פרסום ראשון: בג"ץ הכריע - הבתים בבית אל ייהרסו

פרסום ראשון: השופטים דחו את העתירה של הקבלן שבנה את בתי דריינוף על קרקע לא חוקית למרות שהמדינה הבהירה שתכשיר את המקום. המועד: עד סוף יום חמישי. המועצה: נכבד בצער את הפסיקה

לאחר יותר מיממה של עימותים עם כוחות הביטחון, התקבלה החלטה דרמטית על עתיד בתי דריינוף שבמרכז המחלוקת בבית אל: בג"ץ הורה הבוקר (רביעי) כי על המדינה להשלים את הליך הריסת המבנים, שנבנו ללא האישורים הנדרשים, עד מחר. במועצת בית אל התאכזבו מההחלטה אך הבטיחו לכבדה. בבית היהודי ביקשו מהמתנגדים לקבל את רוע הגזירה ולכבד את הכרעת בית המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בג"ץ דחה בכך על הסף את העתירה שהגיש הקבלן מאיר דריינוף, אליה הצטרפה גם המדינה, בבקשה להימנע מהרס המבנים בטענה שהסדרת הבנייה התקבלה לאחר מעשה. ביצוע ההחלטה צפוי להיות מיידי ועלול לגרום לעימותים נוספים עם התושבים בבית אל.

בהחלטתה ציינה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, כי האפשרות להכשיר את המבנים כבר נשקלה, אך סיום הליך התכנון לא מספיק כדי לשנות את ההחלטה. "פעולותיה של העותרת שנועדו לשנות מתוצאת פסק הדין וכן האצת הליכי התכנון במסגרת הדחייה שניתנה לפנים משורת הדין אינן מצדיקות לסטות מכלל סופיות הדיון", כתבה.

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) אמרה היום: "אנו חיים תחת שלטון חוק ועלינו לקבל פסק הדין ועמו את רוע הגזרה. הבתים בבית אל יהרסו וייבנו מיד לאחר מכן. זוהי הדרך היהודית - לא מאבדים תקווה וממשיכים לבנות, לבנות ולבנות". היא פנתה אל שר הביטחון יעלון וראש הממשלה נתניהו לאשר בנייה נוספת על מנת "להמתיק את הגלולה", כך כלשונה.

השר בנט הוסיף: "זוהי פסיקה מצערת של בג"ץ אשר החליט להתעלם מעמדת המדינה כפי שהוגשה אתמול על פי דרישת הבית היהודי. הפסיקה תביא בעקבותיה לתנופת בנייה בכל רחבי ההתיישבות. מרגע שהתקבלה ההחלטה אני אומר באופן ברור - מחאה כן- אלימות לעולם לא".

במועצה המקומית בית אל קיבלו בצער את ההכרעה. "נדהמנו מאטימותו של בג"ץ ומהתעלמותו מהאישורים שהוסדרו לבניין", אמרו שם. "מצער מאוד לדעת שבג"ץ קידש מלחמה על הבתים הללו והתעלם מהשכל הישר. יחד עם זאת נכבד בצער את הפסיקה". כמו השרה שקד גם הם דרשו מרה"מ לאשר תוכניות בנייה נוספות במקום.

בנט במבנה, אתמול (סוכנות תצפית)

בארגון "יש דין", המייצג את בעל הקרקעות הפלסטיני עבד אל רחמן קאסם, ברכו על החלטת בג"ץ. "זהו פסק דין מתבקש, וטוב שבית המשפט לא נכנע ללחצים פוליטיים שנועדו לגרור אותו לתת יד להפרת חוק בוטה". בנוסף הם טענו כי בעקבות ההחלטה, יש להחזיר את האדמה לפלסטיני.

במהלך הלילה: עימותים אלימים בבית המריבה

העימותים בבית אל נמשכו גם הלילה בין כוחות הביטחון למתנחלים שהתבצרו במקום. תשעה נעצרו בעקבות הפרות הסדר, מרביתם צפויים להשתחרר בקרוב. שניים מהעצורים, בגיר וקטין, חשודים בתקיפת שוטרים ויידוי אבנים.

עימותים בבית המריבה (סוכנות תצפית)

במהלך הלילה הפיץ מטה המאבק בבית אל מסרונים בהם קרא לאנשים נוספים להגיע אל המקום. "חשש כבד להרס הבתים הלילה, כוחות משטרה גדולים וכלים בדרכם לבית אל, כולם מתבקשים להגיע לבית אל למנוע את ההרס", נכתב בהודעה, שצפויה לחזור על עצמה בימים הקרובים.

עוד כתבו מנהיגי המאבק במסר שהעבירו לפעילים: "אנו קוראים לכל חברינו בבנימין ובשומרון לקום מהמיטות ולצאת לבית לאל - מי ברכב מי ברגל. אם לא נעשה הכל כדי למנוע את ההרס בדריינוף היום, מחר זה יתגלגל לביתו של כל אחד מאיתנו. זה הזמן להילחם בפשע".