פרופיל: מי אתה איציק אברג'יל?

במשך שנים רבות יצחק (איציק) אברג'יל, ראש ארגון פשע מלוד, נכנס לבתי הכלא בישראל ובחו"ל. כבר בגיל 17 הורשע לראשונה ברצח, אך במשך השנים הפך לכוכב תקשורת והבטיח שהשתקם. שרשרת החיסולים והסכסוכים בעולם התחתון מוכיחה שהאיש לא חדל לרגע מעסקי העולם התחתון, בגינם הוא עדיין מרצה עונש מאסר בישראל

נכנס ויוצא מבתי כלא. אברג'יל (משטרת ישראל)

היום (שלישי) הותר לפרסום כי העבריין יצחק אברג'יל הוא החשוד המרכזי ב"פרשה 512" ובנסיונות החיסול של העבריין זאב רוזנשטיין בשנת 2003. על פי ההערכות המשטרה גייסה עדי מדינה נגד אברג'יל, שנחשב במשך שנים לאחד מבכירי העבריינים בארץ ומי שעומד בראש ארגון פשע פעיל ורצחני גם ממקומו בשנים האחרונות - מאחורי הסורגים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

יצחק אברג'יל נולד ב-1969 בלוד למשפחה בת עשרה ילדים, בהם אחיו מאיר שהורשע גם הוא בעבירות רבות. בגיל 17 בלבד הורשע ברצח ונשלח ל-17 שנות מאסר. בכלא נחשב לאחד ממנהיגי האסירים ולאחר שחרורו הפך ליקיר התקשורת: בין השאר התארח בשנות ה-90 בתכניתו של דן שילון וסיפר על שיקומו ויציאתו מעולם הפשע, לקול מחיאות הכפיים.

בפועל, אברג'יל לא עזב מעולם את הפשע: במהלך השנים נחשד והואשם בעבירות רבות, בעיקר בקשר לסכסוכים בין ארגוני הפשיעה. במשך השנים התפצל ארגון הפשיעה של אברג'יל ונוצרו סכסוכים בינו לבין עבריינים בכירים אחרים בהם זאב רוזנשטיין, משפחת אלפרון, משפחת מוסלי שעמדה במוקד פרשה נוספת לאחרונה ומשפחת אבוטבול מנתניה. במסגרת הסכסוכים, על פי החשד, נרצחו רבים מאנשי הארגונים בחיסולים פומביים.

הוסגר לארה"ב, הורשע - והוחזר לארץ

בין השאר, שמו נקשר לרצח בחוף בבת ים, בו נהרגה מרגריטה לאוטין ב-2008. על פי החשדות שפורסמו, אברג'יל היה המטרה לחיסול, במהלכו נפגעה לאוטין מול בעלה ובנה ומתה מפצעיה.

ב-2008 נעצר אברג'יל בארץ, והרשויות בארצות הברית ביקשו מישראל להסגיר את האחים איציק ומאיר אברג'יל: משטרת לוס אנג'לס ניהלה חקירה סמויה אחר השניים במשך כחמש שנים, ממנה עלה לכאורה כי ארגונם של השניים רצח את סמי אטיאס, סוחר סמים ישראלי שנורה למוות בארצות הברית.

כמו כן נחשדו השניים בסחר בינלאומי בסמים בהיקף נרחב, בהלבנת כספים במספרת פרשת "הבנק למסחר" וסחיטת אנשי עסקים באיומים. ב-2009 אישר בית המשפט המחוזי בירושלים את הסגרתם של השניים לארצות הברית.

בישראל חששו מהתחזקות ארגונו לאחר שובו לארץ

ב-2012 חתם אברג'יל על עסקת טיעון ונשלח לעשר שנות מאסר בכלא האמריקני, וב-2014 הועבר לישראל לפי הסכם ההסגרה. עם שובו של אברג'יל לארץ התעורר החשש במשטרה כי פעילות ארגון הפשיעה שלו תתחדש, במיוחד על רקע עזיבת חלק מאנשיו לארגוני פשע מתחרים.

שמו נקשר לאחרונה גם בפרשת חברת "ב. יאיר" , לאחר שהתעורר החשד כי הקבלן יאיר ביטון ובכיר נוסף בחברתו הלבינו 60 מיליון שקלים עבור אברג'יל. אחיו מאיר הורשע בשנת 1986 בארצות הברית בעבירות סמים וישב בכלא מספר שנים, כמו כן הורשע בגרמניה בעבירות סמים בשנת 2004 ונדון למאסר.