עד המדינה ב-512 מתראיין: החיים שלי בסכנה

המעצר של ראשי ארגון הפשע וכתב האישום החמור נגדם התאפשר בזכות י.א., ברון סמים שהפך לעד מדינה נגד אברג'יל ואנשי ארגונו. בריאיון נדיר שהעניק לחדשות 2 סיפר על חששותיו: "אנשים ניסו לפגוע בי ויכולים לפגוע בי שוב"

ראשי ארגוני הפשע על ספסל הנאשמים - בזכות העבריין שהפך לעד מדינה: המפנה בפרשה 512, בה הוגשו היום (שני) כתבי אישום דרמטיים נגד ראשי ארגוני הפשע, היה גיוס י.א., עד המדינה המרכזי בפרשה. מדובר באחד מסוחרי הסמים הגדולים בישראל, שהיה בכיר מאוד בארגון הפשע של יצחק אברג'יל ונמלט מהארץ לפני יותר מעשור. הערב שודר ריאיון נדיר עם עד המדינה, שנערך עוד בטרם חזרתו לארץ לרגל המשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שבעת העדים שגויסו בפרשה מגיעים מתוך עמוד השדרה של ארגוני הפשיעה – ממקורבי רוחן ואברג'יל ועד למרכיבי מטעני החבלה עצמם. גולת הכותרת היא ניסיונות החיסול של זאב רוזנשטיין ועוד שורת מקרי רצח. בעקבות העדויות בכירי הארגון הואשמו ברצח, ייבוא סמים והלבנת הון - ובמשטרה ובפרקליטות מעריכים כי כתבי האישום יובילו למיטוט ארגוני הפשע. בפרשה יש שישה עדי מדינה נוספים עם הסכמים מגוונים: חלקים יעידו וירצו לאחר מכן עונשי מאסר.

י.א. הוא עבריין בינלאומי שנמלט מהארץ אחרי הפיגוע הפלילי ביהודה הלוי – אחד מניסיונות החיסול של רוזנשטיין שפוענח במסגרת הפרשה. בכתב האישום תיארה הפרקליטות את עד המדינה כ"ראש קבוצה עבריינית שמימן את פעילותו הפלילית של הארגון". עוד טענו כי י.א. שימש, בהיעדרו של יצחק אברג'יל, כמנהל בכיר בזרוע הישראלית של הארגון.

אילוסטרציה (חדשות 2)

הבאתו של י.א. לארץ כללה מאמץ של שלוש מדינות – בכירים בפרקליטות נפגשו עם עמיתים ממדינות אחרות כדי לאפשר לו להגיע לארץ ולהעיד. סעיף אחד בהסכם עם י.א. נחשב לבעייתי במיוחד ויצר כאבי ראש בפרקליטות: הוא התעקש לא להפליל את מקורבו שמעון זריהן, בכיר בארגון הפשע של משפחת אברג'יל. הפרקליטות הבינה שזה תנאי בל יעבור, והסכימה לתנאי החריג.

בריאיון שנערך ב-2011 דחה את הטענות לפיהן הוא עמד מאחורי ניסיון החיסול של רוזנשטיין: "הגישו צו הסגרה נגדי על התעללות, לא יכול להגיש צו הסגרה על חיסול של שלושה אנשים? נראה לך שאם הייתי בורח מהארץ הייתי יוצא עם הדרכון שלי ואשתי, נוסע לאמריקה? כל הנסיעות שלי זה נסיעות לכל העולם, אני אוהב לטייל בעולם".

י.א. סירב לחשוף מידע על אורח חייו הנוכחי: "היום המראה שלי הוא שונה ואני לא מוכן שאנשים ייראו היום את הפרצוף האמיתי שלי. בכל זאת אתה יודע שיש לי סכנת חיים. אנשים ניסו לפגוע בי, אני יודע, אולי ינסו לפגוע בי עוד הפעם. צילום שלי יכול להזיק לי הרבה יותר ממה שזה ייתן לכם. אני שומר על עצמי".