זייף סרטוני "שיימינג" - והורשע בפלילים

במשך שנים ניסו בני זוג מתל אביב להילחם במסע הכפשות מכוון שניהל נגדם שכנם שעמו הם מסוכסכים. לאחר שזה הפיץ נגדם ברשת סרטוני "שיימינג" מפוברקים פתחו השניים נגדו בהליך פלילי שבסופו הורשע בגין עבירות של הוצאת דיבה ולשון הרע. "כל מי שהיה מקליק את שמי בגוגל היה מגיע לזה", סיפר התובע

המבייש יצא מבויש מההליך הפלילי: יורם שדה, תושב תל אביב שניהל בשנים האחרונות מסע הכפשה נגד זוג שכניו הורשע בעבירות של הוצאת דיבה ולשון הרע, זאת לאחר שהפיץ ברשת סרטוני "שיימינג" מפוברקים בניסיון לפגוע בשמם הטוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במשך שלוש שנים ניסו בני הזוג גיל להדוף שורה ארוכה של האשמות שונות שהפנה נגדם שכנם בעקבות סכסוך שהתגלע ביניהם, ובמהלכו הפיץ נגדם השכן שמועות שונות שאותן גיבה לכאורה בתיעודים אותנטיים ממצלמות אבטחה.

בשישה סרטונים שונים שהעלה לאתר יוטיוב תיאר שדה עבירות שונות שמבצעים לכאורה זוג שכניו, למרות שבפועל לא ניתן לקשור כלל בין המצולמים בסרטונים לבין השכנים המדוברים ולא ניתן להסיק ממעשיהם על עבירה מסוג כלשהו. את הסרטונים הפיץ שדה לאחר מכן תחת כותרות מכפישות, כדוגמת "שליחי ציון גיל מעלימים ראיות" ו-"שליחי ציון גיל מציתים צמחים".

למרות שברוב המקרים הנוגעים ללשון הרע מסתפקים התובעים בהגשת תביעה אזרחית או נזיקית נגד הפוגע, החליטו בני הזוג לפנות דווקא להליך הפלילי - בשל חומרת המעשים וכוונת הזדון שמאחוריהם. בית המשפט התרשם מעמדת התובעים והחליט להרשיע את השכן בעבירות של הוצאת דיבה ולשון הרע, שהעונש המרבי עליהן הוא שנת מאסר.

"זה הרס לי את החיים", סיפר ציון גיל לחדשות 2 Online לאחר הכרעת בית המשפט בסוגיה. "כל מי שהיה מקליק את שמי בגוגל זה היה הדבר הראשון שהיה עולה. אני עצמאי ועובד בתור מעצב פנים, וכל מי שרצה לתהות על קנקני, היה מגיע לסרטונים המכפישים. במשך שלוש שנים נלחמתי להוריד את הסרטונים מהרשת, זו הרגשה של חוסר אונים. אחרי פניות ליו טיוב כשכבר הצלחנו לסגור את הערוץ שלו והוא פתח אחר. גם עכשיו עדיין קשה לנקות את הרשת משאריות".

עו"ד רון לוינטל (יח"צ)

עורך דינו של גיל הדגיש גם הוא את חומרת מעשיו של שדה, שאינם שונים בהשפעתם על כל נזק אחר הנגרם לאדם באופן מכוון. "כעורך דין שעיסוקו בתחום לשון הרע ראיתי מאות פעמים את עוצמתו ההרסנית של פרסום שלילי אודות אדם והנזק הכבד אותו התופעה מייצרת", אמר עו"ד רון לוינטל שהגיש את התביעה בשמו של גיל. "כבוד השופטת מרגולין-יחידי הוכיחה כי חומרת מעשה הדיבה כמוהו כתקיפה ודין השמצה כדין כל עבירה פלילית אחרת".

פרקליטו של שדה עו"ד גד מינא, הודיע כי בכוונת מרשו לערער על ההחלטה לבית המשפט המחוזי.

לפניות לכתב: AzriA@Ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של עזרי עמרם