המחבל בן ה-13 הואשם בניסיון רצח: "רצה להיות שהיד"

הנער הפלסטיני שאבו מאזן הודיע על "מותו" יעמוד לדין, אך התסבוכת המשפטית נמשכת: לאחר שהודה במעשיו ולאחר מכן שינה את גרסתו, הוחלט בפרקליטות להגיש כתב אישום נגד אחמד מנאסרה בן ה-13 שדקר יחד עם בן דודו יהודים בשכונת פסגת זאב בירושלים. המכשול המשפטי: החוק לא מאפשר עונש מאסר על נער מתחת לגיל 14

המחבל בן ה-13 מואשם בניסיון רצח: כתב אישום הוגש הבוקר (שישי) נגד אחמד מנאסרה, שדקר יחד עם בן דודו שני בני אדם בשכונת פסגת זאב בירושלים בתחילת החודש, בגין שני ניסיונות רצח. המחבל בן ה-13 עלה לכותרות לאחר שאבו מאזן טען בנאומו שמנאסרה "הוצא להורג", וישראל מיהרה להפיץ תמונות של הנער הדוקר מאושפז בבית החולים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

‎בכתב האישום שהוגש על ידי עו"ד יובל קדר מפרקליטות מחוז ירושלים נכתב כי מנאסרה שוחח עם בן דודו חסן בדרכו חזרה מבית הספר ב-12 באוקטובר. השניים "שוחחו על המצב במסגד אלאקצא, על מצבם של תושבי עזה ועל הרשות הפלסטינאית וארגון החמאס והחליטו להיות 'שאהידים' - להיהרג כחלק ממלחמה למען הדת בדרך של ביצוע פיגוע דקירה כלפי יהודים במטרה להורגים", נכתב בכתב האישום.

השניים, טענו בפרקליטות, לקחו סכינים והלכו מביתם בשכונת בית חנינה לעבר שכונת פסגת זאב, שם הבחינו בצעיר בלבוש חרדי ודקרו אותו פעמיים במטרה להרוג אותו. לאחר שהצעיר נמלט, הבחינו השניים בנער שמתיישב על אופניו: "השניים התקרבו אליו, ודקרו אותו ארבע פעמים במטרה להורגו. עוברי אורח חשו לעזרתו של הנער, והנאשם ובן דודו החלו לברוח". חסן מנאסרה בן ה-15 חוסל על ידי השוטרים שירו בו כאשר התקרב אליהם עם סכין. אחמד בן ה-13 נוטרל כאשר רכב התנגש בו.

"המעשים שמיוחסים לנאשמים בכתב האישום בוצעו באכזריות, תוך שהם גורמים לפציעות חמורות למתלוננים וסיכנו את חייהם וחיי הציבור", הדגישה עו"ד ליזה גולדפוס מפרקליטות מחוז ירושלים. "הפרקליטות תפעל למיצוי הדין עם כל מי שעוסק בטרור בכל גיל ובכל מין בהתאם לחוק".

"יש נגד הקטין הזה ציד מכשפות", טוענת מנגד עורכת דינו של מנאסרה, לאה צמל. "הנער הונחה על ידי בגיר ממנו, הוא עצמו מעולם לא הביע כוונה לגרום למוות ולא דקר בסכין אף לא לרגע אחד. אנחנו כן ראינו איך התנהגו איתו לאחר האירוע, איך דרסו אותו, השאירו אותו שוכב שם על הרצפה ואמבולנס עובר פעם ופעמיים ושלוש ולא מושיט לו עזרה בכלל. אנחנו גם שומעים ממנו יום יום איך הוא מותקף על ידי סוהרים ואני עדה לכך שהוא מותקף על ידי אסירים".

 "הודיע לחברתו בוואטסאפ שהוא רוצה להיות שאהיד"

הפרקליטות הודתה כי "אין אפשרות חוקית" להשאיר את מנאסרה במעצר בשלב זה בשל גילו הצעיר. "לכן מבקשת הפרקליטות להורות על שחרורו בתנאים מגבילים כך שישהה במעון נעול", נכתב בבקשה לבית המשפט. הפרקליטות צפויה להיתקל במכשול משפטי בשל גילו הצעיר של הפלסטיני, מכיוון שהחוק בישראל אינו מאפשר לגזור עונש מאסר על נער מתחת לגיל 14 ואילו מנאסרה יהיה בן 14 רק בינואר. לכן, אם המשפט יסתיים עד אז תאלץ הפרקליטות לבקש מבית המשפט לגזור עליו עונש חלופי - שהייה במוסד לעבריינים צעירים לשנים בודדים. כעת בוחנים את האפשרות להאריך את תקופת המשפט כדי לאפשר את הטלת העונש.

