"יום עצוב - איך נפלו גיבורים?"

בניגוד לעמדת השופטים שלא להתחשב בתרומתו הציבורית של אולמרט בהחלטתם לשלוח אותו ל-8 חודשי מאסר בפועל, טוענים מקורביו כי גזר הדין שהושת עליו אינו מידתי בהשוואה לפועלו. "הרקורד שלו ומה שנאמר בטיעון לעונש היה לפי דעתי כזה שלא ניתן לומר על אף אדם", אמר ידידו עוה"ד מיכאל צלרמאיר

"את שנאמר עליו לא ניתן לומר על אף אדם", (נועם מושקוביץ)

על רקע עונש המאסר שהחליט בית המשפט המחוזי בירושלים לגזור הבוקר (שני) על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בפרשת מעטפות הכסף, טוענים היום מקורביו כי גזר הדין שהושת עליו הוא בלתי מידתי בהתחשב בתרומתו הרבה למען הציבור בישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עורך הדין רם כספי, מי שנחשב לידידו של אולמרט ואף זומן בעבר לתת עדות אופי לזכותו, מתח ביקורת על החלטת השופטים לשלוח את ראש הממשלה לשעבר לשמונה חודשי מאסר בפועל ואמר כי מדובר ביום עצוב לעם בישראל כולו. "איך נפלו גיבורים", אמר כספי לאחר מתן גזר הדין. "זה יום עצוב לא רק לאהוד אולמרט אלא לעם כולו. ראש ממשלה, שעשה רבות למען האינטרס הציבורי, נגזר עליו לשבת בכלא. חברות נבחנת ברגעים קשים, ואנחנו עדיין חברים".

ביקורת נוספת נשמעה גם מכיוונו של עוה"ד מיכאל צלרמאיר – חברו הקרוב של אולמרט ושותפו של עו"ד אייל רוזובסקי החבר בצוות ההגנה – שטען כי מדובר בעונש בלתי מידתי. "אני חושב שזו החלטה מוגזמת בעליל", אמר צלרמאיר. "אהוד לא לקח שום דבר לכיסו. הוא שילם 30 אלף דולר אולי לפי ההוכחות לשולה, אבל הרקורד שלו ומה שנאמר בטיעון לעונש היה לפי דעתי כזה שלא ניתן לומר על אף אדם".

"יום עצוב לא רק לאולמרט", עוה"ד כספי (פלאש 90)

היותו של אולמרט איש ציבור הייתה לו דווקא לרועץ בהחלטת השופטים להשיט עליו שמונה חודשי מאסר בפועל ושמונה חודשי מאסר נוספים על תנאי. "איש ציבור, שר בממשלה, המקבל כספים במזומן בדולרים, מחזיקם בקופה סודית, עושה בהם שימושים פרטיים, ואינו מדווח לאיש, חוטא בעצמו ומחטיא את השירות הציבורי וגורם לאיבוד האמון בו", נימקו השופטים יעקב צבן, משה סובל ורבקה פרידמן-פלדמן בגזר הדין. "חומרה מיוחדת יש בהסתרה ובאי הדיווח - דגל שחור מתנוסס מעל עבירה כזאת".

למרות שהתייחסו לפועלו הציבורי הרב של ראש הממשלה לשעבר, קבעו השופטים כי אין בו כדי למנוע את שליחתו לכלא. "הנאשם צבר זכויות רבות ומעלות רבות, רגישות אישית ומשפחתית, תרם תרומה גדולה לחברה ולמדינה ויש בהן כדי למתן את העונש, אך לא כדי למנוע מאסר בפועל".

סנגורו של אולמרט עו"ד איל רוזובסקי ביקש לדחות את ביצוע העונש ב-45 יום ולאחר שהתובע עו"ד אורי קורב הסכים, קבעו השופטים כי כניסתו של אולמרט לכלא תעוכב ב-45 יום. "הוא קיווה שהעונש לא יהיה מאסר בפועל", הבהיר רוזובסקי. "אנו חושבים שנפלו קשיים ופגמים בהחלטה. בית המשפט העליון החזיר למחוזי במטרה לבדוק האם היו שימושים פרטיים, אנו סבורים שלא הוכח שימוש פרטי של מר אולמרט בקופה. ננסה לשכנע בבית המשפט העליון בצדקתנו".