השופט שנחשד בעבירות מס פורש

שופט בית המשפט המחוזי בחיפה משה גלעד יצא לחופשה לפני כ-8 חודשים בעקבות החשד שהוא ואשתו העלימו מסים והחזיקו חשבון סודי בשוויץ. למרות סגירת התיק נגדו, הוא הודיע על עזיבת התפקיד: "מתייצב לצד רעייתי"

השופט משה גלעד, ארכיון (חדשות 2)

סוף לפרשה? כשמונה חודשים לאחר שנחשד בעבירות מס בפרשת הבנק השוויצרי, נסגר התיק בעניינו של השופט משה גלעד מבית המשפט המחוזי בחיפה. למרות זאת, הודיע היום (שלישי) השופט על פרישתו - לאחר חופשה יזומה שהחלה עם פרסום דבר החקירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כפי שפורסם לראשונה בחדשות 2 לפני כשבועיים, היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין החליט על סגירת התיק נגד השופט גלעד מחוסר ראיות - אך הורה על הגשת כתב אישום נגד אשתו אביבה בכפוף לשימוע. כבר אז ההערכה הייתה כי גלעד לא ישוב לכהן כשופט, ולאחר התייעצויות עם פרקליטו עו"ד יעקב ויינרוט החליט גלעד לפרוש.

בהודעה שהועברה באמצעות דוברות מערכת בתי המשפט אמר גלעד: "אני מברך על החלטת היועץ המשפטי לממשלה לסגור את תיק החקירה שנפתח נגדי על ידי רשות המסים". גלעד, שאשתו גם היא נחקרה בפרשה, הוסיף: "למרות החלטת היועץ, החלטתי לפרוש מכהונתי כשופט בבית המשפט המחוזי בחיפה, כדי להתייצב לצד רעייתי".

אביבה גלעד, רעייתו של השופט וחברת מועצת העיר העכו, נחקרה גם היא בשנת 2014 יחד עם בעלה בפרשת בנק UBS השוויצרי - פרשה בה נחקרו עשרות חשודים בהחזקת חשבונות בנק לא מדווחים.

בנק UBS, ארכיון (רויטרס)

ביוני 2014 נעצר רוני אליאס, יועץ השקעות מהבנק השוויצרי, שטיפל על פי החשד בחשבונות הבנק הסודיים של מאות ישראלים. ערב מעצרו הגיע אליאס לסדרת פגישות בישראל עם לקוחות הבנק. סדרת הפגישות נערכה במלון בתל אביב תחת מעקב סמוי של חוקרי רשות המיסים והסתיימה במעצר פתאומי של כל הנוכחים. במסמכים שנתפסו בחדרו של יועץ ההשקעות במלון נכללו רשימות לקוחות שעשויות להוביל לחקירתם של מאות חשודים.

אביבה גלעד, רעייתו של השופט, נכללה ברשימת הלקוחות שנתפסה אצל אליאס, ובגין כך נחקרה באזהרה במהלך שנת 2014. חוקרי רשות המסים אף ערכו חיפוש בבית הזוג. מיד לאחר חקירתו הודיע השופט כי הוא יוצא לחופשה יזומה, והיום כאמור הודיע על פרישתו.

גלעד מונה לשופט ב-2008 וטרם מינויו שימש במשך שנים רבות סנגור פלילי מוכר באזור הצפון. בין היתר ייצג עבריינים בכירים. ב-2010 אף הוצת רכבו מחוץ לביתו בעכו. מינויו לשופט נחשב לשנוי במחלוקת ונעשה בניגוד לדעת שופטי העליון בוועדה למינוי שופטים. במסגרת עבודתו כשופט דן גלעד בתיקי פשע חמור ובהם מקרי רצח, עבירות מין ועוד.