ההתמודדות הכפולה של הסוכנת המשטרתית: "נתתי לו להרוס לי את החיים"

מיכל (שם בדוי) שימשה במשך כשנה כסוכנת סמויה: היא הפלילה עשרות סוחרי סמים, אבל מצאה את עצמה נשלטת, מוטרדת, מאויימת ולבסוף גם נאנסת, לכאורה, דווקא על ידי מי שהיה אמור להגן עליה - קצין המודיעין שהפעיל אותה. בתחילת החודש הוגש נגד הקצין אורן סבג כתב אישום חמור. בריאיון מיוחד היא מספרת על ההתמודדות הכפולה

כבר חמש שנים שמיכל (שם בדוי) לא פועלת כסוכנת סמויה של המשטרה - תפקיד בו סבלה רבות ולא רק בגלל העבריינים אותם הייתה אמורה להפליל. מיכל חיפשה כרטיס מהיר לעבודה בטוחה עם תנאים סוציאליים במשטרה. אולם היחסים הרומנטיים שפיתחה עם מפעילה במשטרה הפכו עד מהרה ליחסי מרות קשים - שהובילו לכתב אישום חמור על אונס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שנה בסרט אקשן, הבטיחו לה, ואז עבודה קבועה במשרד עד הפנסיה. חלום קטן לאם חד הורית לילדה בת 8. "מה שחשוב ומה שממקד אותי זה העובדה שאני עושה את הדבר הנכון עבור ביתי בכדי שאוכל לתת לה את מה שהיא צריכה", סיפרה מיכל.

תחת קצין הסוכנים אורן סבג היא הביאה למעצרם של 44 סוחרי סמים. היא קיבלה תעודה, אקדח ותמיכה על השכם, אך איבדה את חירותה. בתחילת החודש הוגש נגד סבג כתב אישום חמור על אונס של מיכל, אבל האונס הוא רק סוף הסיפור הפרק האחרון במסכת לחצים ומניפולציות.

סבג, לכאורה, בודד את הסוכנת בעולם סמוי. במשך חמישה חודשים היא חיה חיים כפולים בלי יכולת לשתף את המשפחה או חברים בשום פרט. כשהקשר היחידי שלה היה עם סבג, אתו החלה מיכל לנהל קשר רומנטי. "כבר בהליך הגיוס הוא דאג לאיים עליה", טענה עו"ד רוני אלוני סדובניק, פרקליטתה של מיכל. "הוא שתל בה תחושה הולכת וגדלה שכל גורלה הכלכלי והמקצועי נתון בידיו", הוסיפה.

"אמר לי שאני כפוית טובה"

אורן שימש מפעיל ובן זוגה של מיכל, עד שזו גילתה כי מדובר בגבר נשוי. "החלטתי שאין מצב", אמרה מיכל שניסתה לנתק את הקשר עם המפקד אורן ולהתפטר מתפקידה. כתב האישום מפרט כיצד סירבה מיכל לשכב עם המפקד שלה - והוא בתגובה היה משפיל אותה. "הוא היה אומר לי שאני כפוית טובה, ושאני חסרת אחריות, ושאותם עבריינים יפגשו אותי בחוץ ויפגעו בי", תיארה מיכל את השיחות הקשות עם סבג.

מיכל המשיכה לעבוד בזהות בדויה, וכשכתבי האישום הוגשו, היא הוגשה כמובטח לקורס שוטרים. כשחזרה, הוצבה בתפקיד שטח בתחנת באר שבע תחת המפקד אורן סבג. שם לדבריה המשיכו ניסיונותיו של סבג: "הוא היה קורא לי למשרד שלו למעלה ומנסה לנשק אותי", שחזרה מיכל.

"נתתי לו להרוס לי את החיים" (חדשות 2)

לפני ארבע שנים יצאה כל היחידה ליום גיבוש בחוץ ניצנים, על פי כתב האישום, שתתה מיכל יותר מדי, המפקד אורן התייצב והתנדב להסיע אותה לביתה. "במהלך נסיעה, עצר הנאשם את הרכב באזור מיוער", נכתב בכתב האישום. "הוא משך אותה החוצה והסיר את חולצתה. המתלוננת ביקשה מהנאשם כי יעזוב אותה, אולם הנאשם שכב על המתלוננת בעוד המתלוננת מנסה להודפו בידיה".

סבג ממתין כעת לתחילת משפטו, ובלי שום קשר לתלונתה של מיכל הוא הושעה מתפקידו, לאחר ששפך מים רותחים על עציר אזוק. "אם הייתי יכולה להחזיר את הגלגל אחורה, ממש לא הייתי שוקלת את זה, אפילו לא לשנייה אחת. נתתי לו את הבמה להרוס לי את החיים. את המשטרה לא מעניין כלום, מעניין אותם לכסת"ח, לטאטא מתחת לשטיח את כל מה שאפשר, ולהמשיך הלאה", היא הדגישה.

עורך הדין אבי חימי המייצג את הנאשם אורן סבג מסר בתגובה כי "משפטים לא מנהלים בתקשורת. כשהאמת תתברר בבית המשפט, כל מה שיישאר מהסיפור הצהוב על קצין המשטרה והשוטרת הוא סיפור טראגי על קצין מוערך שנפל קורבן לתלונת שווא".

מהמשטרה נמסר בתגובה כי "הסוכנת הגישה תלונה על איומים והתנכלות לבן זוגה וטענה למעורבות של אורן סבג. התלונה נחקרה, נמצא כי אין ממש בטענות והתיק נסגר מחוסר אשמה. סבג עצמו נמצא בחופשה כפוייה וההחלטה על המשך שירותו נבחנת על ידי מחלקת המשמעת במשטרה".