המרוץ ליועמ"ש: חוות הדעת הדרמטית

בלעדי: פרקליט המדינה לשעבר משה לדור מפרסם חוות דעת יוצאת דופן התומכת במועמדותו של מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט לתפקיד היועמ"ש. בחוות הדעת הוא תוקף את היועץ המשפטי הנוכחי וינשטיין ש"שגה בהערכותיו" לגבי מנדלבליט

לדור נגד וינשטיין (פלאש 90)

פרסום ראשון: המינוי של היועץ המשפטי לממשלה עומד בימים אלה על סדר יומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ועכשיו זוכה אחד המועמדים לחיזוק מפתיע. הערב נחשף במהדורה המרכזית כי פרקליט המדינה לשעבר משה לדור פרסם חוות דעת התומכת במינוי מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט לתפקיד, תוך שהוא מותח ביקורת כלפי היועמ"ש הנוכחי - יהודה וינשטיין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מנדלבליט, הפרקליט הצבאי לשעבר, צפוי להתייצב לריאיון בפני ועדת גרוניס בימים הקרובים, הוועדה שאחראית להמלצה על המועמד לתפקיד. עוד לפני כן הוא העביר את חוות הדעת הדרמטית שחיבר עבורו לדור. מנדלבליט נחקר בעבר במסגרת פרשת הרפז, התיק נגדו נסגר, אך היועמ"ש הוסיף ביקורת חריפה על התנהלותו. לדור עונה בכך לאותה ביקורת. 

בחוות הדעת יוצאת הדופן של לדור נכתב: "מנדלבליט נתפס בעיניי, ולמיטב התרשמותי בעיניי כולנו, כדמות מופת. הן 'כמקצוען' משפטי בתחומו והן במישור האישי, כשגם בזכות אלה הכל נותנים אמון רב בו ובמנהיגותו. בדיונים הוא מפגין יושרה ויושר אינטלקטואלי, ולא היה מקום לחשש אי פעם כי שיקולים בלתי ענייניים לחלוטין הדריכוהו, או כי דרכו הוכתבה או הושפעה מתכתיבים או ציפיות של אחרים".

מנדלבליט ונתניהו, ארכיון (רויטרס)


עוד כתב לדור כי "בנסיבות אלה, הטרידה אותי ההערכה כי אם שגה היועץ המשפטי לממשלה במסקנותיו, כי אז גם הפגיעה האפשרית במנדלבליט היא ניכרת כפל כפליים. אם שגה, אין צריך לומר, היא גם פוגעת בציבור שאפשר ותינטל ממנו את האפשרות ליהנות באורח מלא מתרומתו של עובד ציבור חיובי וללא דופי".

"דומני שניתן לסמוך על כך כי אנשי המערכת, ייזמו את הדינאמיקה של בחינה נוספת שתעשה בעקבות העברת מסמכי מנדלבליט, ואולי זו תוביל לתיקון הדברים. במצב זה ואם לכך יגיעו, לבטח תישקל גם התנצלות בפני מי שיוסר במשך השנה האחרונה בתחום היקר ביותר לעובד ציבור איכותי - ניקיון מעשיו וטוהר מידותיו, לצד הדאגה לכך ששמו לא יוכתם בתחומים הללו".