בשל כשלים בחקירה: צעיר זוכה מאשמת רצח

בית המשפט קרא באופן חריג ליועץ המשפטי לממשלה לבדוק את התנהלות המשטרה, לאחר שזו ככל הנראה לא תיעדה כראוי את תשאול החשוד ברצח. בשל כך, נאלץ בית המשפט לזכותו. "דרך חקירה כזו פוגעת באופן מהותי ביכולתו של בית המשפט לדעת כיצד התנהלו באמת חלקים מהותיים של החקירה", קבעו השופטים

זוכה מרצח בגלל כשל של המשטרה: בית המשפט נאלץ לזכות היום (ראשון) צעיר בן 21 מאשמת רצח שבוצע בכפר קאסם בשנת 2009, בעודו בן 15, בשל כשל חקירתי. הנער הודה במעשים ואף שחזר אותם בחקירתו, אבל בשל הכשלים החמורים נאלץ בית המשפט לזכותו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בדיון מתחו השופטים ביקורת חריפה על התנהלות המשטרה בתיק. החוקרים צעקו על הנער, הפעילו עליו לחצים ולא תיעדו חלק נכבד מהחקירות, כפי שנדרש בחוק. בית המשפט אף דרש באופן חריג מהיועץ המשפטי לממשלה כי יבדוק את אופן פעולת המשטרה במקרה.

"לנוכח הראיות שעלו בתיק שבפנינו, יש מקום לדעתי להתריע על פגם נוסף, קשה, של 'התשאול הנעלם'. הוכחה לפנינו, למרבית הצער, שיטת חקירה הכוללת חקירתם של חשודים בביצוע עבירות חמורות, באופן שאינו מתועד חזותית כלל, שלא כדין", קבע בית המשפט. "דרך חקירה כזו פוגעת באופן מהותי ביכולתו של בית המשפט לדעת כיצד התנהלו באמת חלקים מהותיים של החקירה, וזאת בניגוד לכוונתו הברורה של המחוקק".

"מאחר שמדובר בחקירות הנעלמות מעינינו, אין אנו יכולים לדעת מה היה אורכן, והאם הופעלו בהן לחצים, איומים או אמצעי פיתוי והשאה אסורים. החשש הוא שאם נקטו החוקרים אמצעי חקירה פסולים על פניהם, נעשה הדבר בחלק סמוי מן העין ולא בחלק גלוי של החקירה", קבעו השופטים. "חשיפתו של התשאול הנעלם מערערת את ההנחה בדבר תקינותה של החקירה כולה".

בפרשת הרצח נעצרו ארבעה צעירים נוספים, כשאחד מהם הורשע בעבירת רצח, והשלושה האחרים זוכו או הורשעו בעבירות פחותות.

עו"ד ערן צלניקר

"הלקוח שלי נכנס לפני 6 שנים למעצר עת היה בן 16 והודבקה לו תווית של רוצח. חייו הפכו לגיהנום", מסר פרקליטו של החשוד, עו"ד ערן צלניקר. ״הלקוח  היום בית המשפט מזכה אותו באופן מוחלט ומנקה את שמו. בצעד נדיר בית המשפט מקבל את כל טענותינו ומורה על פסילת ההודאות שמסר במשטרה ואשר נגבו על ידי החוקרים באופן בלתי חוקי ותוך רמיסת כל זכויותיו. אני גאה להיות חלק מהכרעת דין כל כך עקרונית וחשובה. נעשה כאן צדק במובנו הפשוט והטהור ביותר״.