רצח שלי דדון: השחזור נחשף

שנה וחצי אחרי רצח הצעירה שלי דדון, הרשיע ביהמ"ש את הרוצח – נהג המונית חוסיין חליפה – ושלח אותו למאסר עולם. גם היום הכחיש חליפה כי הוא זה שרצח, אך הערב פורסם במהדורה המרכזית בפעם הראשונה תיעוד השחזור שביצע בפני החוקרים – שבו הודה באופן מלא במעשה. כך זה נראה

שחזר בקור רוח את הרצח - לפני שהכחיש בבית המשפט: הערב (רביעי), שעות לאחר הרשעתו של נהג המונית חוסיין ח'ליפה ברצח שלי דדון, פורסם במהדורה המרכזית השחזור בו הודה ח'ליפה במעשה לפני ששינה גרסה. כמו כן שודר התיעוד ממצלמות האבטחה של הרגע בו עלתה על המונית - ממנה לא שבה. היום הנהג הורשע פה אחד ונשלח למאסר עולם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דדון, בת 19, הייתה בראשית חודש מאי 2014 בדרכה מביתה שבעפולה עילית לריאיון עבודה במגדל העמק. במרכז העיר היא עלתה למונית שבה נהג ח'ליפה המתגורר ביישוב אעבלין. במהלך הנסיעה דקר נהג המונית את הצעירה 17 פעמים, הותיר את גופתה באזור התעשייה ונמלט מהמקום.

בתחילת השחזור ח'ליפה השיב בחיוב לשאלה: "אתה מוכן להוביל אותנו למקום שבו רצחת את הבחורה שלי דדון?", הפנה את השוטרים לצומת נהלל וכיוון את השוטרים לאזור. "הבחורה הייתה בתחנה, עצרתי לה. היא סימנה לי לעצור. היום אני יודע את השם שלה – דדון, משהו כזה, אני לא זוכר", אמר לשוטרים.

"היא ישבה קדימה, המשכנו ישר ונסענו. היא נתנה לי כתובת, אמרתי לה איפה זה? היא אמרה: אני לא יודעת, אמרתי לה: גם אני לא יודע. אמרה: איך אתה נהג מונית לא יודע? בשלב הזה התעצבנתי", סיפר לשוטרים על הריב בין השניים שהוביל לרצח.

את מעשה הרצח עצמו שחזר בנקודה בה עצר עם הרכב: "יצאתי מהאוטו, פתחתי את הבגאז', הוצאתי סכין – היא ראתה שיש סכין, פחדה, זזה לכיוון השני ואני דקרתי אותה". אחרי ששחזר חזר בו מההודאה וטען: אני חף מפשע, השב"כ איימו עליי.

במהלך הנסיעה חשדה דדון בח'ליפה והתקשרה לבת דודתה: "עליתי למונית אחת המפחידות, אני לא נושמת". בעקבות השיחה ועדותה של בת דודתה שחזרה המשטרה את מסלול הנסיעה באמצעות מאות מצלמות האבטחה- שאחת מהן תיעדה את דדון עולה למונית והאחרות "לכדו" את מסלול הנסיעה.

אמה של שלי: "רצח אותה בגלל שהיא יהודייה"

בהחלטתם קבעו היום השופטים כי "על השאלה שבפתח דברינו מי הוא הרוצח השפל שרצח את שלי בדמי ימיה, התשובה ברורה וחד משמעית הנאשם שבפנינו הוא הוא הרוצח ומשכך איפוא, אציע לחבריי, להרשיע את הנאשם בכל העבירות שיוחסו לו בכתב האישום".

אילנה דדון ביקשה בפעם הראשונה רשות לדבר מול הרכב השופטים שנענו לבקשה, והחלה להקריא בקול רועד נאום שכתבה מראש.

חוסיין ח'ליפה בבית המשפט, ארכיון (חדשות 2)

"שלי הייתה ילדה שמחה. למרות שסבלה מבעיות רפואיות קשות היא התעקשה להתגייס לצה"ל. שלי הייתה לא רק הבת שלי אלא גם אחות מסורה לאחים שלה", אמרה האם בכאב. "שלי שלי הייתה נערה יפה, עדינה וטהורה שתמיד אהבה לתת כבוד לכל אדם באשר הוא, ללא הבדל דת, מין או צבע".

"היא חשבה שהיא תהיה חופשייה במדינה שלה, עד שהרוצח הנתעב הזה הגיע", אמרה אמה של שלי שבשלב זה הביטה ישירות ברוצח, שהשפיל מבט, והצביעה עליו. "הוא רצח אותה בגלל שהיא יהודייה. והותיר אותה מדממת וזועקת לעזרה. הוא רצח את הילדה הקטנה שלי".

אמה של דדון ז"ל, ואחיה בביהמ"ש (חדשות 2)

"שלא יהיה איזה נשיא שייתן לו חנינה"

אילנה דדון התקשתה לדבר והחלה לבכות, ורבים באולם גם התקשו לעצור את הדמעות. היא פנתה בקריאה לשופטים: "אני מבקשת באמצעותכם שלא יהיה איזה נשיא שייתן לו חנינה. אני יודעת שלא עסקתם במניע, אבל הבת שלי נרצחה כי היא יהודייה".

בצעד חריג, ביקשו השופטים לקבל ממנה את הנאום שכתבה, ככל הנראה מתוך כוונה לצרף לתיק. הרוצח חוסיין ח'ליפה שמר על ארשת פנים קפואה ואמר לאחר גזר הדין: "לא רצחתי אותה, הפילו עליי את התיק הזה". כשנשאל למה הודית ושחזרת את הרצח במשטרה, הוא טען: "הפעילו עלי לחצים".