנגרם. הוא הורשע בנוסף לעבירת ההצתה גם בעבירות של הסתה לגזענות, הסתה לאלימות, החזקת סכין ותמיכה בארגון טרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השופט ציין בדיון כי "העונש נקבע במחצית התחתונה של מתחם העונש ההולם". גבאי, בן 22, שוהה במעצר כבר כשנה, כלומר שהוא ישוחרר מהכלא בעוד כשנתיים, כך על פי החלטת השופט.

"הנאשם הונע מטעמים אידיאולוגיים ומעשיו נעשו כחלק מפעילותו כנגד התבוללות ודו קיום בין ערבים ליהודים, כפי שעולה בבירור מהכתובות שרוססו על קירות בית הספר", כתב השופט. "מטרת הנאשם הייתה לבצע מעשה שייצור הד תקשורתי. מניע מן הסוג האמור מהווה שיקול לחומרה בגזירת הדין". עוד ציין השופט כי גבאי אמנם הביע חרטה על מעשיו, אך לא קיבל עליהם אחריות מלאה.

יחד עם גבאי הורשעו האחים שלמה ונחמן טוויטו, פעילי ארגון להב"ה, ובית המשפט גזר עליהם עונשי מאסר. השופט צבי סגל קבע כי האח הגדול, שלמה, יישלח לשנתיים מאסר, ואילו אחיו נחמן ירצה שנתיים וחצי בכלא.

עורך דינו של גבאי, איתמר בן גביר, אמר בתגובה לגזר הדין כי "בניגוד למה שחושבים מדובר בעונש לא קל בכלל, מדובר בבחור צעיר ללא עבר פלילי ואנו נערער כמובן לבית המשפט העליון".

בגזר הדין נטען כי לחומרת העבירות שביצעו הפעילים, מצטרף גם המניע האידיאולוגי שבשמו פעלו. "החלטתם של הנאשמים להצית את בית הספר נבעה מהעובדה שלומדים בו יהודים וערבים בצוותא, כחלק מפעילותם של הנאשמים נגד דו קיום בין ערבים ליהודים", כתב השופט סגל.

בית הספר לאחר ההצתה (אריק אבולוף כב"ה ירושלים)

עוד כתב השופט כי "ההצתה וההשחתה של פני בית הספר משקפת פגיעה בערכי כבוד האדם, השוויון והסובלנות. בנסיבות העניין, בהן הנאשמים הציתו והשחיתו את בית הספר הדו-לשוני, באשר מהווה הוא סמל לחיים משותפים ודו קיום, מידת הפגיעה בערכים המוגנים חמורה ומשמעותית".

בחודש נובמבר בשנה שעברה הציתו הצעירים את המוסד החינוכי הוותיק בבירה, בו לומדים תלמידים יהודים וערבים. כתובות נאצה רוססו במקום, בין היתר נכתב "אין דו-קיום עם סרטן", ו-"כהנא צדק".

העירייה תובעת 518 אלף שקלים

שלושה מחברי ארגון הימין הקיצוני להב"ה הואשמו במעשה, ועשרה מחברי הארגון נעצרו ביהודה ושומרון, ביניהם גם ראש הארגון בנצי גופשטיין. בחיפוש שנעשה בבתים נתפסו חומרי הסתה וחומרים שקושרים את החשודים לתנועת "כך", שהוצאה מחוץ לחוק.

נגד שלושת המציתים עומדת גם תביעה אזרחית שהגישה בתחילת החודש עיריית ירושלים בגין הנזק שנגרם לבית הספר, בסך של 518 אלף שקלים. לדברי העירייה, התביעה נועדה לכסות את הנזק שנגרם לציוד בבית הספר ולכיתות עצמן, ובנוסף על כך את שעות העבודה הרבות שהשקיעו עובדי העירייה בשיקום בית הספר.