עתירה לבג"ץ: לפסול כהונת נתניהו כשר

מפלגת יש עתיד הגישה עתירה מחודשת שבה היא דורשת למנוע מראש הממשלה לכהן בתפקידי שרים. זאת, לאחר הביקורת שנמתחה על נתניהו מצד שופט העליון מלצר בנושא. בליכוד הזהירו מ"חציית קו אדום" והפרת האיזון בין הרשויות

נתניהו יאלץ לוותר על תפקידי השרים? (לע"מ)

אחרי ששופט העליון מלצר מתח בשבוע שעבר ביקורת על ראש הממשלה ואמר שהוא אינו יכול לכהן גם כשר, הגישה היום (ראשון) מפלגת יש עתיד עתירה מחודשת לבג"ץ נגד המשך כהונתו של נתניהו גם כשר בארבעה משרדים שונים. כפי שדרשה בעתירה המקורית, ביש עתיד דורשים לקבוע כי סגן השר ליצמן ימונה לשר הבריאות ויחזיק במלוא הסמכויות והאחריות הכרוכות בתפקיד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בנוסף לתפקידו כראש הממשלה מכהן נתניהו גם כשר החוץ (כשציפי חוטובלי מכהנת כסגנית שר), שר הבריאות (כשיעקב ליצמן מכהן כסגן שר), שר התקשורת והשר לשיתוף פעולה אזורי (שבו מכהן איוב קרא כסגן שר). בעתירה מבהירים ביש עתיד: "הוראות חוק יסוד: הממשלה, אינן מאפשרות לראש הממשלה לכהן בנוסף לתפקידו כראש הממשלה, גם בתפקידים של שר".

בשבוע שעבר טען השופט חנן מלצר כי נתניהו אינו יכול לכהן גם בתפקידי שר וכי עליו למנות שרים במשרה מלאה. "בחוק יסוד: הממשלה הקודם היה סעיף שאמר שראש הממשלה יכול להיות גם ממונה על משרד וגם להיות שר, בחוק יסוד הממשלה הזה הורידו את הסעיף הזה - קרי הוא לא יכול להיות בכלל בצד תפקידו כראש ממשלה לשמש כשר", קבע השופט חנן מלצר בשבוע שעבר. "כל המתווה פסול".

שעות ספורות לאחר מכן הגיעה התגובה הנזעמת מכיוון הליכוד, שאיים בחקיקה עוקפת בג"ץ. שר התיירות יריב לוין תקף: "בית המשפט העליון אינו מחוקק וכל שינוי במצב החוקי הקיים יכול שייעשה על ידי הכנסת בלבד, ואם לא כן, תהיה בכך חציית קו אדום נוסף במישור היחסים שבין הרשות המחוקקת לרשות המבצעת".