"סטטוסים מצייצים" תובעים את פייסבוק

ארבעה חודשים בלבד מאז הסערה, החליטו יוצרי העמוד הפופולארי לתבוע את הרשת החברתית בגין הסרת העמוד. על פי כתב התביעה המתפרסם לראשונה בחדשות 2 Online דורשים יוצרי הדף אבי לן ועדי בנטוב להסיר את החסימה מהעמוד, כמו גם פיצוי של 250 אלף שקלים בגין "הפרת חוזה ולשון הרע"

מעל 700 אלף עוקבים (פייסבוק)

"סטטוסים מצייצים" יוצא למאבק משפטי בפייסבוק: מקימי העמוד שנסגר על ידי הרשת החברתית, אבי לן ועדי בנטוב, הגישו הבוקר (רביעי) תביעה נגד חברת האם ופייסבוק ישראל בטענה להפרת חוזה, הפרת זכויות יוצרים, עוולות מסחריות, לשון הרע ורשלנות. לן ובנטוב דורשים לבטל את הסרת העמוד יחד עם פיצוי של 250 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי כתב התביעה שהוגש באמצעות עורכי דינם של יוצרי "סטטוסים מצייצים" - גיא אופיר, עופר מוסקוביץ, עופר רוזנבלום ואדם ורדי - עמוד הפייסבוק המפורסם נסגר "ביום בהיר וללא התראה". עוד צוין כי הרשת החברתית לא טרחה להתריע כי "סטטוסים מצייצים" מפרים לכאורה את תנאי השימוש של האתר ולא ביררו עמם את הסוגייה. כמו כן, בנטוב ולן טוענים כי גילו אודות סגירת העמוד בכלי התקשורת ומציינים לא רק שהדף הפופולארי הוסר, אלא גם חשבונותיהם הפרטיים נסגרו.

לטענת התביעה, "לאחר סגירת העמוד, קמו לו חיקויים רבים העושים שימוש בקניינם הרוחני של התובעים". יחד עם זאת, למרות בקשתם של בנטוב ולן להסיר את התכנים המדוברים - הם טרם הוסרו, לדבריהם. "אבסורד כי בימים אלו, העמוד המקורי של 'סטטוסים מצייצים' הוסר על-ידי פייסבוק, אך עמודים המחקים וגוזלים את זכויות התובעים מתקיימים ללא הפרעה או הגבלה מצד החברה".

ן ובנטוב (חדשות 2)

מעבר לדרישה של מקימי הדף להסיר את החסימה של פייסבוק, התובעים דורשים גם פיצוי בסך של כרבע מיליון שקלים בגין מה שהם מתארים כהתנהלותן הרשלנית של הנתבעות, שגרמה להם לדבריהם נזקים רבים שכוללים אובדן הכנסות, אובדן מוניטין, אובדן קניין רוחני, פגיעה בכושר התחרות של "סטטוסים מצייצים" בגין הפגיעה בזכויות האדם של התובעים, הפרת הזכות לחופש ביטוי, פגיעה באוטונומיה וניצול כוח מונופוליסטי.

מכרו סטטוסים בתשלום בניגוד לנהלים

המאבק בין "סטטוסים מצייצים" לפייסבוק התחיל לפני כארבעה חודשים, אז חשף "גלובס" כי העמוד קידם ומכר סטטוסים בתשלום בניגוד לנהלים. מאות האלפים שעוקבים אחרי העמוד וחבריהם בפייסבוק נחשפו לסטטוסים אלה, מבלי לדעת שבחלק מהמקרים יש גופים ולקוחות שעומדים מאחוריהם.

בעקבות החשיפה החליטה הנהלת פייסבוק לחסום את העמוד. "אנחנו לא נוכל לקבל ניסיונות להטעות את האנשים שמשתמשים בשירות שלנו", נכתב בהודעה שפרסם המטה הגלובלי של פייסבוק. "הדף הפר שוב ושוב את המדיניות שלנו, על אף האזהרות שקיבל ועל כן הסרנו אותו". לן תובע את פייסבוק על הודעה זו בגין לשון הרע ולטענתו הוא מעולם לא קיבל כל התראה. לטענת לן, הצגתו בתקשורת על ידי פייסבוק כמי שקיבל התראות, בשעה שמעולם לא קיבל לדבריו התראות על פרסום תוכן ממומן, ביזתה אותו ומהווה לשון הרע מצד פייסבוק.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv