החל משפט פישר: ערן מלכה הורשע

קצין החקירות שהפך לעד מדינה הודה בסעיפי כתב האישום המתוקן והורשע בקבלת שוחד, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים וקבלת דבר במרמה. פישר מואשם בסעיפים דומים. פרקליטו: "מח"ש סגרו עסקה סמויה עם מלכה"

לבית המשפט המחוזי בירושלים הוגשו הבוקר (רביעי) כתבי אישום נגד שבעת המעורבים בפרשת השחיתות במרכזה עורך הדין רונאל פישר: מלבד פישר הוגשו כתבי אישום חמורים נגד קצין המשטרה ערן מלכה שהפך בינתיים לעד מדינה, נגד פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, הקבלן יאיר ביטון ושני מעורבים נוספים. מלכה הודה במיוחס לו בכתב האישום המתוקן והורשע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי כתב האישום, מלכה, קצין חקירות לשעבר ביחידת להב 433, העביר לפישר מידע רגיש וחומרים הנוגעים לעבודתו במשטרה. בין היתר העביר מידע מחקירות סמויות וגלויות כגון נוסחי שאלות מחקירות עתידיות, התראות לפני מעצרים צפויים ועוד. פישר נהג להזמין אנשים הנמצאים בלב חקירה, להרשים אותם באמצעות המידע שקיבל ולדרוש מהם שכר טרחה מופקע בתמורה לשירותיו.

רונאל פישר, ארכיון (פלאש 90)

על פי כתב האישום הראשון, העוסק בפרשת הקבלן יאיר ביטון, מלכה העביר לפישר מידע אודות חקירה סמויה שהתנהלה נגדו. בכתב האישום נטען כי פישר, שייצג את ביטון, ביקש עזרה כי "הוא חברו". בין היתר, קיבל עורך הדין לידיו שאלות שהיו אמורות להיות מוטחות בפניו של הקבלן בחקירתו. עו"ד רות דוד מואשמת כי הייתה זו שהעבירה לביטון את המידע המסווג בטיסה משותפת עם פישר לחו"ל. פישר אף התריע בפני ביטון על מועד מעצרו המתוכן. "יש בעיה בלב [...] ולאשפז כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת", כתב מלכה לפישר בהודעה מוצפנת.

כתבי האישום הרבים שהוגשו נגד השניים מתארים כיצד הפכו את השיטה הזו לעסק משגשג. מלכה נהג להעביר פרטים מחקירות שהוא עצמו עמד בראשן לעורך הדין המוכר, זה פנה לחשודים ו/או הנחקרים העתידיים במטרה להוציא מהם כספים רבים. באופן זה פנה פישר בין היתר לקובי כחלון, אחיו של שר האוצר הנוכחי ולאיש העסקים עופר נמרודי והציע להם את שירותיו בפרשות שונות שבהן היו מעורבים. כחלון סירב להצעה שקיבל דרך גורם שלישי לשלם עשרות אלפי דולרים והופתע שדבר החקירה הודלף, עם נמרודי ככל הנראה לא הצליח ליצור קשר.

על פי כתב האישום המתוקן שבו הודה והורשע, ערן מלכה הואשם בלקיחת שוחד, גילוי בהפרת חובה, הוצאת מסמך ממשמורת, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עורך הדין רונאל פישר מואשם בלקיחת שוחד, גילוי בהפרת חובה, קבלת נכסים שהושגו בפשע, שיבוש מהלכי משפט, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. עורכת הדין רות דוד נאשמת בשיבוש מהלכי משפט.

פישר, שנמצא בלב הפרשה, אישר בפני בית המשפט כי קרא את כתב האישום והבין את תוכנו. פרקליטו, עורך הדין רון שפירא, הלין על התנהלות החוקרים: "אנו יודעים שהייתה פגישה במשרדו של ראש מח"ש עם באי כוחו של נאשם 1 (מלכה), ושלמעשה נעשתה בו עסקת טיעון סמויה מן העין". עוד הוסיף פרקליטו כי "אני רוצה לומר שלא זו בלבד שלא קיבלנו את חומר החקירה, אלא שהוא מוסתר מאיתנו בכוונת מכוון, כדי להסתיר עסקה סמויה שנעשתה עם עד המדינה טרם הגשת כתב אישום וכוללת הבטחה לקיים את החקירה לאחר הגשת כתב האישום".