אביו של גל בק ז"ל: "הלחץ הציבורי עזר לפתיחת התיק"

עודד בק מברך על ההחלטה בפרקליטות לפתוח מחדש את חקירת התאונה בה נהרג בנו לפני עשור. "ניתקו איתנו מגע, התאריך השתנה אבל אנחנו נשארנו ב-2005", סיפר על השנים שחלפו. האב הוסיף כי התיק מלא בסימני שאלה בנוגע להתנהלות המשטרה: "אנחנו יודעים שהיה לחץ מצד ההורים של הנהגת לא לעצור אותה באותו יום"

הצדק ייצא לאור? אמש (רביעי) הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי הפרקליטות חידשה את החקירה בפרשת דריסת הנער גל בק ז"ל לפני כעשור. עודד בק, אביו של גל, התייחס הבוקר לתפנית הדרמטית ואמר: "ידענו מההתחלה שמשהו לא בסדר בחקירה, אבל לא דיברו איתנו". בריאיון לתכנית "העולם הבוקר" של רשת הוסיף אביו של הנער כי "אם הנהגת עשתה עבירה, היא צריכה לעמוד על זה לדין והשופט יחליט אם מגיע לה עונש".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אביו של בק סיפר כי המשפחה התלבטה זמן רב האם לפעול לפתיחת התיק מחדש. "צריך כוחות נפשיים לעשות את הפעולות האלה - זה לקח לנו עשור", אמר. "התאריך השתנה, אבל אנחנו נשארנו ב-2005 עם האירוע הזה. לקח לנו עשר שנים להתחזק ולעמוד מול זה".

לדבריו, החקירה נולדה לאחר שהמשפחה הגישה ערר ולא הייתה לפרקליטות ברירה אלא לחקור כדי להשיב עליו. "אני חושב שהלחץ הציבורי מאוד עזר לפתיחת התיק, ואני מקווה שבאמת יחקרו את הכל מא' עד ת' - את כל מה שהתנהל באותו לילה וגם אחרי זה", אמר.

"יש הרבה סימני שאלה"

בק הביע תקווה שעם פתיחת החקירה תתגלה האמת. "כולי תקווה שהדברים יתבהרו", אמר. "התאונה עצמה די ברורה - אנחנו יודעים שהגברת עברה באור אדום ונסעה מאוד מהר. גם חוקר התנועה אמר שהיא עברה באור אדום וכל העדים מעידים".

בהמשך הריאיון האשים האב את המשטרה בכך שלא עצרה את הנהגת לאחר התאונה. "מה שלא ברור זה מה שהתנהל מסביב - אנחנו יודעים שהיה לחץ מצד ההורים של הנהגת על השוטרים לא לעצור אותה באותו יום, יש הרבה סימני שאלה", אמר.

בק קרא לחקירה מעמיקה של הדרך בה נחקרה התאונה. "אני מקווה מאוד שהחקירה תהיה מקיפה ושייחקרו שוטרים", אמר. "אף אחד לא דיבר איתנו לכל הדרך, במשך עשר שנים. ניתקו איתנו מגע בפרקליטות ובמשטרה".

בריאיון לגלי צה"ל העריך בק כי יש "סיכוי של יותר מ-50%" לכתב אישום. "זה תיק של הריגה, ואני מאמין שאפשר להוכיח את זה", אמר.

פרשת מותו של בק עלתה לדיון ציבורי בעקבות תחקיר של איילה חסון ויפעת גליק ששודר ב"יומן" בערוץ 1, ממנו עלה כי חקירת התאונה טויחה לכאורה. בק בן ה-16 נהרג ביולי 2005 לאחר שנהגת צעירה פגעה בו בשעה שרכב על אופנועו בצומת הרחובות חיים לבנון וקק"ל בתל אביב. בחקירתה טענה הצעירה כי נסעה באור ירוק, אך בתחקיר שפורסם בערוץ 1 נטען כי חמישה עדי ראייה העידו כי דווקא בק הוא שנסע באור ירוק ואילו הצעירה עברה באור אדום.

גל בק ז"ל (באדיבות "יומן" ערוץ 1)

שקד להורים: "חברי הכנסת והציבור אתכם"

התחקיר אף העלה סימני שאלה בנוגע לעדותה של נהגת שתמכה בגרסת הצעירה. כמו כן הועלו ספקות לגבי היקף מעורבותה של רות דוד, ששימשה אז כפרקליטת המחוז, בהחלטה על סגירת התיק.

"למדתי להכירכם זמן קצר ואני יודעת שגם הזמן הארוך שעבר מאז התאונה הנוראית לא הקהה את הכאב", אמרה אתמול שקד להורים במליאת הכנסת. "אני חושבת שכל חברי הכנסת וכלל הציבור אתכם. כפי שאמרתי לכם, פרקליטות תל אביב חידשה את החקירה, פתחה את התיק וגבתה עדויות חדשות", הוסיפה שקד. "בסוף התהליך היא תגבש עמדה משותפת שתועבר למחלקת עררים בפרקליטות ותקבל החלטה האם יש מקום להגיש כתב אישום".

"זה תיק של הריגה| (חדשות 2)

זמן קצר לאחר פרסום התחקיר הופצו קריאות רבות ברשתות החברתיות להעמיד את הצעירה לדין, תוך פרסום שמה ותמונתה. הטענה המרכזית של גולשים רבים הייתה שהתיק טויח בשל ייחוסה המשפחתי של הצעירה. בין היתר נטען בתחקיר כי לא נערכה לצעירה בדיקת אלכוהול. בנתיחה שלאחר המוות הובהר כי בגופו של בק לא נמצאו שרידי אלכוהול, סמים או תרופות.

בשבוע שעבר זימנה המשטרה עדי ראייה לתאונה לצורך השלמת חקירה.