רק 12 שנות מאסר לאם שרצחה 3 מילדיה

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר את העונש על אחלאס אלערג'אן, שרצחה בגרזן שלושה מילדיה הקטנים לפני שנתיים וחצי ואף ניסתה לרצוח את בתה הרביעית. היא הודתה במעשים במסגרת הסדר טיעון

12 שנות מאסר בלבד על רצח שלושה ילדים קטנים: לפני כמעט שלוש שנים רצחה אחלאס אלערג'אן, אז בת 26, שלושה מילדיה - עבד בן 7, מרים בת 5 ודלאל בת השנה, ואף ניסתה לרצוח את בתה הרביעית. בהסדר הטיעון שגובש איתה עתרו הצדדים למאסר של עד 18 שנות מאסר בלבד במקום שלושה מאסרי עולם, אך היום (ראשון) פסק בית המשפט המחוזי בבאר שבע כי עונשה יעמוד על 12 שנות מאסר בלבד - ארבע שנות מאסר על כל מקרה רצח.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האם הורשעה גם בניסיון לרצח בתה הרביעית ופציעה בנסיבות מחמירות. השופטת חני סלוטקי גזרה על אלערג'אן שתי שנות מאסר על תנאי. "הנאשמת דמיינה קול שגרם לה לחשוב שהיא חייבת לרצוח את ילדיה על מנת להצילם מגורל אכזר של אונס והתעללות קשה, ועקב כך החליטה הנאשמת לרצוח את ארבעת ילדיה", נכתב בגזר הדין. במשטרה אמרה האם כי "השד יעשה את הילד הומו".

"מעשי הרצח שביצעה הנאשמת נמשכו כארבע שעות, לא היה מדובר באירוע אימפולסיבי שנמשך כ- 10 דקות. הילדים התחננו על החיים שלהם, הילדים סבלו", הוסיפה השופטת שקבעה כי האם הייתה שפויה בעת הרציחות. בעלה של האישה, מחמוד אלערג'אן, העיד במהלך המשפט ואמר כי אשתו "טובה, חמודה ויפה" וביקשה להמשיך אל חייו המשותפים איתה מחוץ לסורגים. "אני רוצה שהיא תהיה בחוץ נגדל את בתנו ונהיה חזקים", הוסיף.

בחודש ינואר האחרון אושר הסדר הטיעון עם אלערג'אן, לפיו הודתה האם ברצח שלושה מילדיה בנסיבות של אחריות מופחתת. האם, ששהתה במעצר מאז הרצח האלים, טענה כי ביצעה את הרצח תוך אי שפיות. ההגנה ביקשה כי התביעה תסתפק רק בתקופת המעצר, אך לבסוף עתרו הצדדים לעונש של עד 18 שנים - שכאמור הופחת על ידי בית המשפט.

מסכת הרציחות החלה בחודש ספטמבר 2012, לאחר שבעלה הלך לעבודתו. על פי כתב האישום האם הודיעה שהילדים לא יגיעו למשפחתונים ולבתי הספר - וכך נשארה עם ארבעתם לבד בבית. כשהם עדיין ישנים, לקחה האם סכין גדול ומרובע שמשמש לשחיטת כבשים, העירה אותם בזה אחר זה ורצחה אותם.

הלמה בילדיה בגרזן כשהיו במיטתם 

הראשון היה הבן עבד המנוח. אמו נאשמת שהכתה אותו עם הסכין, שמתוארת בכתב האישום גם כגרזן, בצווארו פעם אחר פעם, כשהיא אומרת לו שהיא לא רוצה שהוא "יישאר בעולם המלוכלך הזה". לאחר מכן הלכה האם לבת מרים, הכתה אותה עם הגרזן בצווארה ואז כיסתה את גופתה בשמיכה.

בכתב האישום מתואר כי אלערג'אן התקלחה לאחר מכן ויצאה מביתה ל"סיבוב". כששבה, היא ניסתה לרצוח את בת השנתיים במכות גרזן אך רק גרמה לפציעתה. לאחר מכן, כשהבת עדיין מדממת ופצועה, הלכה האם להניק את דלאל התינוקת. לאחר ההנקה, כך בכתב האישום, חנקה אותה האם במטפחת. זמן קצר לאחר מכן ניסתה לשים קץ לחייה בתלייה ובחיתוך ורידים - אך לא הצליחה.

מסע הרצח הסתיים רק כשגיסה של אחלאס הבחין בדם על ידיה. אשתו בדר ניגשה לבית לבדוק מה מצבה - ואז הבחינה למרבה הזעזוע, בגופות הילדים. בחקירתה במשטרה סיפקה האם גרסאות סותרות: תחילה אמרה כי שמעה קולות שקראו לה לפגוע בילדיה, אחר כך שינתה גרסה ואמרה כי מדובר בדיכאון שאחרי לידה ולבסוף סיפרה כי במהלך מקלחת לבנה הוא הרגיז אותה ובתגובה דקרה אותו ואת שתי בנותיה הקטנות.

עורכת הדין יפעת סיל, המייצגת את האם, מסרה לאחר אישור הסדר הטיעון בינואר: "הפרקליטות השתכנעה שהמעשים שמרשתי ביצעה היו תוך כדי מצב נפשי קשה שלא איפשר לה שליטה עצמית מלאה וגרם לה להאמין שבעצם המעשים הקשים היא למעשה מסייעת לילדיה. הפרקליטות הסכימה להגביל את עצמה לעונש מקסימלי של 18 שנות מאסר בגין 3 מעשי רצח ונסיון רצח של הילדה הרביעית. הפרקליטות הבינה שהמעשים בוצעו תוך מצב נפשי קשה ביותר שפגע בשיקול דעתה של הנאשמת - מעשים עליהם היא מתייסרת ומשלמת, ותמשיך לשלם כל חייה".