השודד בקשיים כלכליים, עונשו קוצר

אדם שהורשע בביצוע שני מעשי שוד ערער לביהמ"ש העליון על העונש שהוטל עליו. לשופטים סיפר כי מצבו הכלכלי הקשה הוביל אותו לבצע את המעשים. השופטים השתכענו מטיעוניו וקיצרו את עונשו בשנה

"לא היו לו מוצא". ארכיון

יגאל אורן נשלח לכלא לשש וחצי שנים, לאחר שהורשע בביצוע שני מעשי שוד. הוא ערער לבית המשפט העליון על מנת לבחון פעם נוספת את עונשו לאור המצב הכלכלי אליו נקלע. לטענתו הוא לא עמד בתשלומי המשכנתא ולאחר שפנה לסיוע מגורמי רווחה שונים וסורב, החליט לבצע מעשי שוד. השופטים, ששמעו את טענותיו, החליטו באופן מפתיע להקל בעונשו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בבית המשפט ציין סנגורו של אורן כי מעשי השוד נעשו כולם ברשלנות ובחובבנות, ללא כיסוי פנים. שופטי בית המשפט העליון לא יכלו להתעלם מהעבירות החמורות שביצע, אך בכל זאת מצאו לנכון להקל בעונשו, לאחר שהתרשמו כי לא מדובר בשודד רגיל ומנוסה.

"לא ניתן להתעלם מכך שאכן כלל העבירות שבהן הורשע המערער היו חלק מהתמוטטות כללית שלו", ציינו השופטים בהחלטתם. "המערער, הסובל אף מחולשות רגשיות ונפשיות, הלך מדחי אל דחי, ובסופו של דבר התפרק כליל תחת הלחץ, כאשר חש שהוא קול קורא במדבר, ללא מענה וללא מושיע".

בית המשפט לא הצדיק את מעשיו של אורן וקבע כי מצוקה כלכלית אינה יכולה להכשיר מעשי נבלה ופריעת חוק. "במסגרת האיזונים העדינים של גזירת הדין אנו סבורים שניתן כיום - ואף נוכח דברי החרטה שהשמיע בפנינו - להקל מעט יותר בעונש המאסר בפועל שלו והוא ירצה בפועל בסך הכול חמש וחצי שנות מאסר, וזאת כדי לעודדו להמשיך וללכת בדרך השיקום הארוכה שבפניו, ולהתגבר על קשייו", ציינו השופטים.

כמו כן, בית המשפט ביטל את הקנס בסכום של 10,000 שקלים שהושת עליו בשל מצבו הכלכלי. בסיכומה כתבה השופטת דפנה ברק ארז כי "המערער כשל בעבירות חמורות, ולכן צריך לשאת בעונש ממשי. עם זאת, מצאנו לנכון לתת לו פתח תקווה, ויש לקוות כי ישכיל מעתה ללכת בדרך הישר".