הפרקליטות הגישה במקביל שני כתבי אישום נגד מחבלים צעירים שביצעו פיגועים באזור תוואי הרכבת הקלה במהלך החודש האחרון: אחד מהם, סובחי אבו חליפה בן ה-19 משועפאט, דקר חרדי בסמוך לצומת הגבעה הצרפתית. על פי כתב האישום, אבו חליפה הודיע חברתו באמצעות הוואטסאפ כי הוא רוצה להיות שאהיד - ולאחר מכן הודיע כי לא יגיע לעבודה בשל מחלה ויצא לבצע את הפיגוע. מאבטח של הרכבת הקלה ניטרל אותו ומנע פציעות נוספות.

נאשמת נוספת, קטינה בת 16 מבית חנינה, כתבה לאמה לפני שיצאה לבצע את הפיגוע: "אל תדאגי אמא של השהיד הלוואי אמי במקומך", "פלסטין משוחררת", "הוי אמא תסלחי לי על הכל". לאחר מכן דקרה שוטר ופצעה אותו קל, והוא ירה לעבר ונטרל אותה.

הפצוע האנוש מפסגת זאב שוחרר לביתו

השבוע שוחרר לביתו הנער בן ה-13 שנפצע באורח אנוש בפיגוע הדקירה, אחרי שאושפז במשך שבועיים ביחידה לטיפול נמרץ ובמחלקה הכירורגית בבית החולים הדסה הר הצופים. מבית החולים נמסר כי מצבו של הנער מוגדר כעת טוב. שחרורו מתווסף לשחרורו של הפצוע הנוסף בפיגוע, של פצוע בן 21 ששוחרר מבית החולים בתחילת השבוע.

מי שעמד בראש צוות המנתחים שלמעשה הציל את חייו של הנער הוא פרופסור אחמד עיד, מנהל המחלקה הכירורגית בהדסה הר הצופים, שסיפר היום על הפעולות הרפואיות שבוצעו בשבועיים שחלפו לייצוב מצבו של הנער: "הוא הגיע לבית החולים במצב של מוות קליני. בעקבות פצע הדקירה, לא היה לו לחץ דם והיה לו דופק איטי. ביצענו פעולות החיאה בחדר המיון, ראינו שיש לו פצע דקירה בכתף הימני. אטמנו את הדימום והצלנו את חייו".

המחבלים כפי שתועדו בזירת הפיגוע (משטרת ישראל)

בן ה-13 הודה: "רצינו לדקור יהודים"

למרות שתחילה הכחישה משפחתו כי ביצע פיגוע, בחקירתו הודה מנאסרה כי הגיע עם בן דודו לפסגת זאב כדי לדקור יהודים. בחקירה שנערכה לו בחדר בית החולים הבהיר כי המניע לפיגוע היה בשל טענות על כך שישראל פוגעת במסגד אל-אקצא ומפרה את הסטטוס קוו בהר הבית.

לפני כשבועיים עורר יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן סערה כשטען כי ישראל "הוציאה להורג" את מנאסרה. שעות לאחר מכן התפרסם סרטון ובו נראה מנאסרה כשהוא שוכב אזוק למיטתו ולצידו מגש האוכל שהוגש לו בבית החולים ראש הממשלה נתניהו כינס בתגובה מסיבת עיתונאים לתקשורת הזרה ובה אמר: "רק אתמול הוא האשים את ישראל בהוצאה להורג של נער פלסטיני 'תמים וחף מפשע', אז הנה האמת: קודם כל הוא לא מת, הוא חי. שנית, הוא לא תמים. שלישית, הוא לא חף מפשע. הוא ניסה לרצוח ילד בן 13 שנסע על אופניים - זה החף מפשע האמיתי".

בתגובה לטענות אבו מאזן ומשפחת מנאסרה, פרסמה משטרת ישראל את תיעוד פיגוע הדקירה בשכונת פסגת זאב, לאחר שקרובי משפחתו של מנאסרה טענו כי המחבלים בני הדודים הם אלו שנפלו קורבן לתקיפה: בתמונות מתוך מספר מצלמות אבטחה שמוצבות באזור נראים שני הנערים כשהם אוחזים בסכין ומחפשים אחר קורבן - עד שנתקלו בצעיר, רדפו אחריו ולבסוף דקרו אותו ופצעו אותו באורח קשה.

לאחר מכן המשיכו בריצה עם סכינים שלופים עד שהגיעו לחנות ממתקים סמוכה, ממנה יצא באותו רגע ילד יהודי בן 13 ועלה על אופניו. השניים תפסו אותו, דקרו אותו בצוואר ופצעו אותו אנושות. חסן מנאסרה בן ה-15 נהרג במהלך נטרולו, אחמד נפצע קשה ופונה לבית החולים.