עבודות שירות וקלון הוטלו על ראש עיריית רמת השרון המושעה

6 חודשי עבודות שירות נגזרו על ראש עיריית רמת השרון המושעה שהורשע במרמה ובהפרת אמונים. "מדובר במעשי שחיתות חמורים שאינם ראויים לראש רשות בישראל", קבעו השופטים שהטילו עליו קלון וקנס בסך 40 אלף שקל‎. רוכברגר: "נגרם לי עול עם הטלת הקלון"

בית משפט השלום בתל אביב גזר היום (ראשון) 6 חודשי מאסר שהומרו בעבודות שירות על יצחק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון המושעה, שהורשע בחודש דצמבר האחרון בעבירות של מרמה והפרת אמונים. עוד הטיל עליו בית המשפט קלון - מה שימנע ממנו לכהן בתפקיד ציבורי במשך 7 שנים, ובנוסף - הוטל עליו קנס בגובה 40 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"במעשיו סטה הנאשם באופן רע וקשה מדרכי היושר, האמינות וההגינות שהם מהתכונות הבסיסיות הנדרשות מנבחר ציבור", קבע השופט עידו דרויאן בהחלטתו. "זכאי הציבור כי בראשו ולשירותו יעמדו אנשים ראויים, ישרים, אמינים והגונים, בעלי סולם גבוה של מידות וערכים".

"ראש עירייה מנהל את חיי היומיום של התושבים ברמה המקומית, הוא אחראי לשירותים החיוניים של תושבי העיר ולניהול כספיהם לצרכיהם ולרווחתם", הוסיף השופט. "ראש העיר כפוף לשלטון המרכזי, ועליו לנהל את העיר בכפוף למדיניות הממשלתית ותוך התאמה לצרכי התושבים המקומיים. ככזה עליו לשמש דוגמא ומופת, ועליו להיות נקי מאשם בשחיתות, בחוסר ניקיון כפיים ובחוסר אמינות".

זמן קצר לאחר מתן גזר הדין אמר רוכברגר: "אני אינני מופתע, אם כי ציפיתי שלא יהיה קלון. השופט ניהל את המשפט בצורה מעוררת כבוד והערכה, אמרתי לו את זה עכשיו. יחד עם זאת, יש בעניין הקלון עוול נוראי שנגרם לי. מי שיראה את התיק יראה שהייתה פה טעות של תום לב. מדובר ב-600 שקלים ולא יותר מזה ותיקנתי את זה. אנחנו נלך לערעור".

רוכברגר הורשע בעבירות של מרמה, הפרת אמונים וזיוף

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לגזור על רוכרברג עונש מאסר של בין שישה ל-18 חודשים. בחודש דצמבר האחרון הרשיע השופט עידו דרויאן את ראש עיריית רמת השרון בעבירות של הפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, זיוף מסמך ושימוש במסמך מזויף. עם זאת, הוא זוכה מעבירה של כפל תשלומים על סך 6,000 שקלים. 

נגד רוכברגר הוגש כתב אישום בחודש מאי 2013. על פי כתב האישום, קיבל רוכברגר החזר הוצאות מ"קרן ההשתלמות של עובדי הרשויות המקומיות", ובכך עקף את חוק הרשויות המקומיות, שאוסר על ראש רשות לעסוק בכל עסק אחר.

בכתב האישום נטען כי רוכברגר "נהג להגיש לקרן קבלות וחשבוניות שאינן קשורות לפעילותו בקרן ובהן רכישת מצרכים ביתיים, הוצאות נסיעה לחו"ל של בתו ושיעורי אנגלית שלמדה תוך זיוף פרטים המופיעים בהן, כך שייחזו כהוצאות אשר בגינן התאפשר לו לקבל החזר מן הקרן" - החזרים שהסכמו בכ-118 אלף שקלים, אותם החזיר רוכברגר לאחר שהתגלו מעשי המרמה. 

בחודש ספטמבר 2013 קבע הרכב של שבעה שופטי בג"ץ כי יש להעביר מתפקידו את רוכברגר, בעקבות כתב האישום. עם זאת, בחודש אוקטובר הוא נבחר שוב לראשות העיר ברוב של 57% - ונאלץ להודיע על נבצרות מתפקידו בשל המשפט המתנהל.